Karácsonyi műszak: Az egyenruhások ünnepi pillanatai a munka frontján Ahogy a decemberi hópihék lassan beterítik a várost, a karácsony varázsa mindenütt jelen van. Az ünnepi fények ragyogása azonban nem mindenki számára jelenti a pihenést és a szórakozás

"A tűzoltók számára az ünnepnapok nem léteznek a hagyományos értelemben. Kétféle napot ismernek: a szolgálati napot és a pihenőnapot. A tűzoltók 24/48-as szolgálati rendben dolgoznak, ami azt jelenti, hogy egy szolgálati napot követően két pihenőnap áll a rendelkezésükre. Reggel hatkor kezdik meg a szolgálatukat, amely másnap reggel hat óráig tart. Amennyiben a szolgálati nap egy ünnepre, például karácsonyra esik, ők akkor is dolgoznak, hiszen számukra a tűzoltás és az életmentés mindig elsődleges feladat" - nyilatkozta Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Mukics Dániel megemlítette, hogy a tűzoltók nem pihennek, még akkor sem, ha nincs éppen riasztás. A laktanyában folyamatosan aktívan tevékenykednek: iskolákban, kórházakban helyszíni gyakorlatokat szerveznek, a laktanya udvarán edzenek és sportolnak, valamint folyamatosan bővítik tudásukat. Két riasztás között pedig még a közös ünneplésekre is időt szakítanak.
"Van, ahol megajándékozzák egymást a kollégák, karácsonyi menü készül, fát díszítenek, és együtt fogyasztják el az otthonról hozott süteményeket. Ez mifelénk egyáltalán nem szokatlan, hiszen itt sokkal szorosabb kapcsolatok alakulnak ki, mint más munkahelyen. Itt két munkatárs nemcsak együtt dolgozik, hanem az életüket is rábízzák a másikra, hiszen egy tűzesetnél egymásra vannak utalva a tűzoltók. Sok tűzoltóságon az ünnepek alkalmával jótékonysági akciókat is szerveznek, rászorulóknak gyűjtenek ajándékot és tartós élelmiszert. Mások kórházakba látogatnak el, mint tűzoltómikulás vagy épp segítenek a Mikulásnak emelőkosaras járművel bemászni a kórház emeleti ablakán" - fogalmazott az alezredes.
"És hogy mit szól ehhez a család? Megszokták már, hogy a szenteste vagy a karácsony nem mindig december 24-én kezdődik. Egy nappal előtte vagy utána, ahogy épp a szolgálat alakul. De azért egy-egy komolyabb beavatkozás után illik hazatelefonálni, hogy minden rendben van" - árulta el Mukics Dániel, aki egyben megjegyezte, annak érdekében, hogy ne a tűzoltókkal kelljen töltenünk az idei karácsonyt, nem árt betartani néhány alapszabályt.
Sokan már december elején felállítják a karácsonyfát, ami azt jelenti, hogy a fenyőket már november közepén kivágják. Ezt követően ezek a fák egy fűtött helyiségben hamarosan kiszáradnak. A kiszáradt fenyő pedig rendkívül gyúlékony, így ha egy ponton meggyullad, csupán néhány másodperc elég ahhoz, hogy az egész fa lángra kapjon, és mindent elérjen maga körül. Éppen ezért érdemes figyelni a fenyő állapotára: a vásárlás után célszerű vödör vízben tárolni, vagy olyan fenyőtalpat választani, amely vízben áll. Ezáltal a fa nedvességtartalma megmarad, és nehezebben gyullad meg.
Legyen szó akár természetes, akár műfenyőről, fontos alapszabály, hogy a karácsonyfát mindig tartsuk legalább másfél méterre a fűtőberendezésektől vagy bármilyen hőforrástól. Kerüljük a gyertyák és csillagszórók használatát a díszítés során. A hagyományos izzók könnyen túlmelegedhetnek, ezért érdemes LED-égősorokat választani. Emellett ne felejtsük el, hogy éjszakára mindenképpen kapcsoljuk ki őket!
