Mi a kapcsolata ennek a környezetvédelemmel? Aktivisták vandalizálták Darvin sírját.


Londonban környezetvédelmi aktivisták megrongálták Charles Darwin sírját, ezzel felhívva a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.

Az esemény a parlamenttel szemben álló, lenyűgöző Westminster-apátságban zajlott, amely nem csupán építészeti csoda, hanem a XIX. századi brit tudományos élet egyik kiemelkedő alakjának, az evolúció elméletét megalapozó természettudósnak is az örök nyughelye. Itt, a történelem és a tudomány találkozásánál, a Just Stop Oil környezetvédelmi csoport két bátor aktivistája narancssárga krétaport szórt a síremlékre, ezzel is felhívva a figyelmet a fosszilis üzemanyagok használata ellen folytatott harcukra.

A csoport az akciót követően kiadott nyilatkozatában bejelentette:

"Milliók kénytelenek elhagyni otthonaikat, Kalifornia lángokban áll, és az 1970-es évek óta a világ vadállományának kétharmada odaveszett" - áll a gyakran radikális akciókhoz folyamodó szervezet hétfői nyilatkozatában.

A két elkövetőt, egy 66 éves és egy 77 éves nőt a rendőrség szándékos rongálás gyanújával a helyszínen őrizetbe vette.

Az apátság szóvivője az incidens után közölte, hogy Darwin sírjának tisztítása megkezdődött, és nem valószínű, hogy a síremlék maradandó károsodást szenvedett volna.

Az elmúlt hónapokban a Just Stop Oil több más felbecsülhetetlen értékű képzőművészeti alkotást és történelmi emléket is megpróbált megrongálni.

Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galéria különös eseménynek volt tanúja: a csoport három tagja merész lépésre szánta el magát, amikor konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh két ikonikus festményére. Ez a provokatív akció nemcsak a művészet és a társadalmi üzenetek határvonalát feszegette, hanem felhívta a figyelmet a kortárs művészet és a hagyományos értékek közötti feszültségre is.

Az egyik megsérült műalkotás a művész híres Napraforgók című festménye volt, amelyre 2022 októberében a szervezet két másik tagja konzerv paradicsomlevest borított.

Az üveglap védelme alatt álló alkotás mindkét incidens során érintetlen maradt, ám a kerete megsérült, és a javítása körülbelül tízezer fontot (majdnem 5 millió forintot) emésztett fel.

A szervezet tagjai tavaly júniusban narancssárga porral szennyezték be az ősi dél-angliai kultikus emlékhely, Stonehenge szikláit, ezzel megbolygatva a régmúlt titkait és a hely szent jellegét.

Tavaly májusban a londoni Brit Nemzeti Könyvtárban egy különös incidens történt: két idős aktivista próbálta meg elpusztítani a Magna Carta egyik példányát, amely az angol-brit alkotmányosság alapkövének számít. Vésőt és kalapácsot használtak, hogy áttörjék az üvegfalú tárolót, de szerencsére a történelmi dokumentum sértetlen maradt.

A csoport két másik tagja 2023 novemberében a londoni Nemzeti Galériában Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának védőüvegét törte be több helyen.

Related posts