Kocsis Máté bejelentette, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok sikeresen azonosítottak újabb ukrán kémeket.


Újabb ukrán kémeket azonosítottak a nemzetbiztonsági szolgálatok, Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat "illegális" tisztjeként került azonosításra, Holló Istvánnal szemben pedig már kémkedés bűntettének gyanúja miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást - jelentette be a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülése után megtartott sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.

Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat "illegális" tisztjeként vélhetően hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival. Ennek kapcsán több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott. Ugyanakkor Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott - közölte Kocsis Máté.

A politikus emlékeztetett arra: a bizottság múlt heti ülésén elhangzott, hogy az ukrán állam példátlan lejárató akciót kezdeményezett Magyarországgal szemben, melynek célja, hogy Magyarországnak az orosz-ukrán konfliktus kapcsán elfoglalt békepárti álláspontját megkérdőjelezze, illetve hazánk érdekérvényesítő képességét gyengítse a nemzetközi közvélemény előtt.

Kocsis Máté nyilatkozata alapján múlt hét pénteken újabb, korábban már ismert nevek bukkantak fel a sajtóban. Ennek nyomán a bizottság kedden tájékoztatást kért a hazai titkosszolgálatoktól Tseber Roland és Holló István magyarországi tevékenységével kapcsolatban.

Tseber Roland, aki korábban ukrán-magyar kettős állampolgársággal rendelkezett, 2017-ben úgy döntött, hogy lemond a magyar állampolgárságáról. E döntése mögött valószínűleg az ukrajnai politikai ambíciói állnak, amelyek révén sikeres politikai pályafutást épített ki. Jelenleg több pozíciót is betölt, többek között a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselőjeként tevékenykedik.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Tsebert évek óta megfigyelik a magyar nemzetbiztonsági szervek, tehát titkosszolgálati megfigyelése nem új keletű. Ezek alapján az ukrán hírszerző szolgálat "illegális" tisztjeként került azonosításra.

- fogalmazott.

Számukra - folytatta - az ukrajnai látogatás megszervezésében is aktívan részt vett, és tevékenysége elsősorban Magyarország Ukrajnával, valamint az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontjának megváltoztatására irányult. Emlékeztetett arra, hogy egy korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével találkozót kezdeményezett Szijjártó Péter külügyminiszterrel, aki végül Magyar Levente miniszterhelyettest küldte maga helyett. Az esemény után a magyar elhárítás értesítette a kormányt Tseber háttérinformációiról, ami miatt további találkozókra már nem került sor.

Tseber egy különleges találkozót szervezett, amelyen a hazai katonai vezetés egykori magas rangú tagjai, a fegyvergyártásban érintett szereplők, valamint külföldi befektetők vettek részt. Ezen események, valamint Tseber 2024-re vonatkozóan tervezett fokozott aktivitása miatt tavaly ősszel beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el Tseber Roland ellen - tájékoztatott Kocsis Máté.

Az Ön által említett információk alapján a másik személy, akiről beszélünk, Holló István. Érdemes megjegyezni, hogy ő már hosszú ideje a magyar elhárítás figyelmének középpontjában áll. Bár a neve magyarosnak tűnik, valójában teljes mértékben ukrán állampolgár, és soha nem volt magyar állampolgársága.

- tette hozzá.

Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott. Kapcsolatrendszerében számos ukrán titkosszolgálati, illetve hazai honvédségi és energetikai szektorban releváns személy került azonosításra. Tevékenysége során közvetlenül tartott kapcsolatot a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral, valamint a Magyar Honvédség hadikészleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket. Mindezt szoros összefüggésben tette az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel.

A feléjük irányuló aktivitása egy klasszikus befolyásoló ügynök szerepéhez hasonlítható, aki azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Magyarország nemzetközi hírnevét kedvezőtlen irányba terelje. Ezen túlmenően, tevékenysége arra irányul, hogy a magyar kormány külső nyomás alatt módosítsa Ukrajnával kapcsolatos álláspontját - hangsúlyozta.

Az átláthatósági törvénnyel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a jogszabály célja egyértelmű: megakadályozni a jelenlegi helyzetben például az Ukrajnából érkező dezinformációs kampányok terjedését, és megóvni a magyar közvéleményt attól, hogy külföldi titkosszolgálatok vagy idegen államérdekek befolyásolják. Mint mondta, ez minden magára valamit is adó ország számára kulcsfontosságú, legyen szó az Egyesült Államokról vagy Franciaországról.

Related posts