"Ha összeszorítva helyezzük feszültség alá, olyan mértékben fog felforrósodni, hogy könnyen lángra lobbanhat" - figyelmeztetett. Emellett a csillagszórók használatát is érdemes óvatosan kezelni. Rámutatott, hogy ezek rendkívül veszélyes eszközök, hiszen 1000 és 1600 Celsius-fok között izzanak, és a forró szikrák messzire repülhetnek, így könnyedén meggyújthatják a környező anyagokat.
Az ünnepi menüvel kapcsolatban a tűzoltó megosztotta tapasztalatait: a nagy sürgés-forgás közepette könnyen megeshet, hogy az étel kicsit tovább pihen a sütőben, mint ahogy azt a recept előírja.
"Ahhoz, hogy elkerüljük a tűzeseteket, érdemes a telefonunkon beállítani egy időzítőt arra az időpontra, amikor az étel készül, vagy amikor éppen meg kell keverni. Ha mégis megtörténne a baj, és a tűzhelyen lángra kapna az étel, ne próbáljuk vízzel oltani, mert ezzel csak fokoznánk a tüzet. Például, ha égő olajat próbálnánk vízzel eloltani, az robbanásveszélyes helyzetet idézhet elő, ami még nagyobb lángra lobbantja a környéket. A helyes megoldás ilyenkor az, hogy fedjük le az edényt, és kapcsoljuk ki a tűzhelyet. Ha pedig a sütőben gyulladna meg valami, elég csak kikapcsolni azt, és várni, amíg a tűz magától elalszik. Fontos, hogy a konyhánkban rendet tartsunk, hogy elkerüljük a baleseteket."
"Azokban az esetekben, ahol füstérzékelő volt felszerelve, elkerülték a tragédiák, sérülések, sőt, még a nagyobb tűzesetek is. Talán nem a legizgalmasabb karácsonyi meglepetés, de kétségtelenül a legpraktikusabb ajándék lehet egy füstérzékelő. Idős rokonainknak, akik egyedül élnek, érdemes karácsonyra egy ilyen eszközt választani. Az ajándék kibontása után már csak annyit kell tennünk, hogy a szoba közepén a plafonra rögzítjük. Még jobb, ha mellé egy néhány ezer forintos porral oltó tűzoltó készüléket is beszerezünk, amelyet bátran használhatunk elektromos tüzek esetén is."
"A túlevés és a túlivás, vagyis az emésztőrendszeri megbetegedések, az ünnepi időszak slágerei, de a háztartási balesetek száma is drámaian megnő ezekben a napokban. A fenyőfa díszítésével kezdődik, majd a lakás ünnepi dekorálásán át egészen a különleges menü elkészítéséig terjed a veszély. Az égési és vágási sérülések azok, amelyekhez gyakran riasztanak minket" - mondta Jászkuti Ákos mentőorvos, aki a földi és légi mentés terén egyaránt tapasztalt.
A doktor elmagyarázza, hogy a légi mentőszolgálatoknál a téli hónapokban a műszakok időpontjait a napkeltéhez és napnyugtához igazítják. Ennek következtében reggel 8-tól délután 3-ig állnak készen a bevetésekre.
Amíg a helikopter belső terét feltöltik a szükséges eszközökkel, kívül alapos műszaki ellenőrzést végeznek, még a műszak megkezdése előtt. Jászkuti Ákos hangsúlyozza, hogy nem csupán a mentési feladatokat végzőknek érdemes leltárt készíteniük, hanem otthon is fontos, hogy felkészüljünk. Javasolja, hogy szerezzünk be alapvető gyógyszereket, mint például fájdalom- és lázcsillapítók, valamint ne feledkezzünk meg a krónikus betegségek kezelésére felírt gyógyszereink időben történő kiváltásáról sem. A kisgyermekes családok számára pedig különösen fontos, hogy a jól bevált orvosságokkal feltöltsék a gyógyszeres szekrényüket, hogy bármilyen váratlan helyzetet könnyebben kezelhessenek.
