Majdnem elájultam: azt gondoltam, jót teszek a fogaimmal, de a végeredmény csak az lett, hogy még sárgábbak lettek. Hát, ezt műveltem velük!
A ragyogó mosoly egyik legfontosabb alapja az egészséges, fehér fogsor - éppen ezért sokan naponta kétszer, gondosan ápolják azt fogkrémekkel és szájvizekkel. Ám kevesen tudják, hogy bizonyos összetevők, amelyek ezekben a termékekben gyakran előfordulnak, épp az ellenkező hatást válthatják ki: makacs, sárgás vagy barnás elszíneződést okozhatnak a fogakon.
A klórhexidin az egyik leggyakoribb "bűnös", amely számos antibakteriális szájvízben fellelhető. Bár hatékonyan harcol a baktériumok ellen, hosszú távú használata sötét foltokat idézhet elő a fogak felszínén, főként, ha közben kávét, teát vagy vörösbort is fogyasztunk. Hasonló problémákkal találkozhatunk a cetil-piridinium-klorid (CPC) tartalmú termékek esetében is, amelyek szintén hozzájárulhatnak a fogak elszíneződéséhez. Érdemes tehát körültekintően választani a szájápolási termékeket, hogy elkerüljük a nem kívánt hatásokat.
Egy másik, talán kevésbé elterjedt, de annál álnokabb összetevő az ón-fluorid. Ez az anyag kiválóan támogatja a fogzománc megerősítését és óvja a fogakat a szuvasodástól. Ugyanakkor egyes egyéneknél szürkés vagy barnás elszíneződéseket idézhet elő, különösen, ha a szájápolási rutin nem a legideálisabb.
A fogkrémekben megtalálható erősebb abrazív összetevők, mint a szilikátok vagy kalcium-karbonát, ha túl gyakran vagy intenzíven használjuk őket, mikroszkopikus sérüléseket idézhetnek elő a fogzománcon. Ezek a kis sérülések idővel elszíneződéshez és a fogak elvesztett fényéhez vezethetnek.
A mesterséges színezékek potenciális kockázatokat hordozhatnak. Noha esztétikai szempontból használják őket a fogápolási termékekben, ha a fogzománc megsérült vagy porózus állapotba került, ezek az anyagok könnyen megköthetnek rajta, így sötétebb árnyalatot adva a fogaknak.
A megoldás kulcsa abban rejlik, hogy olyan formulákat válasszunk, amelyek minimális adalékanyagot tartalmaznak, és ugyanakkor gyengédek, de hatékonyak. Fontos, hogy konzultáljunk fogorvosunkkal, mielőtt hosszú távra elköteleznénk magunkat egy-egy termék mellett. Néha még a legjobb szándék is nem várt következményekhez vezethet - különösen, ha ez a mosolyunkat érinti.