Érdekes módon olyan nevek is szerepelnek a Politico által összeállított év vesztesei listáján, amelyek sokakat meglephetnek. Az indoklások azonban hiányoznak, így a választott személyek okainak megfejtése a közönségre marad – írja a PestiSrácok.


Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen. Fotó: MTI/Máthé Zoltán A Politico év vesztesei közé olyan meglepő nevek is bekerültek, mint Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen. A lista indoklása azonban elmaradt, ami számos kérdést vet fel a politikai elemzők körében. PestiSrácok.hu 2024-12-26

Több meglepő név is felkerült a Politico "az év Arany Málna-díjasokat" tartalmazó listájára, olyanok, akiktől nem vártuk volna, hogy a brüsszeli lap reflektorfényébe kerüljenek. Olaf Scholz, aki eddig sikeresen elkerülte a kritikákat, most éppen a tűzkeresztségen megy keresztül, míg Ursula von der Leyen kétszínűségével kapcsolatban éles megjegyzések hangzottak el. Érdekes módon azonban sok név esetében nem találunk magyarázatot arra, hogy mi indokolja a vesztesek táborába való bekerülésüket. Ráadásul egy figyelemre méltó részlet: Orbán Viktor neve hiányzik erről a furcsa és szokatlan összeállításról.

A Politico idén is kiosztotta a Backhanded-díjait, ezzel ismét megnevezve az Európához és az Európai Unióhoz kapcsolódó év legnagyobb veszteseit, különböző kategóriákba sorolva őket.

A legizgalmasabb díjazott Ursula von der Leyen, akinek a brüsszeli hírportál által "Emmanuel Macron kétszínű elismerés" néven emlegetett kitüntetést adományoztak.

A lap ezt azzal magyarázta, hogy akárcsak Emmanuel Macron, az Európai Bizottság elnöke is "mindkét politikai oldalnak meg akar felelni, és végül mindenki undorodik tőle."

A cikk megemlíti, hogy "Ursula első bizottsági elnöki ciklusát azzal a céllal töltötte, hogy a kontinens legzöldebb politikusaként pozicionálja magát, és bejelentette a belső égésű motorok használatának betiltását 2035-ig." Ugyanakkor a cikkből nem tisztázódik, hogy von der Leyen mely konkrét döntéseit tartják károsnak a szerzők.

Ennek fényében a bizottsági elnök nevét viselő díjat is alapítottak, amely a "Charles Michel-nek való nem megfelelésért" jár, és ezt a kitüntetést António Costa, az Európai Tanács frissen megválasztott elnöke vehette át.

Charles Michel az egyetlen európai tanácsi elnök, aki kétszer lépett vissza a pozíciójából.

A lap különösen emlékezetesnek tartja azt az időszakot Michel hivatali idejében, amikor "az Európai Bizottság elnökével folytatott apróbb vitái miatt Brüsszel szinte hallhatóan fellélegzett, amikor António Costa végül átvette a vezetést."

Felmerült, hogy a korábbi portugál miniszterelnök megérkezése nem csupán politikai szempontból jelentős, hanem személyes háttere miatt is: mozambiki gyökereivel ő az első olyan etnikai kisebbséghez tartozó vezető, aki az Európai Unió egyik legfontosabb intézményét irányítja. Ezen kívül érdemes megemlíteni, hogy eddig nem derült fény arra, mi áll a "negatív minősítés" mögött, amely az újonnan megválasztott elnököt érte.

A "Nigel Farage-díjat" az Európai Unió egységének védelméért Donald Trump vehette át.

A Politico ironikus hangvételben utal arra, hogy az Európai Unió legutóbb Nigel Farage révén tapasztalta meg a valódi egységet.

"Miután a sörivó, cigarettázó Brexiteer-főnököt végül kiszorították az Európai Parlamentből - mert sikerült életművét, az Egyesült Királyságnak az EU-ból való kiszakítását megvalósítania -, a blokk többi tagja összezárta sorait és uralta Londont az ezt követő kilépési tárgyalások során."

A lap értesülései szerint Brüsszelben is abban bíznak, hogy a következő amerikai elnök képes lesz újra egyesíteni az uniót, hiszen a "NATO-szövetségesek elhagyásával" kapcsolatos fenyegetések új lendületet adhatnak a blokk védelmi törekvéseinek.

A kereskedelmi háborúval kapcsolatos ígéretek arra ösztönözhetik az országokat, hogy prioritásként kezeljék a gazdasági reformokat. A világ egyre instabillá váló helyzete arra kényszeríti a vezetőket, hogy közös nevezőre jussanak, és együttműködjenek a kihívások leküzdésében.

A "Neville Chamberlain-díjat" Olaf Scholz kapta a béketeremtésért. Az indoklásban az áll:

Ahelyett, hogy Kijevbe hatalmas hatótávolságú rakétákat juttatna, Németországnak talán érdemes lenne Angela Merkel legújabb önéletrajzi könyvét néhány raklapnyi példányban eljuttatnia az ukránokhoz. Végül is, aligha található Németországban bármi, ami ennél védekezőbb lenne, mint a volt kancellár frissen megjelent műve.

A Politico szerint Olaf Scholz újraválasztási kampánya kifejezetten puhány megközelítést képvisel, mivel nem döntött a nagy hatótávolságú Taurus rakéták Ukrajnába történő szállítása mellett, mindezt a béketeremtés esélye érdekében.

Iratxe García, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője, a "Kim Jong-Un-díjat" kapta az "üres fenyegetésekért". García többször is figyelmeztette a centrista többséget, amely Ursula von der Leyen bizottsági elnök támogatására épül, hogy ha nem hajtják végre követeléseiket, akkor fontolóra veszik a kilépést a koalícióból. Különösen azt szerették volna elérni, hogy Nicolas Schmit, a szocialisták bizottsági elnökjelöltje megőrizhesse pozícióját, illetve hogy Raffaele Fittót, Meloni egyik embereként, ne nevezzenek ki bizottsági ügyvezető alelnöknek. Végül azonban egyik követelésük sem valósult meg.

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás ötlet: "Csodás napot kívánok mindenkinek! 🌞 Ma végre megvalósítottam egy régi álmomat – elmentem a város legjobb kávézójába, és megkóstoltam a híres cappuccinójukat! ☕️✨ Elnézve a gyönyörű teret, úgy érzem, hogy az apró pillanatokban rejlik az igazi boldogság. Ti is találkoztatok mostanában olyan élménnyel, ami mosolyt csalt az arcotokra? 😊❤️" Használhatod, vagy inspirálódhatsz belőle!

A politikai táj egyre izgalmasabbá válik, hiszen olyan vezetők, mint Donald Trump és Olaf Scholz, különböző irányvonalakat képviselnek. Politikai elemzők, mint a Politico munkatársai, folyamatosan figyelemmel kísérik e vezetők tevékenységét, miközben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, szintén jelentős szerepet játszik a kontinens jövőjének alakításában. A globális politikai dinamika és a különböző nézőpontok ütközése izgalmas diskurzusokat eredményez, amelyeket érdemes követni.

Related posts