A Közel-Keleten zajló háborúk és konfliktusok jelentős hatással lehetnek az üzemanyagárakra, és ennek több oka is van. Először is, a térség gazdag olaj- és gázkészletekben, így bármilyen instabilitás közvetlenül befolyásolhatja a termelést és a szállítást


A háborús helyzet komoly ellátási problémákat generál, amelyek az energia- és üzemanyagpiacokon rövid távon áremelkedést idézhetnek elő. Hosszabb távon viszont sokkal súlyosabb következményekkel kell számolnunk.

A piacok első válasza rendkívül heves volt, a kereskedők az úgynevezett geopolitikai kockázati prémiumot kezdtek el beépíteni az árazásba. Ez nem csupán az azonnali szállításokat, hanem a határidős ügyleteket is drágábbá tette. A félelmek, hogy Irán infrastruktúrája vagy éppen a Hormuzi-szoros célponttá válhat, tovább fokozhatják az árak emelkedését.

Szlovákiában a háborús események hírére azonnali reakciót váltottak ki a töltőállomások: a 95-ös benzin ára a hónap eleji 1,49 euró/liter szintről 1,57 euróra ugrott, míg a gázolaj ára 1,39 euróról 1,48 euróra emelkedett. A tendencia egyértelműen felfelé ível, és a várakozások szerint a következő hetekben további áremelkedésre lehet számítani.

Egy 10-15 dolláros globális áremelkedés akár 0,10-0,15 euróval is megdobhatja a literenkénti üzemanyagárakat Szlovákiában. Ez azt jelenti, hogy egy 50 literes tankolás esetén a költségek 5-7,50 euróval is emelkedhetnek. Ez csupán a rövid távú hatás, azonban hosszabb távon a helyzet ennél is súlyosabbá válhat.

A Hormuzi-szoros esetleges lezárása kétségtelenül a legnagyobb aggodalmat keltő tényező, amelyet Irán már többször is megemlített. Ha ez a forgatókönyv valósággá válna, a globális olajellátás körülbelül 20-30%-ának biztonsága kerülne veszélybe. Ilyen helyzetben a nyersolaj ára akár 120-150 dollárra is emelkedhet hordónként, ami komoly hatással lenne a világ gazdaságára.

Ez az elképzelés azt sugallja, hogy egy szélsőséges forgatókönyv következtében Szlovákiában a benzin ára akár 2 euró/liter fölé is emelkedhet. Ez nem csupán történelmi rekordot állítana fel, hanem jelentős inflációs nyomást gyakorolna a gazdaságra is.

Amennyiben a háború elhúzódik, de nem terjed ki regionális szintre, a középtávú árak továbbra is megmaradhatnak a megemelkedett szinten. Az OPEC+ lehetséges beavatkozása vagy a stratégiai készletek felszabadítása ugyan mérsékelheti a drágulás ütemét, ám a piaci bizonytalanság már önmagában is képes felfelé nyomni az árakat.

Az izraeli-iráni háború újabb bizonyíték arra, hogy a globális energiapiac mennyire érzékeny a geopolitikai konfliktusokra. A szlovákiai üzemanyagárak már most emelkedő tendenciát mutatnak, és a következő hetekben további drágulás várható, különösen, ha a konfliktus eszkalálódik. A fogyasztók és a vállalatok számára is kulcsfontosságú, hogy rugalmasan és előrelátóan alkalmazkodjanak a gyorsan változó helyzethez.

Related posts