Kétszázezer háztartás, mely távfűtésre támaszkodik, támogatásban részesülhet | Demokrata


A program célja, hogy a támogatásra jogosult mintegy 410 ezer háztartás közel felének lehetőséget biztosítson korszerű mérési rendszerek kialakítására, mindezt saját forrás felhasználása nélkül. A pályázati lehetőség kiterjed a távolról leolvasható fűtési költségmegosztó eszközök beszerzésére és telepítésére, a meglévő berendezések cseréjére, illetve azok távoli leolvasására is, mindez állami támogatás keretein belül. Továbbá, a távhővel ellátott lakóépületek is igényelhetnek vissza nem térítendő forrást az adatgyűjtők telepítéséhez. Ezen kívül, a program lehetőséget nyújt termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszerelésének támogatására is - tájékoztattak a szervezők.

Az ötmilliárd forintos keretösszeg keretein belül a pályázók minimum 100 ezer forint, maximum pedig 120 millió forint támogatást igényelhetnek. A benyújtott kérelmeket a területi szempontoktól függetlenül, a beérkezés időrendje alapján fogják elbírálni. Fontos tudni, hogy a támogatott fejlesztések megvalósításának végső határideje 2026 végére tehető.

A társasházak, lakásszövetkezetek pályázatait 2025. június 30-án 14 órától a rendelkezésre álló keretösszeg 120 százalékának eléréséig, de legkésőbb 2026. június 30-ig várják. Két hete kezdődött meg a pályázathoz kapcsolódó szolgáltatói és termékregisztráció, a kérelmek itt 2026 végéig nyújthatók be - tette hozzá a tárca. A vissza nem térítendő forrással támogatott fejlesztések nem terhelik meg a családok pénztárcáját. A lakók a jövőben nem a légköbméterrel vagy az alapterülettel, hanem tényleges felhasználásukkal arányosan fizetnek a távfűtésért. A folyamatosan nyomon követhető adatok tudatosabb fogyasztást tesznek lehetővé, ami a rezsikiadások csökkenéséhez vezethet - hívta fel a figyelmet az EM.

A kormány jelentős támogatási programokat indított az iparági vállalkozások számára, hogy elősegítse a rendszerek modernizálását és zöldebb működését a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében. Jelenleg már elérhető egy 45 milliárd forintos pályázati lehetőség, amely a távhőszolgáltatók hatékonyságjavító infrastruktúrafejlesztéseit célozza meg. Júliusban újabb 51 milliárd forintos pályázat nyílik meg a távhőtermelők számára, melynek keretében a támogatás révén a földgáz felhasználása helyett megújuló energiaforrások integrálása válik lehetővé. Így idén nyáron összesen több mint 100 milliárd forint áll rendelkezésre a távfűtési rendszerek korszerűsítésére, ezzel is elősegítve a költséghatékonyabb és környezetbarátabb üzemeltetést - áll a közleményben az EM részéről.

Related posts