A mesterséges intelligencia a mindennapokban számos izgalmas lehetőséget kínál. Például, gondoljunk csak arra, hogy a hangalapú asszisztensek, mint például Siri vagy Google Assistant, segítségével könnyedén elérhetjük a kívánt információkat, vagy beállíth


Felmerülhet a kérdés: ha már az internet révén amúgy is hozzáférhetünk a világ szinte teljes tudásanyagához, miért jelent akkora változást a mesterséges intelligencia? A válasz az, hogy míg egy keresőmotor hatalmas információmennyiséghez juttat hozzá, annak értelmezése és szűrése a felhasználóra hárul. Az AI (mesterséges intelligencia) viszont nemcsak megtalálja a releváns tartalmakat, hanem azokat értelmezi, rendszerezi, sőt következtetéseket is képes levonni belőlük.

Nézzük meg egy egyszerű példán keresztül: Amikor egy vállalkozó nem megfelelően cseréli ki az ablakot a lakásunkban, és ennek következtében víz áramlik a szobába, korábban laikusként legfeljebb a szerencsénkre bízhattuk magunkat. A legjobb esélyünk az volt, ha kulcsszavak alapján keresve rábukkantunk egy hasonló problémáról szóló cikkre vagy egy fórumhozzászólásra. Ha pedig megpróbáltuk értelmezni a Polgári Törvénykönyvet, általában egy nehezen olvasható, több ezer paragrafusból álló jogi szöveggel kellett szembenéznünk, ahol alig találtunk utalást ablakokra vagy beázásra. Ezzel szemben, ha jól fogalmazunk meg egy kérdést egy mesterséges intelligenciának, az szinte azonnal összefoglalja, hogy szerződésszegés történt, és milyen jogi lehetőségek állnak a rendelkezésünkre (például a hiba kijavítása vagy árleszállítás). Sőt, azt is megmondja, hogy melyik bíróság előtt és milyen dokumentumokkal érvényesíthetjük az igényünket. Ez hatalmas előny lehet azok számára, akik nem rendelkeznek jogi háttérrel, de gyors és érthető útmutatást keresnek a problémájuk megoldásához.

"Fontos kiemelni, hogy a mesterséges intelligencia nem tudja pótolni a jogi szakértelmet, és nem megfelelő eszköz az egyedi jogi viták megoldására" - figyelmeztet a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners szakértője.

Related posts