Az ESA, az Európai Űrügynökség, történelmi megállapodást írt alá egy magyar vállalattal, amely forradalmasíthatja az űrkutatás területét. A megállapodás célja, hogy a magyar cég innovatív megoldásaival hozzájáruljon az űrprojektekhez, és így erősítse a ne

Történelmi, a Hold megismerésére irányuló szerződést kötött az Európai Űrügynökség és a magyar Puli Space Kft.
Az Intuitive Machines második holdi küldetésének (IM-2) indulása legkorábban 2025 februárjának végén várható, és a cég legfrissebb közleménye szerint a fedélzetén ott lesz a Puli Space Technologies által kifejlesztett, NASA-díjjal elismert miniatűr neutron spektrométer, a Puli Lunar Water Snooper (PLWS) is. Ez a fejlett készülék a Hold déli sarkvidéki területein fog adatokat gyűjteni a vízjégről, hozzájárulva ezzel a Hold vízkészleteinek feltérképezéséhez.
Az Intuitive Machines rakétameghajtású drónján, a Micro Nova Hopper-en elhelyezett PLWS többek között egy Permanently Shadowed Crater (állandóan árnyékos kráter) területéről is minden idők első közvetlen felszíni mérési adatait szolgáltathatja.
A Hold-missziók az utóbbi időkben kiemelt figyelmet kaptak, az elmúlt években indiai, japán, amerikai, kínai, orosz és izraeli leszállóegységek is elindultak az égitest felé - igaz, nem mindegyik küldetés volt sikeres.
Az Egyesült Államok mellett Kína is nagy erőkkel foglalkozik a tartós emberi jelenlét megalapozásával a Holdon. Az egyik elsődleges feladatuk a ciszlunáris gazdaság kialakulásának elősegítése érdekében az, hogy bizonyítékot nyújtsanak arra, hogyan lehetne a helyben elérhető erőforrásokat kiaknázni és felhasználni.
A legígéretesebb potenciális erőforrások közé tartozik a vízjég, mivel a fenntartható holdi vízkinyerés - más erőforrások, például oxigén kinyerésével együtt - katalizálhatja az állandó holdi bázisok létrehozását, valamint elősegítheti egy megfizethető ciszlunáris és mélyűri szállítórendszer kiépítését, amely fenntarthatóbbá, hatékonyabbá és elérhetőbbé tenné az űrutazásokat. Ehhez mindenekelőtt azonban fel kell mérni, hogy hol vannak az erőforrások, mennyi van belőlük, milyen más összetevők találhatók ott, mennyire nyerhetők ki, és mennyit érnek.
Korábbi kutatások során, amelyek a Hold körüli pályán végeztek méréseket, számos közvetlen tudományos bizonyítékot nyertek arra vonatkozóan, hogy a Hold felszínén hidrogén található, amely főként H2O és OH molekulák formájában van jelen. Azonban az eloszlásuk jelentős eltéréseket mutat. Az adatok térbeli felbontása nem elegendő ahhoz, hogy pontosan azonosítsuk a potenciális bányászati helyszíneket, így elengedhetetlen a vízjég helyi koncentrációinak részletes feltérképezése a felszínen.
A neutronspektroszkópia, amelyet a korábban említett mérések során alkalmaztak, alapvető technika a hidrogén, és ezáltal a vízjég koncentrációjának feltérképezésére a Hold felszínén található regolit legfelső, egy méteres rétegében.
Az Intuitive Machines kereskedelmi küldetése során a Puli Space által kifejlesztett, NASA-díjas miniatűr neutron-spektrométert, a Puli Lunar Water Snooper-t (PLWS) használják, amelynek méretei mindössze 10 cm x 10 cm x 3,4 cm, súlya pedig alig 400 gramm. Ezt a fejlett eszközt az Intuitive Machines Micro Nova Hopper nevű, innovatív autonóm rakétameghajtású drónján helyezték el. A drón feladata, hogy felfedezze a Hold déli sarkvidéke körüli állandóan árnyékos területeket, és elsőként tervezett leszállása egy ilyen sötét kráter mélyére irányul.
Az Európai Űrügynökség Holdkutatási Irodája felismerte, hogy az adatgyűjtés kulcsfontosságú a jövőbeli űrkutatás szempontjából, és jelentős lépést tett a történelemben azzal, hogy aláírta az első mélyűri kutatás-adatvásárlási megállapodást a Puli Space Technologies-szel. Ez a mérföldkő nemcsak a magánszektor űrkutatási aktivitásainak előmozdítását jelzi, hanem a jövőbeni együttműködések alapjait is lefekteti az állami ügynökségek és a magánvállalatok között. Az ESA szoros partnerségben fog dolgozni a Puli Space csapatával, hogy közösen elemezzék és szabványosítsák az adatokat, amelyek később széleskörűen elérhetővé válnak a nagyközönség számára.
"Büszkeséggel tölt el minket, amit eddig elértünk" - nyilatkozta Dr. Tibor Pacher, a Puli Space Technologies alapítója. "A nemzetközi elismerés rendkívül fontos számunkra, hiszen ez elősegíti a jövőbeli munkánk tervezését és hitelesítését. Különösen lelkesít bennünket, hogy az ESA is csatlakozik hozzánk az Intuitive Machines küldetésében, amelynek célja a Hold déli sarkvidékének felfedezése, valamint mérések végrehajtása egy 'állandóan árnyékos kráterben', ahol a hőmérséklet megközelíti a mínusz 200 Celsius-fokot. Emellett szándékunkban áll kidolgozni az első mélyűri adatértékesítési folyamat részleteit is az ESA-val, amely referencia lehet a jövőbeli projektjeinkhez" - tette hozzá.
"Az Intuitive Machines örömmel vállalja a szerepét a kereskedelmi holdkutatás fejlődésének előmozdításában, biztosítva azokat az alapvető szállítási, mobilitási és adatátviteli szolgáltatásokat, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a bátor holdbéli terveink valóra váljanak" - nyilatkozta Trent Martin, az Intuitive Machines űrkutatási rendszerekért felelős alelnöke.
"A Puli Space Technologies-szel való partnerségünk, amelynek keretében a Puli Vízszimatolóját a Micro Nova Hopper fedélzetén a Holdra szállítjuk, remek példa arra, hogyan támogathatják az ilyen infrastrukturális megoldások a Hold egyik legnehezebb környezetében végzett úttörő kutatásokat. Az értékes adatokat, amelyeket az állandóan árnyékos régiókból gyűjtünk, visszaküldjük a Földre az Európai Űrügynökség számára, ezzel bővítjük a holdi felfedezések lehetőségeit és hozzájárulunk a jövőbeli holdi kereskedelmi partnerségek megalapozásához."
James Carpenter, az ESA Holdkutatási Irodájának vezetője így fogalmazott: "Elképesztő látni, hogy a Puli Space és az Intuitive Machines milyen előrelépéseket tettek a misszió előkészítése során, hogy létrehozhassák ezt a különleges adatcsomagot. Nagyon izgatottan várjuk a küldetést, és kíváncsian várjuk, milyen új ismereteket oszthatnak meg velünk ezek az adatok a Hold vízének jellegéről."