Felfedezésre került: ez az indok, amiért már az ébresztőóra csörgése előtt felébredsz.

Az alvásszakértő véleménye alapján ez a jelenség meglehetősen elterjedt.
Bizonyára már veled is történt olyan, hogy beállítottad az ébresztőd mondjuk reggel 7 órára, de előtte pár perccel - mielőtt csöröghetett volna - kipattantak a szemeid. Az alvásszakértő szerint ez nagyon sokszor előfordul, az emberek gyakran bosszankodnak is miatta, nem értik, miért történik, de a dologra természetesen van logikus magyaráztat, igazából több is. Andrea Matsumura, belgyógyász és alvásszakértő, az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szóvivője elmgyarázta, miről is van szó pontosan.
Ha az ébresztő előtt néhány perccel már felébredsz, és ez rendszeresen előfordul, akkor ne bosszankodj, hanem inkább örülj ennek! Ez ugyanis azt jelzi, hogy a alvásritmusod egészséges és jól működik. Ha minden este hozzávetőlegesen ugyanabban az időpontban fekszel le, legalább hét órányi alvást biztosítasz magadnak, és reggel is hasonló időben ébredsz (kipihenten), akkor a szervezeted remekül alkalmazkodott a cirkadián ritmusodhoz – ahogyan Dr. Matsumura is megfogalmazta. A cirkadián ritmus valójában a testünk belső, 24 órás időbeosztása, amely meghatározza, mikor érezhetjük magunkat álmosnak, és mikor vagyunk a legéberebbek.
Természetesen, az ébresztő előtt történő korai ébredésnek lehetnek kevésbé kedvező okai is. Előfordulhat, hogy a tudatalattidban ott motoszkál a félelem, miszerint elalszol, így a szervezeted már előre aktiválja magát. Amikor a test tudatában van annak, hogy hamarosan fel kell kelnie, stresszhormonok szabadulnak fel, még mielőtt az ébresztő megszólalna. Ilyenkor gyakran tapasztalhatod, hogy az éjszaka során többször is felébredsz, és ez a feszültség tovább fokozza az álmatlanság érzését.
Ez talán meglepően hangzik, de akár elhiszed, akár nem, léteznek olyan emberek, akik képesek tudatosan programozni magukat, hogy egy meghatározott időpontban keljenek fel. Dr. Matsumura állítása szerint ennek tudományos háttere is van, hiszen ez egyfajta önszuggesztió, amelyet gyakran megfigyelnek a sportolók körében.