Márciusban sor kerül az újpesti időközi választásra, ahol Varju László is megméretteti magát, hogy átvegye a saját helyét.


Március 23-án rendezik meg az időközi országgyűlési választást Újpesten, ahogy azt a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) csütörtökön bejelentette. A kampány tehát február 1-jén veszi kezdetét.

Az időközit azután írták ki, hogy tavaly decemberben garázdaság miatt jogerősen elítélték az újpesti-angyalföldi választókerület egyéni képviselőjét, a DK-s Varju Lászlót, mert 2018-ban az MTVA-székházban megszorította az őt leteperő biztonsági őr vádliját. Varju az ítélet után lemondott a mandátumáról. Nagyon a háttérbe azért nem vonul, mert az időközin a DK újra őt indítja. Erre azért van lehetőségük, mert Varjut nem tiltották el a közügyek gyakorlásától.

A DK politikusa úgy véli, hogy ő az Orbán-rendszer politikai áldozata, mivel meggyőződése szerint koncepciós per keretében ítélték el. Szerinte ez a lépés azt a célt szolgálja, hogy ellehetetlenítsék őt, miután a választások során nem tudták legyőzni.

Budapest 11. választókerülete, amely középpontjában Újpest áll, és Angyalföld egy részét is magában foglalja, különös politikai történetet mondhat magáénak. A választókerületi struktúra 2011-es bevezetése óta a Fidesz soha nem tudta megszerezni a győzelmet ezen a területen. A 2014-es parlamenti választások során az MSZP-s Kiss Péter, aki 40,67%-os támogatottsággal zárta a versenyt, került ki győztesen. Tragikus módon a politikus halála néhány hónappal később időközi választást eredményezett, amelyet az MSZP másik jelöltje, Horváth Imre nyert meg, mégpedig 50,54%-os eredménnyel, biztosítva ezzel az abszolút többséget.

2018-ban és 2022-ben pedig már a DK-s Varju Lászlót választották meg a körzet képviselőjének. Hét éve a szavazatok 40,8 százalékával, a legutóbbi választáson 50,82 százalékkal nyert a hatpárti támogatással induló DK-s politikus. A 2022-es választáson több mint 11 százaléknyi különbséggel előzte meg Varju Újpest korábbi fideszes polgármesterét, Wintermantel Zsoltot (39,08 százalék). Ez volt ugyanakkor a Fidesz legjobb eredménye a választókerület tízéves történetében.

2022-ben még hat párt logója volt ott Varju neve mellett. Azóta a hatpárti összefogás szétesett. Egy momentumos, MSZP-s, jobbikos vagy LMP-s jelölt a jelenlegi politikai hangulatban nem sok eséllyel indulna az időközi választáson, de könnyen elvihet pár százaléknyi ellenzéki szavazatot, ami ahhoz már épp elég lehet, hogy a Fidesz visszatérjen a körzetben.

Az biztos, hogy a márciusi időközi választáson sem a Tisza, sem a Kutyapárt nem indul. Magyar Péterék még tavaly jelentették be, hogy egy időközi választáson sem vesznek részt a 2026-os rendes országgyűlési választásig, mivel szerintük a jelenlegi parlamentben az ellenzéki képviselőknek nincs érdemi befolyása, és "nem kívánnak asszisztálni az Országgyűlésben a Fidesz és az érdemi támogatottsággal már nem rendelkező ellenzéki pártok közös bábszínházához".

Bár az újpesti polgármesterválasztáson 11 százalékot ért el a kutyapártos Nagy Dávid, ő sem indul az időközin, mert szerinte ő és a pártja arra kaptak felhatalmazást, hogy a város ügyeivel foglalkozzanak. Emellett Nagy szerint a kétharmados fideszes többség mellett nem lenne értelme egy szál kutyapártos képviselőként beülni a parlamentbe.

Az időközi választás tétje a Demokratikus Koalíció számára nem csupán a politikai pozíciók megőrzése, hanem a fennmaradásuk szempontjából is kulcsfontosságú. Ha Varju, aki már kétszer is legyőzte a Fideszt, elveszítené a körzetet, az súlyos csapást jelentene a DK számára, hiszen ez azt sugallná, hogy a baloldali szavazók már nem bíznak bennük, még a fővárosban sem. A Fidesz számára viszont ez egy hatalmas lehetőség lenne: ha sikerülne visszaszerezniük egy baloldali körzetet Budapesten, az komoly győzelemnek számítana. Mindeközben a Fidesznek hosszú távú érdeke is fűződik a DK stabilitásához, hiszen ha a Demokratikus Koalíció fennmarad, akkor az ellenzéki oldalon gyengítheti a Tisza Pártot. Így elképzelhető, hogy a Fidesz nem fektet túl sok energiát az újpesti kampányba, ezzel biztosítva Varju újrázását, és ezzel együtt a politikai táját is kedvezően alakítva. Az események alakulása tehát nemcsak a választás kimenetelétől, hanem a felek hosszú távú stratégiáitól is függ.

Related posts