Magyarországon legalább 1,4 millió embert érint, és sajnos még szavunk sincs a helyzet súlyosságáról.


Az ageizmus, vagyis az életkoron alapuló megkülönböztetés és sztereotipizálás, nem csupán külső hatások formájában éri el az embereket, hanem belsőleg is kifejeződik a gondolkodásunkban. Steigervald Krisztián, a generációk kutatásának specialistája hangsúlyozza, hogy a társadalom határozza meg, ki számít öregnek vagy idősnek. Bár léteznek biológiai korlátok, és a kognitív képességeink is idővel változnak, végső soron azt, hogy valójában öregek vagyunk-e, a társadalmi normák és értékek ítélik meg.

A magyar társadalom öregedéssel kapcsolatos nézeteit és az életkorral összefüggő negatív előítéletek (ageizmus) hazai hatásait egy új, reprezentatív kutatás elemezte. A felmérést a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány (HCAF) és a Haleon egészségügyi vállalat megbízásából a Medián végezte el 2024. decemberében.

A legfrissebb adatok szerint a 50 és 69 év közötti magyar felnőttek 27%-a tapasztalta, hogy környezetük túl idősnek ítélte őket egyes tevékenységekhez. Ezen kívül, a megkérdezettek több mint fele, körülbelül 1,4 millió ember, úgy érezte, hogy a kora miatt nem alkalmas bizonyos új kihívásokra. Ráadásul a válaszadók egyharmada (37%) vallotta be, hogy a korával kapcsolatos félelmek miatt nem merült el új élményekben. Sokan tehát a saját korukra hivatkozva zárták el magukat az új tudás megszerzésétől, holott a szakértők hangsúlyozzák, hogy az aktív öregedés egyik alapköve az új dolgok felfedezése és elsajátítása. Az új tapasztalatok segítenek megőrizni a szellemi frissességet és mérsékelni a mentális hanyatlás folyamatát.

Az ageizmus Magyarországon egyre inkább érezhető jelenség, ezért a Haleon elkötelezte magát egy hosszú távú együttműködés mellett a Tudatos Öregedés Alapítvánnyal. A két szervezet közösen indít egy szemléletformáló kampányt, amelynek célja, hogy az 50 év feletti korosztály tagjai pozitívabban tekintsenek az öregedésre, valamint tudatosítsák az öngondoskodás jelentőségét.

Az öregedéssel kapcsolatos nézeteink és meggyőződéseink jelentős mértékben befolyásolják, hogy mennyire vagyunk hajlandók aktívan törekedni a pozitív öregedés elérésére. Egy 2002-es Yale Egyetem által végzett kutatás eredményei azt mutatják, hogy azok, akik optimistán viszonyulnak az öregedéshez, átlagosan 7,5 évvel hosszabb életet élhetnek meg. Ezen kívül a Tudatos Öregedés és a Haleon közötti hazai felmérés rámutat arra, hogy az öregedést negatívan szemlélők általában kedvezőtlenebb jövőbeli kilátásokkal rendelkeznek. Ők hajlamosabbak passzívan szemlélni az életüket, és kevésbé érzik magukat képesnek arra, hogy aktívan formálják a saját jólétüket.

A Haleon által készített felmérés eredményei rávilágítanak arra, hogy a magyar lakosság kétharmada (69%) úgy véli, az egészségügyi problémák elkerülhetetlenül a korral járnak, s 60%-uk azt gondolja, hogy e folyamat fájdalmakkal is együtt jár. Valóban, az 50-69 éves korcsoport 75%-a tapasztalja, hogy időnként ízületi fájdalmai vannak. Ám a szakértők hangsúlyozzák, hogy ez a helyzet nem feltétlenül indokolt ebben a korosztályban. Ráadásul a felnőtt lakosság 58%-a tévesen hiszi, hogy az öregedés elkerülhetetlen velejárói a fogászati problémák és a gyenge fogak. Ezt a vélekedést a számok is megerősítik: az 50-69 évesek 48%-a észleli fogainak romlását, ám mindössze 21%-uk érzi ezt zavarónak, és az érintettek fele nem is aggódik a helyzet miatt.

Az adatok alapján jól látszik, hogy a magyarok milyen könnyen elfogadják a feltételezett, de nem szükségszerű, életkorral összefüggő kellemetlenségeket.

A szakértők véleménye szerint az öngondoskodásra épülő szemléletmód nemcsak az egészség megőrzésében játszik kulcsszerepet, hanem segíthet a korosodással kapcsolatos hagyományos nézetek megkérdőjelezésében is.

"Tovább élünk, mint valaha - aktívan törekednünk kell arra, hogy a plusz éveket jó egészségben töltsük. Az öngondoskodás az egészség megőrzésének egyik alapvető, de gyakran alábecsült része: a betegségek megelőzésére, a kisebb egészségügyi problémák kezelésére és az általános jó közérzet fenntartására irányuló tudatos lépések megtételét jelenti" - magyarázta a lehetséges megoldást Lember Szilvia, a Haleon Hungary Kft. Country Managere.

A Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány kérésére Neményi Márton fotóriporter tíz olyan emberrel készített interjút, akik tudatosan törekednek arra, hogy élményekkel teli, egészséges életet éljenek. Ők nem engedik meg, hogy a koruk határozza meg, mibe kezdhetnek és mibe nem. Hisznek abban, hogy bármelyik életszakasz alkalmas arra, hogy új hobbink, karrierünk legyen, vagy hogy életformát váltsunk. Nem szuperhősöket mutat be a korpozitiv.hu, hanem hétköznapi példaképeket, akik komolyan veszik az öngondoskodást: nyitottak az új dolgok megtapasztalására, tanulásra, miközben aktív és egészséges életet élnek:

Elérkezett a karatés életem negyvenedik évfordulója, és egyben a hatvanadik születésnapom is. Igazi dupla ünnep, hiszen összesen száz év telik el! Amikor a koromról van szó, sokszor előkerül a személyi igazolvány, de általában csak annyit mondanak: „az nem létezik.” Korábban ez zavarba ejtett, de az utóbbi években már kezdem élvezni ezt a helyzetet. Miért ne tenném? Megérdemlem, hiszen rengeteget dolgoztam ezért!

Related posts