Önkéntes elkötelezettség a közösség szolgálatában - a Hargita megyei polgárőrök sokszínű tevékenységei.

Országos szabályozás híján külföldi, főképp magyarországról átültetett gyakorlatot követve végzik tevékenységüket a Hargita megyei polgárőr-egyesületek. Az önkéntes szervezetek nemcsak a bűnmegelőzés terén végeznek kiemelkedő munkát, de számos egyéb, a közösség szempontjából fontos tevékenységben részt vesznek. Járőröznek, gyermeknapot szerveznek, jótékonysági akciókat bonyolítanak le, vagy éppen a környezetet tisztítják. Teszik mindezt saját elhatározásukból, szabadidejüket feláldozva, ellenszolgáltatás nélkül, úgy, hogy néha körözött bűnözőkkel is szembe kell nézniük. A zetelaki, a csíkszentdomokosi és a gyergyószárhegyi polgárőrség vezetőivel beszélgettünk.
Bár többször is próbálkoztak már törvényjavaslatok benyújtásával, Romániában továbbra sincs olyan jogi keret, amely kifejezetten a polgárőrszervezetek működését és finanszírozását szabályozná. Hargita megyében jelenleg hét polgárőr-egyesület tevékenykedik, míg Székelyföld egészét figyelembe véve, ehhez egy Maros megyei szervezet is csatlakozik.
A székelyföldi polgárőrszervezetek között a Zetelaki Polgárőr Egyesület emelkedik ki legnagyobb létszámával. Gergely István, az egyesület vezetője a Maszol érdeklődésére elárulta, hogy összesen 270 aktív taggal büszkélkedhetnek.
"2015 óta vagyunk jelen a közösségünk védelmében, bár nem mi vagyunk a legelsők, hiszen Gyergyószentmiklóson már megalakult egy polgárőrség előttünk, ám sajnos ők azóta már nem működnek. Mi azonban a legnagyobb és legaktívabb csapat vagyunk, hiszen tagságunk száma meghaladja a 270 főt, közülük pedig 150-en aktívan részt vesznek a munkánkban" – osztotta meg a zetelaki polgárőrség vezetője.
Tevékenységükről megtudtuk, hogy többnyire járőrszolgálatot végeznek napi rendszerességgel, leginkább az esti, éjszakai órákban. A tevékenységet 13 csoportvezető szervezi meg, akik a hozzájuk tartozó csapatokkal bizonyos ideig, egy vagy két héten át akár, ellátják a szolgálatot. A járőrözést nem meghatázott órarend szerint végzik, hiszen így könnyen "alkalmazkodnának" ehhez azok, akik esetleg rosszban sántikálnak, tudtuk meg.
"A járőrözés elsősorban biztonságérzetet ad a lakosoknak, és nemcsak magát az érzetet, hanem tényleges változás lett Zetelaka közbiztonságában, amióta a polgárőrség tevékenykedik" - emelte ki Gergely István. Mint hozzáfűzte: a megalakulásuk idején, tehát 2015-2016-ban nagyon súlyos volt a helyzet. Kevés rendőr volt az állományban. Olyan időszak is volt, hogy Zetelakán egyetlen rendőr teljesített szolgálatot, aki nem tudta ellátni a feladatot, ami szinte lehetetlen is egy hatezres lélekszámú községben. A településen sok minden előfordult: kisebb-nagyobb lopások, betörések, lakásmaffia, kiskorúak bűnelkövetésre kényszerítése, tehát széles volt a skála.
A változás szele 2012-ben fújni kezdett, amikor az új községvezetés hivatalba lépett. Ez a friss összetételű helyi önkormányzat nem maradt tétlen, hanem aktívan kereste a lehetőségeket és a megoldásokat a felmerülő kihívásokra. Végül Magyarország példáit választották inspirációként, habár érdemes megemlíteni, hogy ekkor már működött a korábban említett gyergyószentmiklósi polgárőrség, amely szintén hozzájárult a helyi közrend és biztonság javításához.
