Harold Godwinson egy rendkívül tehetséges hatalomtechnikus volt, ám a túlerővel nem tudott megküzdeni.


A Fekete Herceg személyéről már kortársai között is megosztottak a vélemények, hiszen sokan dicsérték bátorságát és katonai zsenialitását, míg mások a brutalitását és ambiciózus természetét bírálták.

Godwin, Wessex ura nagy hatalmi befolyásra tett szert, és biztosra is ment, hogy családja a legelőkelőbbek között maradjon, felesége Knut király lánya volt, míg saját lányát Hitvalló Eduárd királyhoz adta férjhez - sőt, egyik felmenőjük egy évszázaddal korábban wessexi király is volt. Harold Godwinson több szállal kötődött a királyi családhoz.

Az eltökélt úriember

Amikor Harold Godwinson testvére királyné lett, ő is újabb rangot kapott, Anglia keleti részének ura lett. Feleségét, Editet viking szokások szerint vette el - az egyház nem is könyvelte azt el törvényesnek, ám gyermekeik mégsem számítottak fattyaknak.

1051-ben Eduárd király parancsát édesapja elutasította, mivel az ellentétes volt a saját nézeteivel és érdekeivel. Ennek következtében az uralkodó száműzetésbe küldte az egész Godwin családot, beleértve saját feleségét is. Ekkor Hitvalló Eduárd Normandiai Vilmost jelölte ki örökösének, akivel gyermekkorában több évig osztozott a normandiai otthon nyugalmában.

Harold Godwinson koronázása

Egy évvel később azonban minden visszatért a régi kerékvágásba, a Godwin család visszakapta területeit és rangját, miután kisebb hadsereggel tértek vissza. A bukás helyett csak még erősebbekké váltak. Harold Godwinson a király megbecsült embere lett, többek között győzelmet aratott a walesi királyság felett is.

1054-ben Harold Godwinson megesküdött Normandiai Vilmosnak, hogy amennyiben az Angliába lép, nem szándékozik az ő ellenfelévé válni. Azonban felmerül a kérdés, vajon Harold valaha is komolyan vette-e ezt az ígéretet; hiszen ő maga is koronát vágyott.

1065-1066 telén Harold Godwinson búcsút mondott kedves feleségének, hogy feleségül vegye Aldgyth-ot, a korábban általa legyőzött walesi király özvegyét. Aldgyth nem csupán szépségével, hanem Anglia egyik legbefolyásosabb családjához való tartozásával is dicsekedhetett. Harold számára kulcsfontosságú volt ez a házasság, hiszen a haldokló király után ő akarta átvállalni a hatalom irányítását. Ezzel nemcsak a korábbi rivális merciaiak támogatását nyerte el, de a walesiak esetleges ellenállásától is megszabadult.

A hagyományok szerint Hitvalló Eduárd halálos ágyán Haroldra és Aldgyth-re bízta országának sorsát, miközben a királyi tanács is megerősítette Harold királyi címét. Másnap, 1066. január 6-án, a néhai uralkodót méltó keretek között eltemették, míg Haroldot ünnepélyesen megkoronázták. Ám a trónra való igénylők sora ezzel még nem zárult le, hiszen ekkor lépett színre két másik vetélytárs is: III. Harald, a norvég király, valamint Normandiai Vilmos, akik szintén igényt tartottak Anglia trónjára.

II. Harold holttestét első felesége ismerte fel.

Valószínű, hogy II. Harold nem sejtette, hogy a legnagyobb áruló a saját családjában rejtőzik. Testvére, Tosting, titokban már régóta szervezkedett ellene, és a norvég III. Harald támogatását kereste. Harold a normandiai támadástól tartott, de hirtelen értesült arról, hogy Tosting és csapata Észak felől támadnak. Ezért sürgősen át kellett csoportosítania haderejét. A norvég király, III. Harald, sikerrel vette be York városát, ami tovább súlyosbította Harold helyzetét. Így a királynak saját testvére ellen kellett megvívnia a döntő csatát, amely végül tragikus kimenetelű lett: mind Tosting, mind III. Harald életét vesztette a harcban.

Harold Godwinson győzelmet aratott két összeütközésben is, azonban nem lehetett biztos a következő csatájának kimenetében. Normandiai Vilmos Anglia földjére lépett, és elbotlott. Ez rossz ómennek is tekinthető, de a legenda szerint Vilmos a földbe markolt, és azt mondta katonáinak, hogy már meg is kaparintotta a királyságot. Mindeközben Harold Godwinson kimerült hadsereggel sietett vissza Anglia északi részéről, hogy időben Normandiai Vilmos útját tudja állni.

Hódító Vilmos, a hadvezér, akinek stratégiája és bátorsága legendás, sikeresen legyőzte Harold Godwinsont a csatában, melynek során Harold az életét adta a harcért. E győzelem révén Vilmos megszerezte a trónt, és hatalmát szilárdan megerősítette. Több mint húsz éven át uralkodott, és királyságát bölcsen, leszármazottaira örökítette.

Related posts