Brüsszel közös agrárpolitika átalakítása jelentős károkat okozhatna.


A brüsszeli Stratégiai dialógus javaslatcsomagja kiemelkedő elemeként a területalapú támogatások fokozatos megszüntetésére vonatkozó intézkedés áll, ahogyan azt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) közösen közzétett tájékoztatójában is hangsúlyozták.

A területalapú támogatások eltörlése azonban komoly versenyhátrányt okozna a gazdák számára az Európai Unión kívüli piaci szereplőkkel szemben, mint például

A gazdák létszámának drámai csökkenése komoly társadalmi következményekkel járna. Egyes falvakban eltűnne az utolsó vállalkozói réteg, míg a termőföldek felett a nagy gazdasági társaságok vennék át az irányítást. Ez nemcsak a helyi közösségek életét alakítaná át, hanem a mezőgazdasági hagyományokat és a vidéki életmódot is veszélyeztetné.

A támogatások megszüntetésével rendkívül megemelkednének a termelési költségek, ami a fogyasztói árak számottevő emelkedésével járna, ez pedig teret nyitna a jóval olcsóbb, de kétes minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból igencsak aggályosnak számító harmadik országokból származó élelmiszerek előtt.

A bizottság által felkért testület egyértelmű célként jelölte meg a húsfogyasztás csökkentését, ennek érdekében pedig adókkal is sújtanák az állattartó gazdákat. Ez - minden hazai kormányzati intézkedés és támogatás ellenére - nagyban lerontaná a hazai állattenyésztési ágazat kilátásait.

A javasolt intézkedés jelentős mértékben kiterjesztené az Európai Bizottság beavatkozási lehetőségeit a támogatási rendszer kapcsán, miközben a tagállamok mozgástere tovább csökkenne. A területalapú támogatások eltörlésével a gazdákra háruló adminisztratív terhek drámai mértékben megnövekednének, mivel a kevesebb támogatásért cserébe sokkal több bürokratikus követelményt kellene teljesíteniük.

A NAK és a Magosz véleménye szerint a közös agrárpolitika jövőjének formálásakor elengedhetetlen, hogy fokozott figyelmet fordítsunk az uniós piac védelmére. Fontos, hogy a harmadik országokból érkező import termékek ne részesüljenek előnyben az EU-ban termelt árukkal szemben. Az uniós döntéshozatal során a versenyképesség és az élelmiszer-ellátás stratégiai jelentősége kiemelt szerepet kell, hogy kapjon. Ebből a szempontból elengedhetetlen a támogatási szabályok egyszerűsítése, hogy ezzel csökkentsük a gazdákra nehezedő adminisztrációs terheket. Legfőképpen pedig arra van szükség, hogy az uniós döntéshozók ideológiai megfontolások helyett szakmai alapokon közelítsenek az európai mezőgazdaság jövőjének alakításához.

Az uniós javaslatok ellen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magosz közös aláírásgyűjtésbe fogott, amely eddig már közel 250 ezer támogató aláírását gyűjtötte össze. Ezen felül egy részletes hatástanulmány is készült, amely feltárja, hogy ezek a javaslatok milyen kedvezőtlen hatással lennének a gazdákra és a fogyasztókra.

Related posts