Róma szívében, a Holokauszt 80. évfordulóján rendezett konferencia keretében a szentszéki diplomácia szerepét vizsgálták a magyar zsidóság védelmében. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a múlt tanulságaira, valamint a vallási és politikai vezetők


November 19-én került megrendezésre a nemzetközi konferencia a Római Magyar Akadémián. Tóth Krisztina, aki a Vatikáni Levéltár delegáltjaként képviselte az intézményt, részletesen beszámolt a tanácskozás eseményeiről és fontosabb témáiról.

"A 80 anni dall'Olocausto. La diplomazia della Santa Sede in favore degli ebrei: il caso degli ungheresi ["80 évvel a Holokauszt után. A szentszéki diplomácia a zsidók védelmében: a magyar példa"] címmel sikeres nemzetközi konferenciát tartottak 2024. november 19-én Rómában. A rendezvényt a vatikáni levéltári delegátus rendezte, a Szentszéki Magyar Nagykövetség, a Magyar Nemzeti Levéltár, a Holokauszt Emlékközpont és a római Collegium Hungaricum partnerségével. Védnökei a Vatikáni Apostoli Levéltár és a Jézus Társasága Római Levéltára voltak. Három szekcióban számos hazai és nemzetközi, zsidó és keresztény szaktekintély adott elő, folytattak párbeszédet egymással (hogy csak pár példát említsünk, Yagil Limore a Sorbonne Egyetem professzora, Matteo Luigi Napolitano, a molisei egyetem professzora vagy Johan Ickx, a Pápai Államtitkárság Történeti Levéltárának igazgatója). A tanácskozást többek között Erdő Péter bíboros, Köves Slomó főrabbi és Megyeri Jonatán rabbi köszöntői nyitották meg.

Az első szekció 2022-ben indult, amikor több magyar tudományos intézmény összefogott, hogy a vatikáni levéltárakban feltárja a magyar zsidóság 20. századi üldözésével kapcsolatos forrásokat. A kutatócsoportot Tóth Krisztina, a vatikáni levéltári delegátus vezetésével hozták létre, és olyan intézmények vettek részt benne, mint a Magyar Nemzeti Levéltár, a Holokauszt Emlékközpont, a HUN-REN BTK TTI és a HUN-REN TK Kisebbségkutató Intézet. A csoport eredményeit részletesen bemutatták. A második szekció Közép-Kelet Európa felé nyitott, és foglalkozott a budapesti és romániai apostoli nunciusok, Angelo Rotta és Andrea Cassulo, az üldözöttek védelmében végzett munkájával. Ezen kívül a szlovákiai püspöki kar állásfoglalásait is ismertették, amelyek a zsidókat sújtó egyre szigorúbb jogfosztó törvények ellen emeltek szót. A harmadik szekció pedig betekintést nyújtott abba, hogy az Apostoli Szentszék milyen kapcsolatokat ápolt a francia és olasz püspöki karral, és hol alakultak ki olyan egyházi együttműködések, amelyek sikeresen segítettek az üldözöttek megmentésében.

A konferencia nem csupán nevet és arcot adott az üldözötteknek, hanem lehetőséget teremtett arra is, hogy a résztvevők mélyebben megismerjék a mögöttük álló személyes tragédiákat és sorsokat. A vatikáni levéltári fondok iratanyaga révén bepillantást nyerhettek a történelem sötét időszakaiba, és láthatták, hogy az Apostoli Szentszék a rendelkezésére álló eszközökkel mindent megtett a jogfosztottak és az üldözöttek megsegítése érdekében, akik származásuk miatt gyakran halálra ítéltettek.

Related posts