Kocsis Máté: Az ukrán titkosszolgálat és a Tisza Párt összefonódása | 2

Délelőtt egyértelművé vált, hogy az ukrán titkosszolgálat (SZBU) együttműködik a Tisza Párttal – fogalmazott Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pénteki Facebook-posztjában.
A frakcióvezető felhívta a figyelmet arra a csütörtökön nyilvánosságra hozott honvédségi jelentésre, amelyben az állt, hogy Ruszin-Szendi Romulusz, a korábbi vezérkari főnök és jelenleg a Tisza Párt szakértője, a hivatalos magyar állásponttól eltérően, ukránbarát nézeteket képviselt a NATO katonai tanácskozásain. Továbbá, felszólalásait rendszeresen a "Slava Ukraini!" (Dicsőség Ukrajnának!) kifejezéssel zárta.
Kocsis Máté a Facebookon közzétett bejegyzésében azt is megemlítette, hogy Ruszin-Szendi egy korábbi hangfelvételen "azzal dicsekedett, hogy birtokában vannak még jelentős ukrán kapcsolatai". A frakcióvezető felidézte Ruszin-Szendit, aki akkor így nyilatkozott: ha a helyzet úgy alakul, hogy odakerülnek...
A telefonszámok kérdése mindig is izgalmas téma volt számomra. Sokszor említettem már, hogy a volt ukrán vezérkarfőnökkel való találkozóim során alakult ki a legtöbb beszélgetésünk. (...) Ha igazán szeretnénk, ezeket a telefonszámokat újra elő lehet venni, amikor elérkezik az idő, hogy szükség legyen rájuk.
Ruszin-Szendi a jelentést egyértelműen elítélte, és szánalmas próbálkozásnak titulálta.
Kocsis úgy látja, hogy csütörtökön Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke "rátámadt a haderő fejlesztésére, számon kérve a honvédelmi minisztert és hamis vádakkal hergelte a közvéleményt".
A Fidesz politikai képviselője a bejegyzésében azt állította, hogy a Tisza Párt által szervezett konzultáció során a résztvevők többsége az Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását támogatta. Ezen kijelentése szerint "lehet, hogy ez az egész már előre megfontolt stratégia része volt". Fontos azonban kiemelni, hogy a Tisza Párt konzultációjában a feltett kérdés a következőképpen hangzott:
Ön szerint érdemes támogatni, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz?
vagyis nem szerepelt benne az erről szóló diskurzusban fontos szerepet játszó "gyorsított" szó.
A Fidesz frakcióvezetője újra megfogalmazta azt a véleményt, amelyet már Szijjártó Pétertől is hallhattunk. Eszerint az a hír, miszerint az ukrán titkosszolgálat két magyar kémet leplezett le, valójában "az ukrán titkosszolgálatok átfogó lejárató kampányának" része. Továbbá kijelentette, hogy "Magyar Péter az ukránok mellé állt, nem pedig a magyarok oldalára".
Kocsis Máté véleménye szerint "a szabad Magyarország története során soha nem tapasztalt jelenség, hogy egy magyar politikai párt vezetői bekapcsolódjanak egy másik ország titkosszolgálati akcióiba."
Csütörtök reggel Magyar a Facebookon egy rövid hangfelvételt osztott meg, amelyben Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter bejelentette: "Az ötödik Orbán-kormány határozott lépéseket tett annak érdekében, hogy egy igazán ütőképes, harckész haderőt alakítsunk ki, és ezentúl eltérünk a korábbi béketevékenységeinktől." A miniszter hangsúlyozta, hogy "a folyamat részeként elhagyjuk a békementalitást, és áttérünk a háború felé vezető út nulladik fázisára." E folyamat mögött állt a "nyilvánosságban fiatalításként" emlegetett lépés is, amelynek következtében Ruszin-Szendit elbocsátották.
Pénteken Magyarország két ukrán diplomatát utasított ki, miután kémkedésre utaló jeleket észleltek, ezt követően, hogy Ukrajnában lelepleztek magyar hírszerzőket. A lebukott kémhálózat célja az ukránul Zakarpatszkának nevezett Kárpátalja katonai biztonsági helyzetének feltérképezése volt, különös figyelmet fordítva a régió védelmi rendszereinek sebezhetőségi pontjaira. Továbbá, a hálózat feladatai közé tartozott a helyi lakosság politikai nézeteinek és viselkedésének alapos vizsgálata is.
Az SZBU letartóztatta a hálózat két magyar ügynökét. A nyomozás során kiderült, hogy a gyanúsítottak a magyar katonai hírszerzés hivatásos tisztjei voltak, akiket a szolgálat sikeresen azonosított.
Egyikük egy negyvenes éveiben járó katona volt a beregszászi járásból, akit 2024 szeptemberében "aktiváltak" ügynökként. Az SZBU nyomozása szerint ezt követően információkat gyűjtött, majd Magyarországra utazott, hogy jelentést készítsen. A határátlépéshez egy ápolási igazolást állított ki beteg édesapja számára, aki külföldi orvosi kezelésre szorult.
A másik személy egykori katonanő volt, akinek a feladata az volt, hogy figyelemmel kísérje a repülőgépek és helikopterek mozgását a zakarpatszkai térségben, a rendelkezésre álló információk alapján.
Az ukrán biztonsági szolgálat a gyanúsítottakat otthonukban tartóztatta le, ahol házkutatást is végeztek. Ennek során telefonokat és egyéb bizonyítékokat foglaltak le. A BBC jelentése szerint a gyanúsítottakat hazaárulással vádolják, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is vonhat maga után.
Szijjártó Péter pénteken délelőtt az üggyel kapcsolatban annyit mondott, hogy ha kapnak bármilyen részletet vagy hivatalos információt, akkor tudnak az üggyel foglalkozni, szerinte "mindaddig ezt egy óvatossággal kezelendő propagandának kell minősíteni".
A kémbotránnyal kapcsolatban Magyar Péter is közzétett egy bejegyzést, amelyben úgy vélte, hogy Orbán Viktornak haladéktalanul meg kell szólalnia az ügyben. A Tisza Párt elnöke szerint két eset lehetséges: "Az első, hogy Orbán Viktor hitelt érdemlően cáfolja az ukránok állításait. A másodikba jobb bele sem gondolni."
Bartha Dániel, a budapesti székhelyű Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID) igazgatója, kül- és biztonságpolitikai szakértője lapunknak úgy nyilatkozott:
Nagyon kétségeim vannak afelől, hogy a magyar katonai titkosszolgálat lenne a háttérben; sokkal inkább az orosz érdekek körvonalazódnak ebben az ügyben.