Ma új csúcsot döntött a magyar áramfogyasztás, a számok valóban lenyűgözőek! A fogyasztás ugrásszerű növekedése történelmi jelentőséggel bír!


A magyar villamosenergia-rendszer terhelése szerdán, a késő délelőtti órákban, különösen a dél körüli időszakban, meghaladta a 7500 megawattot (MW), mindezt egy hideg, borongós időjárás kísérte.

A végleges, hivatalos adatok később várhatóak, azonban a rendszerirányító MAVIR honlapján található tájékoztató jellegű

Az előzetes adatok világosan azt jelzik, hogy az országos villamosenergia-felhasználás ebben az időszakban eddig soha nem látott szintre nőtt.

Ezzel az aktuális fűtési szezonban már másodszor dőlt meg a rendszerterhelési rekord. A mostani csúcs a november 22-én született rekordot adta át a múltnak, amikor is a 12:00 és 12:15 közötti negyedórás időszakban 7450 MW-ra emelkedett a hazai villamosenergia-rendszer terhelése a MAVIR bruttó hitelesített tényadatai szerint.

Az új rekord megjelenése főként a hideg és szürke időjárásnak köszönhető, amely jelentős növekedést idézett elő a fűtési célú villamosenergia-igényben. Emellett az elektrifikációs trend is kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban, hiszen a villamosenergia-alapú fűtési megoldások egyre elterjedtebbé válnak. Az elektromos fűtés, különösen a hőszivattyúk, valamint a nyáron hűtésre használt klímaberendezések, egyre inkább felváltják a hagyományos földgáz alapú rendszereket a különböző helyszíneken.

A rendszerterhelés változása szoros összefüggésben áll a gazdasági termelés dinamikájával. Ezt jól tükrözi, hogy a rekordok rendszerint hétköznapokon keletkeznek, míg a hétvégék során a felhasználás általában csökken, feltéve, hogy az időjárási viszonyok nem változnak.

A rendszerterhelési csúcsértékek tartós emelkedése figyelhető meg, amely a hosszú távú trendek tükrében egyértelműen megmutatkozik. Az elmúlt évtized során ezek a csúcsértékek folyamatosan növekedtek. A rendszerirányító a téli és nyári időszakokra vonatkozóan külön-külön rögzíti ezeket a csúcsokat, így részletesebb képet kaphatunk a terhelési mintázatokról.

Míg a tavaszi és őszi időszak jellemzően mérsékeltebb áramfogyasztással jár, addig nyáron egyre inkább a hűtési (klímaberendezések), télen pedig a fűtési igény miatt jóval magasabban alakul a villamosenergia-igény. Ugyan a klímaváltozás miatt a téli fűtési igény összességében fokozatosan csökken Magyarországon is, ez azonban elsősorban a földgázfelhasználás esésében mutatkozik meg. Mivel a villamos energia súlya folyamatosan nő a fűtésen belül, a téli rendszerterhelési csúcsok jelentősen emelkedtek az elmúlt évben.

A felmelegedés hatására a nyári hűtési igény is egyre nagyobb, a légkondicionáló berendezések pedig egyre terjednek, de a téli rendszerterhelési csúcsok egyelőre még szinte minden évben meghaladják a nyári értékeket, és a történelmi rekordok is hideg évszakhoz kötődnek.

A legfrissebb rekord megállapításakor a magyar erőművek csupán az ellátás körülbelül kétharmadát tudták garantálni, míg a belföldi áramfogyasztás mintegy 40%-át külföldi forrásokból pótolták.

A hazai energiaellátásban a Paksi Atomerőmű és a gázerőművek dominálják a termelést, együttvéve a teljes hazai termelés több mint 75%-át biztosítva, mindkettő körülbelül 25-25%-os részesedéssel. A naperőművek teljesítménye felhős időszakokban csupán az igények 5%-át képes fedezni, míg a Mátrai Erőmű részesedése nem éri el a 3%-ot. A biomassza erőművek körülbelül 2%-os hozzájárulással bővítik az energiamixet. A fennmaradó energiaforrást a hazai szélerőművek, feketeszenet égető erőművek, szemétégetők, vízerőművek és egyéb alternatív erőművi kapacitások szolgáltatják, gazdagítva ezzel az ország energiaszerkezetét.

A hivatalos szabályozások értelmében a villamosenergia-rendszer nem tartalmazza a háztartási méretű napelemes rendszereket (HMKE-k), így az ezek által termelt energia valós idejű adatai nem állnak rendelkezésre. Ugyanakkor a rendszerterhelési rekordokhoz kétségtelenül hozzájárult, hogy a borongós időjárás miatt a HMKE-k termelése is jelentősen csökkent, ami azt jelenti, hogy a helyi fűtési célú áramigény kielégítésében csak minimálisan játszottak szerepet.

A HungaroMet (korábban Országos Meteorológiai Szolgálat) előrejelzései szerint a hideg időszak továbbra is velünk maradhat, így várhatóan már szerda este, vagy a jövő hét elején újabb rendszerterhelési rekordok dőlhetnek meg.

A MAVIR rövid távú előrejelzése szerint csütörtökön és pénteken minimális az esély a kiugró eseményekre. Ugyanakkor, ha a hosszú távú tendenciákat nézzük, a tél második felében is várható, hogy a csúcsértékek több alkalommal is megdőlhetnek.

Related posts