Lavrov véleménye szerint a Nyugat szándékosan felerősíti az ukrajnai konfliktust.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás nélkül lehetetlen a csúcstechnológiás rakéták hatékony alkalmazása. Kifejtette, hogy ezeknek a fegyvereknek a bevetése arra utal, hogy a Nyugat a háború fokozódását szándékozik elősegíteni. Lavrov, aki jelenleg a G20-csúcstalálkozón vesz részt Rio de Janeiróban, megemlítette, hogy az ukrán erők egy orosz katonai létesítményt támadtak meg a Brjanszk régióban, ami valószínűleg az ATACMS rakéták első orosz területen történő bevetését jelenti.
A TASZSZ tudósítása szerint az orosz külügyminiszter felidézte Putyin elnök szeptemberi kijelentését, miszerint az ilyen fegyverek Oroszországon belüli célpontok elleni alkalmazása "a NATO-országok, az USA és az európai országok közvetlen részvételét jelentené az ukrajnai háborúban". A Guardian szerint tompította viszont az atomfegyverekkel kapcsolatos orosz retorikát, mondván: Oroszország "szigorúan elkötelezett a nukleáris háború elkerülésének álláspontja mellett", és a nukleáris fegyvereket csupán "elrettentő hatásúaknak" nevezte.
Az orosz elnök a kedd hajnali órákban írta alá az új nukleáris doktrínát, amely jelentős lépést jelent Oroszország védelmi stratégiájában. A rendelet értelmében az Orosz Föderáció és szövetségesei ellen irányuló agresszió, amelyet bármely nem atomhatalom hajt végre egy atomhatalom támogatásával, lehetőséget teremt egy nukleáris válaszlépésre. Emellett a nem nukleáris fegyverekkel, például drónokkal végrehajtott tömeges légitámadások is komoly következményekkel járhatnak, amelyek a doktrína keretein belül bármikor nukleáris csapást indokolhatnak.
Lavrov kifejtette, hogy a doktrína tartalma gyakorlatilag nem különbözik az amerikai hadviselési elvektől. Véleménye szerint ezek a dokumentumok széleskörű és tág értelmezésű fogalmakat tartalmaznak, például az atomfegyverek alkalmazásának lehetőségét olyan helyzetekben, amikor "potenciálisan elsöprő erejű hagyományos ellenséges erők" ellen kell fellépni, biztosítva egy hadművelet sikerességét, vagy a háború lezárását az Egyesült Államok számára kedvező feltételekkel.
Szintén a Guardian számolt be arról, hogy magas rangú amerikai és ukrán tisztviselők kedden megerősítették: a háború során először valóban kilőttek amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat orosz területre. A támadásra két nappal azután került sor, hogy Joe Biden kormánya engedélyezte használatukat.
Az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy a moszkvai idő szerint hajnali 3 óra 20 perckor végrehajtott támadás során a Brjanszkra indított hat rakétából ötöt sikerült megsemmisíteniük.