Még csupán két hét áll rendelkezésre, hogy leadjátok a jelentkezéseiteket az egyetemekre és főiskolákra! Ne hagyjátok ki ezt a lehetőséget!


A 2025 szeptemberében kezdődő képzésekre február 15-ig lehet benyújtani a jelentkezéseket, amelyről az Oktatási Hivatal tájékoztatta az MTI-t. A jelentkezés a felvi.hu portálon keresztül, az E-felvételi rendszerén keresztül történik.

A legfrissebb közleményük szerint a felsőoktatási felvételi eljárás részletei, beleértve a pontszámítási módszereket, a kínált képzéseket, valamint a jelentkezéshez szükséges egyéb információkat, mind elérhetők az eljárás hivatalos weboldalán, a felvi.hu-n. A Felvételi tájékoztató és a meghirdetett képzések folyamatosan frissülnek, egészen 2025 január végéig, így érdemes rendszeresen ellenőrizni az új információkat a jelentkezési határidő előtt.

A felvi.hu különböző platformjai segítik a jelentkezők tájékozódását: a tájékoztató nem csupán szöveges információkat kínál, hanem vizuális elemeket és folyamatábrákat is tartalmaz. Az egyetemek és főiskolák hirdetéseinél hasznos információk találhatók, míg az interaktív oldalon a korábbi évek statisztikái is felfedezhetők. Ezen kívül elérhető egy szakkereső és egy pontszámító kalkulátor is, amely megkönnyíti a választást a jelentkezők számára.

Jelentkezni kizárólag az eljárás hivatalos honlapján, a felvi.hu-n elérhető E-felvételi rendszerében lehet 2025. február 15-én éjfélig, a felület a jelentkezési határidőig folyamatosan elérhető lesz - emelte ki az Oktatási Hivatal.

A felvételi eljárásban ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formája is. A jelentkezőknek meg kell határozniuk a kiválasztott képzések sorrendjét, kifejezve ezzel preferenciájukat, ugyanis egy jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig az általa megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a felvételi ponthatárt.

Az Oktatási Hivatal hangsúlyozta, hogy a pontszámítás az alap- és osztatlan képzések, valamint a felsőoktatási szakképzések esetében 500 pontos rendszeren alapul. A pontszám kialakítása két módon történhet: az egyik lehetőség a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összegének figyelembevételével, míg a másik az érettségi pontok kétszeresének (maximum 400 pont) számításával. Ezen kívül, a hallgatók további 100 intézményi pontot szerezhetnek, amelyet az egyetemek és főiskolák határoznak meg, azaz ők döntenek arról, hogy milyen teljesítményekért és teljesítendő követelményekért adnak extra pontokat.

A szakképzésben részt vevő diákok számára a szakmai vizsga teljesítménye szintén beszámítható a pontszámítási folyamatba.

A közlemény alapján a jelentkezők pontszáma a lehető legkedvezőbb módon kerül meghatározásra. Az intézmények bizonyos szakjain előírhatják az emelt szintű érettségi vizsgát, de ez nem minden esetben kötelező a felsőoktatási felvételihez. Ugyanakkor az emelt szintű érettségi kedvezőbb helyzetet biztosít a pontok számításánál, különösen az intézményi pontok elbírálásakor. Az emelt szintű érettségi vizsga a maximális, 100%-os értéken számít, míg a középszintű érettségi 67%-os értéken kerül figyelembevételre a pontszámok kalkulálása során.

A felsőoktatási intézmények saját hatáskörükben állapíthatják meg az egyes szakjaikra vonatkozó minimumponthatárokat, amelyeket a jelentkezőknek el kell érniük a felvételi folyamat során. Emellett lehetőségük van arra is, hogy bizonyos szakokat bejutási küszöb nélkül hirdessenek meg - áll a hivatal tájékoztatásában.

A mesterképzés során összesen 100 pont érhető el, amelynek kiszámítási módját a felsőoktatási intézmények határozzák meg. Ezek a szabályok az adott szak meghirdetésekor kerülnek nyilvánosságra a felvi.hu weboldalon.

A felvételizőknek 2025. február 15-én éjfélig hitelesíteniük is kell jelentkezésüket, Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazásának segítségével.

Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a ponthatárokat várhatóan 2025. július 23-án hirdetik ki.

Related posts