Mennyit is ér az időnk? Egy kutatás szerint minden egyes elszívott cigaretta egy újabb percet von el az életünkből. Érdemes elgondolkodni, hogy mit is áldozunk fel a füsttel.


Ha újévi fogadalmat fontolgat, és a dohányzásról van szó, egy friss kutatás eredményei talán segíthetnek Önnek abban, hogy január 1-jétől búcsút intsen a cigarettának. A kutatás során kiszámították, hogy minden egyes elszívott cigaretta hány percet von el az életünkből. E megállapítások alapján, ha január 8-ig elkerüli a dohányzást, akár egy teljes napot is nyerhet az életéből. Ez remek motiváció lehet a változtatásra!

A dohányzás káros. Ebben konszenzus van a tudomány valamennyi szereplője között, de talán a láncdohányosok között is kevesen vitatják ezt az állítást. Az azonban már inkább viták tárgya, hogy mennyire - túl a nyilvánvaló és nem túl konkrét vélekedésen, hogy eléggé.

Egy új kutatás most minden korábbinál konkrétabb számokkal állt elő, és a jelek szerint ezek aggasztóbbak is, mint az eddigiek. A University College London kutatóinak számításai szerint ugyanis egyetlen szál cigaretta átlagosan 20 perccel rövidíti meg a várható élettartamot.

A kalkuláció alapján megállapítható, hogy ha valaki január 1-jétől kezdve lemond a dohányzásról, már január 8-án büszkén mondhatja el magáról, hogy egy napnyi "veszteséget" megelőzött az életéből, feltételezve, hogy napi 10 szál cigarettát szívott. Február 5-ig ez a szám már egy héttel növeli meg a várható élettartamot, míg augusztus 5-ig akár egy hónapnyi extra időt is jelenthet. Ha valaki 2025-ben végig kitart a döntése mellett, akár 50 napnyi életet is nyerhet – derül ki a The Guardian összegzéséből.

A brit egészségügyi minisztérium megbízásából született tanulmány a British Doctors Study legfrissebb adatain alapszik, amit 1951 óta végeznek, de a nők egészségi állapotát 1996 óta követő Million Women Study eredményeit is bevonták.

A The Guardian említése szerint egy 2000-ben készült kutatás arra jutott, hogy egyetlen cigaretta elszívása körülbelül 11 percet von el a várható élettartamból. Ezzel szemben a legújabb, a Journal of Addiction tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a férfiak esetében ez a szám 17, míg a nőknél akár 22 perc is lehet.

A szakértők kiemelik, hogy a dohányzás nem csupán az élet végső szakaszát érinti, amikor a szervezet már meggyengült, hanem sokkal inkább az élet középső időszakát támadja meg, amikor még viszonylag egészségesek vagyunk. Ezzel a szokással nem csak a jövőnket rövidítjük le, hanem a különféle betegségek megjelenését is előrehozzuk, így a vitalitásunkkal játszunk.

Ráadásul nincs olyan fogalom, mint "biztonságos dohányzási szint"; már a legkisebb cigarettamennyiség is komoly következményekkel járhat az egészségre. Ezért a legjobb megoldás az, ha valaki teljesen és véglegesen felhagy a dohányzással - lehetőleg minél előbb.

Related posts