A magasvérnyomás betegség esetén rendkívül fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés. Ideális esetben érdemes évente legalább kétszer, de sok esetben akár gyakrabban is felkeresni a szakorvost. Az orvosi kontroll segít nyomon követni a vérnyomás alakulását, a


A normális vérnyomás szintje akkor tekinthető megfelelőnek, ha a szisztolés érték 120 és 129 Hgmm között mozog, míg a diasztolés érték 80 és 84 Hgmm között helyezkedik el. Fontos, hogy ezek az értékek ne haladják meg a 140/90 Hgmm-t.

Amennyiben többszöri mérés alkalmával is 140/90 Hgmm-s vagy e feletti vérnyomás értéket rögzítünk, akkor már magas vérnyomásról beszélünk, és ilyen esetben mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni a további vizsgálatok elvégzése és a súlyos szövődmények - például szívelégtelenség, szívinfarktus, stroke - megelőzése miatt.

Fontos megérteni, hogy a kiugróan magas vérnyomás mellett vannak olyan helyzetek is, amikor a mérsékeltebb, 140/90 Hgmm fölötti értékek kezelése is indokolt. Íme néhány ilyen állapot, amikor érdemes foglalkozni a vérnyomás csökkentésével:

A magas vérnyomás gyógyszeres kezelése elsősorban arra irányul, hogy hatékonyan csökkentse a vérnyomás szintjét, miközben minimalizálja a mellékhatások előfordulását, és a lehető legkevésbé zavarja a mindennapi életvitelt.

A sürgősségi helyzeteket leszámítva a drasztikus vérnyomáscsökkentő módszerek alkalmazása nem ajánlott. Ennek megfelelően a kezelés általában kis dózisú gyógyszerekkel kezdődik, lehetőleg egyetlen készítménnyel. A gyógyszerek kombinálása csak a kontrollvizsgálatok során mért értékek, a különböző tesztek eredményei és a beteg saját tapasztalatai alapján történik, újabb készítmény hozzáadásával.

Kétségtelen, hogy ebben az esetben alapvető fontosságú a gyógyszerek kölcsönhatásainak figyelembe vétele, és ha több készítményt is szedünk, akkor különösen precízen szükséges meghatározni az egyes szerek adagolását.

A magas vérnyomás kezelésében éppen a folyamat időtartama és bonyolultsága miatt kiemelten fontos az orvos-beteg együttműködés.

Olyan látszólagos apróságok is befolyásolhatják az eredményt, mint a gyógyszerek bevételének időpontja. Éppen ezért ilyen részletekbe menően kell kidolgoznunk a kezelést

- hívja fel a figyelmet dr. Kapocsi Judit PhD, a Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat szakértője.

Az érintetteknek azzal is tisztában kell lenniük, hogy a kezelés célja nem csupán a vérnyomás beállítása, de a már kialakult szövődmények kezelése, illetve a kialakulásuk megakadályozása. Ezért a kontrollok során nem csak a vérnyomást mérik meg újra és újra, de rendszeresen szükség van laborvizsgálatokra, a szív- érrendszeri betegségek rizikófaktorainak ellenőrzésére és az életmód felülvizsgálatára is. Az alapállapottól és a kezelés beállításának fázisától függően évente 2-4 felülvizsgálatra lehet szükség, súlyosabb esetben akár havonta is hasznos lehet az ellenőrzés.

A kardiológusok és más szakorvosok folyamatosan egyeztetnek erről a kérdésről. Jelenleg talán a legelfogadottabb álláspont szerint elsődleges cél a 140/90 Hgmm alatti érték elérése, de ez változhat a beteg egyéni állapotának, tűrőképességének függvényében.

Vagyis Kapocsi doktornő szerint a keret adott, de a konkrét terápiát a betegre kell szabni. A legújabb szakmai állásfoglalások a rugalmas módszert tartják ma legjobbnak a terápia megtervezésében. Ennek megtervezésében és kivitelésében az ABPM, vagyis a 24 órás vérnyomásmérés is nagy segítséget jelent.

Related posts