Most már elérhető az elektronikus aláírás funkció a DÁP alkalmazásban, bár egyelőre nem minden felhasználó számára.

Az új elektronikus aláírás bevezetését bejelentő információ a Digitális Állampolgárság Program hivatalos weboldalán található - Forrás: dap.gov.hu
Tavaly ősszel egy izgalmas új fejezet nyílt az online ügyintézés világában a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) bevezetésével, amely várhatóan már idén januártól új elektronikus aláírási szolgáltatást is kínál a dokumentumok hiteles aláírásához. Azonban a valóságban sok felhasználó még mindig hiába kutat a DÁP mobilalkalmazásában e szolgáltatás után, mivel az eddigi állami alternatíva már megszűnt. Éppen ezért felvettük a kapcsolatot az alkalmazás fejlesztőivel, akik megerősítették, hogy az elektronikus aláírási funkció valóban elindult, csupán még nem mindenki számára elérhető.
A DÁP a gyakorlatban a Digitális Állampolgár nevű app formájában működik, és első körben az ügyfélkapus bejelentkezés modernebb, biztonságosabb alternatívájaként használható, de az ígéretek szerint fokozatosan egyre több felhasználóbarát szolgáltatás lesz majd elérhető benne. Az egyik ilyen az elektronikus aláírás, amelynek az eredeti tervek szerint már szeptemberben, a Digitális Állampolgár nevű mobilapp élesedésekor el kellett volna indulnia, majd később 2025 elejére ígérték.
A dolog annyiban vált sürgetővé, hogy az eddig elérhető hasonló állami szolgáltatás december 31-ével megszűnt. Ez volt az AVDH, azaz Azonosításra Visszavezetett Dokumentum-hitelesítés, amellyel egyszerű ügyfélkapus belépés után lehetett elektronikus dokumentumokat hitelesíteni, azaz kinyomtatás, kézi aláírás és tanúztatás helyett elektronikusan aláírni úgy, hogy azt állami szervek és piaci szereplők is hitelesnek elfogadják. Ma már csak annyi olvasható az AVDH oldalán, hogy a DÁP-törvény értelmében "2025. január 1-től a magyarorszag.hu portál Dokumentumhitelesítés szolgáltatása megszűnt. Más, a portálba integrált alkalmazások és űrlapok esetén a hitelesítés 2025. október 31-ig használható. Hamarosan érkezik a DÁP eAláírás, ami regisztrált felhasználóknak lesz elérhető a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásban".
Bár cikkünk írásának időpontjában még a jövőben várják az új elektronikus aláírás bevezetését, a DÁP hivatalos weboldalán már egy figyelemfelkeltő, nagy zöld "Már elérhető!" felirat jelzi, hogy a szolgáltatás már itt van. Az alkalmazásboltban is látható, hogy a mobilalkalmazást legutóbb december 18-án frissítették, és az új verzió újdonságai között kiemelik: "Mostantól papírmentesen írhatod alá dokumentumaidat közvetlenül az appon keresztül! E funkciónak köszönhetően biztonságosan és gyorsan végezheted el az elektronikus aláírást, bárhol és bármikor. Ez a megoldás nemcsak környezetbarát, hanem időt és erőforrásokat is megtakarít, hiszen az elektronikus aláírás révén elkerülheted a nyomtatást és a postázást."
Viszont, ha a hivatalos források alapján már működik a szolgáltatás, akkor miért nem találkoznak vele a felhasználók az alkalmazásban? Megkerestük az eAláírás fejlesztéséért felelős IdomSoftot, hogy tisztázzák, valóban elindult-e a rendszer, és ha még nem, mikor várható a bevezetése.
"A digitális aláírás valóban élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, a felhasználók azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz"
- írták a válaszukban.
A DÁP elkötelezett amellett, hogy a közigazgatást felhasználóbarát alapokra helyezze, így teremtve meg az egyszerű, kényelmes és hatékony ügyintézés lehetőségeit. Tervünk, hogy 2026-ra az állampolgárok mobiltelefonjuk segítségével, online intézhessék el a legfontosabb közigazgatási ügyeiket, ezzel is megkönnyítve mindennapi életüket.
Eddig a rendszerből annyi valósult meg, hogy a felhasználók mostantól anélkül léphetnek be az állami ügyintézői felületekre, hogy meg kellene adniuk a felhasználónevüket és jelszavukat. Mivel január 16. után megszűnik a hagyományos ügyfélkapus belépési lehetőség, az új Ügyfélkapu+, amely jelszó mellett kódot is kér, lesz az egyetlen elérhető megoldás. Továbbá, a rendszer segítségével rendőrségi ellenőrzések során is igazolható a személyazonosság, hiszen a legfontosabb személyes adatok és igazolványszámok egy helyen találhatók. Az erkölcsi bizonyítvány igénylése is lehetséges, sőt, időpontot is foglalhatunk a kormányablakokba.
A DÁP nem csupán egy egyszerű fejlesztés, hanem egy átfogó közigazgatási reform ígéretével érkezik. Célja a közigazgatás teljes digitalizációja, és olyan innovatív platformként fog működni, amelyhez a piaci szereplők is csatlakozhatnak. A rendszer részeként új állami levelezőszolgáltatás és díjfizetési lehetőségek is elérhetővé válnak, valamint lehetőség nyílik a fizikai okmányok teljes kiváltására. A tervek szerint a piaci szolgáltatók 2025 közepétől kezdhetik el integrálni szolgáltatásaikat a rendszerbe.
Magukkal a DÁP céljaival kevés állampolgár vitatkozna, ha azt kérdeznék tőle, felhasználói élmény terén miben és merre kell fejlődnie az állami ügyintézésnek 2025-ben. A megvalósítás módja már más kérdés, és ezzel kapcsolatban a különféle szakértők és a felhasználók véleménye is megoszlik. Bár még javában zajlik a részletek kidolgozása és megvalósítása, a Rogán Antal kabinetminiszter nevével fémjelzett program sok kritikát kapott, amiért egy DÁP-azonosító létrehozásával és az eddig elkülönült adatok összekapcsolásával minden korábbinál részletesebb profilt hozna létre az emberekről. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy az ambiciózus program kivitelezése megfelelő színvonalú és biztonságú lesz-e.
A DÁP alkalmazása nem kötelező, így lehetőség van arra is, hogy minden ügyintézést enélkül végezzünk. Ehhez az Ügyfélkapu+ segítségével könnyedén hozzáférhetünk a digitális ügyintézési platformokhoz, vagy akár személyesen is felkereshetjük a kormányablakokat. Néhány kritikus azonban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a jövőben ez megváltozhat, és a DÁP használata kötelezővé válik. Azonban jelenleg semmi nem támasztja alá ezt a félelmet; sőt, mivel az uniós irányelvek is szerepet játszanak a szabályozásban, jogilag biztosított, hogy nem lehet kötelezővé tenni a DÁP használatát.