Koreában nemzeti gyász honol, mivel a közelmúltban tragikus katasztrófa történt egy utasszállító repülőgéppel. A részletek még mindig homályosak, és sok kérdés merül fel a baleset körülményeivel kapcsolatban. Az ország lakói összefognak, hogy támogassák a


A hatóságok megerősítették, hogy a dél-koreai légikatasztrófában a 181 fős utaslétszámból, valamint a személyzet tagjai közül mindössze ketten élték túl a tragédiát. Ők két légiutaskísérő voltak, akik a gép farokrészében, a legnagyobb hátsó részben tartózkodtak a kényszerleszállás időpontjában. A baleset következtében a 175 utas és a személyzet többi tagja sajnálatos módon életét vesztette a magyar idő szerint vasárnap hajnali órákban bekövetkezett esemény során.

A Jeju Air 7C2216 számú járata Bangkokból Muanba tartott, amikor néhány perccel az érkezése előtt váratlanul madárrajjal ütközött. A hatóságok elsődleges értékelése szerint az ütközés következtében a hajtóművek meghibásodtak. A videófelvételek tanúsága szerint a kényszerleszállást végrehajtó Boeing futóműve nem nyílt ki, így a gép nagy sebességgel, hason csúszva haladt végig a leszállópályán. A pálya végén egy falnak ütközött, és a törzse azonnal lángra lobbant. A felvételek alapján a kerozin a becsapódás pillanatában detonált, ami tovább súlyosbította a helyzetet. A gép törzsének jelentős része szinte teljesen megsemmisült, így az áldozatok azonosítása komoly nehézségekbe ütközött.

A már azonosított áldozatok neveit a repülőtéri fogadóépületben összegyűlt, megrendült hozzátartozók előtt olvasták fel. A beszámolók tanúsága szerint a névsor minden egyes említése néma csendet és a családtagok fájdalmas zokogását váltotta ki.

A sajtótájékoztatón a Jeju Air vezetősége mély tisztelettel és bűnbánattal állt a nyilvánosság elé, hogy kifejezze sajnálatát a tragikus esemény miatt. Kim E-Bae vezérigazgató úr hangsúlyozta, hogy teljes mértékben vállalja a felelősséget a balesetért, miközben a pontos körülmények még mindig kivizsgálás alatt állnak.

"A baleset okától függetlenül vezérigazgatóként hatalmas felelősséget érzek" - mondta.

A Jeju Air a dél-koreai fapados légitársaságok között kiemelkedik, mint a legnagyobb szereplő. Ez az esemény az első légibalesetük, amely egy Boeing 737-800-as típust érintett, mely csupán 15 éve szolgálja a légiforgalmat. Az érintett gép rendszeres ellenőrzései során minden rendben volt, ami még inkább meglepővé teszi a történteket.

A légitársaság képviselőivel együttműködve a repülésbiztonsági szakértők megkezdték a teljes körű vizsgálatot. A gép mindkét feketedobozát, a repülési adatrögzítőt és a pilótafülke hangrögzítőjét sikerült lokalizálniuk. Ezek az eszközök várhatóan számos, jelenleg még homályos részletre világítanak rá a történtekkel kapcsolatban.

Amit jelenleg tudunk: közvetlenül a leszállás előtt a légiirányítás figyelmeztette a pilótákat a madárveszélyre. Az ütközés pillanata az elemzők értékelése szerint egy, a földön készült videófelvételen is rögzítve van:

Egy perccel később a pilóták azonnali vészjelzést adtak le, majd megkísérelték a leszállást az egyes kifutópályán, de ekkor még felrántották a kormányt, mielőtt a gép földet ért volna. A légiirányítás ekkor egy másik leszállópályára irányította őket, a szemtanúk szerint a gép szokatlanul élesen kanyarodva közelítette meg a földet.

A két túlélő légiutas-kísérő azt nyilatkozta, hogy a leszállás előtt egy madárrajjal ütköztek. Ezt az információt az egyik utas, a tragikus esemény előtti utolsó pillanatokban, SMS-ben küldte el egy családtagjának.

A madarakkal való ütközés következményei továbbra is rejtélyesek, hiszen a szakértők szerint az ilyen incidensek ritkán okoznak olyan mértékű meghibásodást a hajtűművekben, mint ami itt történt. Ez leginkább akkor fordul elő, ha egy egész madárraj csapódik a gépnek. Ráadásul meglepő, hogy a madárütközés után a futóművet nem lehetett kinyitni – ha a hidraulika valóban meghibásodott, az elvileg manuális módszerrel is működtethető lenne.

Szintén érdekes kérdés, hogy a gép miért érkezett olyan nagy sebességgel a földre. Felmerül továbbá, hogy miért nem a leszállópálya elején hajtotta végre a landolást, és miért nem volt képes jelentős mértékben lelassulni, miközben a talajon csúszott. Az is aggasztó, hogy a gépben még mindig jelentős mennyiségű üzemanyag volt, hiszen kényszerleszállás esetén, ha van elegendő idő, általában a pilóták kieresztik az üzemanyagot, hogy csökkentsék a robbanás kockázatát.

A gép pilótái rendkívül tapasztaltak voltak, hiszen már több mint 9800 órát töltöttek a levegőben. A kapitány 2019 óta dolgozott a légitársaságnál, így jól ismerte a repülés világát. Most azonban úgy tűnik, a kényszerleszállásra való felkészülésre nem maradt elegendő idő: általában ilyenkor a kifutópálya mellett már készenlétben állnak a tűzoltóautók, és a leszállópályát habbal borítják be, hogy megkönnyítsék a futómű nélküli érkezést.

A hivatalos vizsgálatok képesek megvilágítani ezeket a kérdéseket. Dél-Korea pedig hét napon át tartó nemzeti gyászt hirdetett a szörnyű tragédia következtében.

Related posts