A téli hónapokban és ünnepi időszakban a mentők számára számos kihívás adódik. Az egyik leggyakoribb probléma a közlekedési balesetek, amelyek a csúszós utakon és a megnövekedett forgalomban gyakran előfordulnak. Ezen kívül a magasból történő esések is megszaporodnak, hiszen sokan választják a téli sportokat, vagy éppen a karácsonyi díszítésekhez másznak fel. A mentősök ilyenkor fokozott készültséggel várják a riasztásokat, hiszen a balesetek gyors és szakszerű kezelése kulcsfontosságú.
"A földi mentésben viszont nincs ilyen különbség, télen inkább a krónikus légzőszervi megbetegedésben szenvedők igényelhetnek több beavatkozást. Sajnos gyakoriak ilyentájt a kihűléses esetek, amikor teljesen fűtetlen lakásból szállítunk kórházba beteget, kritikus állapotban. De a másodlagos kihűlés sem ritka, ez azt jelenti, hogy a beteg nagy mennyiségű alkohol- vagy drogfogyasztást követően kerül életveszélyes állapotba" - jelezte, majd azzal folytatta, a karácsonyi időszakban pedig szintén tipikusnak mondható esetekkel találkoznak.
"Míg sok munkahelyen az év végén általában feszített tempó jellemző, nálunk a helyzet teljesen kiszámíthatatlan: sosem tudhatjuk előre, hogy egy-egy nap mivel és hogyan telik, mennyire lesz megterhelő egy adott ügy, vagy hány riasztás érkezik. Az ünnepek különösen érdekesek a mindig készenléti állapotban lévő szervezetek számára."
"Ez a hivatás tele van kihívásokkal, és folyamatosan szembesülünk nehéz sorsokkal, tragikus eseményekkel, amelyek mélyen érintenek minket. Az év ezen időszakában különösen hálásak vagyunk családjainkért, akik elfogadnak minket, és támogatják döntésünket, hogy egy olyan pályát választottunk, amely a segítésről szól, és ahol mindig készen állunk a cselekvésre" - mondta Jászkuti Ákos.
Az ünnepekhez hasonlóan a rendőrök élete is egyfajta állandóságot képvisel, hiszen számukra a szolgálat napjai sokszor egyformák. "Aki a rendőrség kötelékébe lép, az nem csupán egy foglalkozást választ, hanem egy hivatást ölel magához, tisztában van azzal, hogy az egyenruhás élet nem ismer szünnapokat, hétvégén és ünnepnapokon is helyt kell állnia" - mondta Pregun Kálmán György, a Készenléti Rendőrség II. bevetési osztályának osztályvezetője. Hozzátette, hogy a szolgálat megszervezésénél figyelembe veszik a rendőrök egyéni igényeit és családi helyzetét. Amennyiben a feladatok engedik, igyekeznek kímélni a kisgyermekes szülőket a szenteste időszakában, míg a fiatalabb kollégák, akik még a bulizás varázsát élvezik, gyakran a szilvesztert kapják szabadnapként. Mindezek mellett a legfontosabb, hogy a kapott feladatokat maradéktalanul végrehajtsák.
A rendőr alezredes hangsúlyozza, hogy a Készenléti Rendőrség az ország minden szegletében jelen van, szolgálva és védve a polgárokat: legyen szó a válogatott focimeccsekről vagy a legnagyobb rendezvényekről, szinte minden kiemelt esemény biztonságát ők garantálják.
Így előfordul, hogy egy egység egyik nap még Budapesten dolgozik, de másnap már az ország másik végében, ám a sokrétű munka ellenére nem feledkeznek meg arról sem, hogy egymásra figyeljenek.
"Az ünnepi hangulat megteremtésében nem csupán a tantermekben felállított karácsonyfák játszanak szerepet, hanem a közösségünk iránti elköteleződés is. Minden év végén ugyanis gyűjtést szervezünk azoknak a kollégáinknak, akik családi helyzetük vagy egészségi állapotuk miatt nehézségekkel küzdenek, és támogatásra van szükségük" - osztotta meg az alezredes egy, már hagyományossá vált kezdeményezésükről, amelyet a parancsnok indított útjára.