Nemzetközi kutatás: A magyar diákok is képesek felvenni a versenyt a finn, svéd és osztrák tanulókkal!

A 2023-ban lezajlott Nemzetközi Matematikai és Természettudományi Trendvizsgálat során a magyar diákok kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, amit az Oktatási Hivatal is megerősített. Az elemzés szerint az átlageredményük a nemzetközi átlag felett teljesített, és a korábbi mérések hazai eredményeitől sem tapasztalható jelentős eltérés.
A tanulói teljesítmények nemzetközi szintű vizsgálatának keretében, amelyet a TIMSS-mérés keretein belül valósítanak meg, az a fő célkitűzés, hogy a résztvevő országok tanulóinak matematikai és természettudományos eredményeit összehasonlítható formában rögzítsék. Emellett figyelemmel kísérik, hogy a különböző mérési ciklusok során miként alakulnak az eredmények - mondta Velkey Kristóf Gábor, az Oktatási Hivatal köznevelési elemzési főosztályának vezetője az InfoRádióban.
A 2023-as TIMSS-vizsgálat (Trends in International Mathematics and Science Study - Nemzetközi Matematikai és Természettudományi Trendvizsgálat) során a magyar diákok kiegyensúlyozott teljesítményt mutattak, amely az oktatási szakemberek elégedettségét is kifejezi. Az eredményeik meghaladják a nemzetközi átlagot, és a múltbeli mérésekhez viszonyítva is stabilnak bizonyultak – tájékoztatott az Oktatási Hivatal.
Tavaly megvalósult a TIMSS nyolcadik ciklusa, amely során a 4. évfolyamon összesen 59 országból 12 016 iskola 359 098 tanulója, míg a 8. évfolyamon 44 országból 8786 iskola 297 262 tanulója vett részt a felmérésben. Magyarországot a 4. évfolyamon 154 iskola 5241 diákja, a 8. évfolyamon pedig 157 iskola 5426 tanulója képviselte a tesztelés során. A legtöbb résztvevő ország, köztük Magyarország is, teljes egészében digitális formában teljesítette a mérést, amely nemcsak a hagyományos matematikai és természettudományos kérdéseket ölelte fel, hanem interaktív, összetett problémamegoldó feladatokat is tartalmazott.
A 4. évfolyamos diákok nemzetközi teljesítményét vizsgálva kiderült, hogy a részt vevő országok átlageredménye a matematikai teszten 503 pont, míg a természettudományi teszten 494 pont volt. A magyar 4. évfolyamos tanulók ezzel szemben kiemelkedő teljesítményt nyújtottak: matematikából 520 pontot, természettudományból pedig 524 pontot értek el. Ezek az eredmények jelentősen meghaladják a nemzetközi átlagot, és statisztikai szempontból összevethetők több európai ország, például Dánia, Svédország, Németország, valamint az Egyesült Államok teljesítményével is - állapították meg a szakértők.
A 8. évfolyamos mérésében részt vevő 44 ország átlageredménye a matematika és a természettudomány területén egyaránt 478 pont volt. A 8. évfolyamos magyar diákok 506 pontos matematikaeredménye és 522 pontos természettudomány-eredménye ugyancsak jelentősen jobb a nemzetközi átlagnál.
Velkey Kristóf Gábor hangsúlyozta, hogy a magyar teljesítmények statisztikai szempontból párhuzamba állíthatók olyan országokéval, mint Finnország, Ausztria, Svédország vagy Ausztrália.