Gergely István felidézte, hogy a polgármester kijelentette: "Ha száz önkéntes jelentkező összegyűlik, akik készek járőrözni, megalakítjuk az egyesületet." Ennek érdekében lakossági fórumot szerveztünk, ahol a közbiztonság kérdése állt a középpontban. Ezzel a lépéssel indult el a sikertörténetünk, és a polgárőrök munkája kezdetét vette.
Mindennapi feladataikat szigorú protokoll szerint végzik: a járőrözések során bejárják a kijelölt útvonalakat, és minden észlelt eseményt gondosan dokumentálnak. Jegyzőkönyvükben rögzítik, ha valami vagy valaki gyanúsnak tűnik, illetve ha ismeretlen jármű bukkanna fel, amely esetleg "rossz irányba tart".
"Ahhoz, hogy a falut minden éjjel kétszer bejárhassuk, fontos, hogy a polgárőrök hatásköre ne térjen el az átlagos állampolgárokétól" - emelte ki beszélgetőtársunk. De vajon milyen lépéseket tehetnek a polgárőrök, ha gyanús jelenségeket észlelnek? Gergely István rámutatott, hogy sokszor csupán a fizikai jelenlét és a tekintélyük elegendő ahhoz, hogy elriasszanak bárminemű jogsértést.
"A polgárőr, mint a község egyik elismert tagja, akire a lakosok tisztelettel tekintenek, képes szembesíteni az érintett személyt azzal, ha valami nincs rendjén, például ha rossz helyen parkol, vagy éppen hangoskodik, esetleg zavarja a környezetét az üzletben. Gyakran ez már elegendő ahhoz, hogy a helyzet megoldódjon. Mi, polgárőrök, megkülönböztető öltözetet viselünk, amely feliratozott, és ez már önmagában is elég ahhoz, hogy komolyan vegyenek minket, és figyelembe vegyék a szavainkat" - emelte ki a vezető.
Nyilvánvaló, hogy súlyosabb incidensek, mint például verekedés, késelés vagy lopás esetén a polgárőrök azonnal értesítik a központi segélyhívó számot vagy a helyi rendőrséget, mivel nincs jogkörük a beavatkozásra vagy intézkedésre.
A hatáskörünk nem terjed ki mindenre, de néha a puszta jelenlétünk is elegendő ahhoz, hogy fenntartsuk a rendet. Például figyelmesen szemmel tartjuk a gyanús személyeket, amíg megérkezik a rendőrség. Különösen az első időszakban, 2017-ben, számos közös akciót szerveztünk a rendőrséggel, amelyekre az egész falu felfigyelt. Mindenki tudott róluk, még azok is, akik esetleg elkövettek volna valamit. Mindenki tisztában volt vele, hogy nem lehet bármit megúszni – hangsúlyozta Gergely István.
A polgárőrség munkájának alapja a lakossággal kialakított, bizalmon nyugvó kapcsolat, amely elengedhetetlen a közösségi együttműködéshez. Zetelakán a polgárőrség vezetője hangsúlyozza, hogy ez a kapcsolat problémamentes, hiszen a polgárőrök a helyi lakosok közül választódnak ki, így jól ismerik a közösség igényeit és kihívásait.
A közösség tagjai önkéntesen vállalják ezt a szolgálatot, és teljes mértékben magukénak érzik a település ügyét. Büszkeséggel támogatnak bennünket, segítenek és aktívan közreműködnek. Például, Zetelakán, ha egy "csatornás" autó érkezik más megyéből, idegen rendszámmal, azonnal értesítik a polgárőrséget, mert észlelik az autót. Tudjuk, hogy milyen trükkökkel próbálkoznak a csalók az idősekkel. Ha jeleznek nekünk, a csalóknak esélyük sincs bejutni egy idős házaspárhoz. Mi azonnal intézkedünk, és tájékoztatjuk őket, hogy ez a tevékenység nálunk nem megengedett, csak hivatalos és számlaképes keretek között. Ezzel máris elhárítjuk a veszélyt; ha pedig nem tudunk mit tenni, vagy már sikerült becsapniuk valakit, a rendőrség is beavatkozik, és átveszi az ügyet.
Ha már a rendőrség szóba került, rákérdeztünk, milyen az együttműködés a hatóságokkal? Mint Gergely István megosztotta, helyi szinten teljes mértékben támogatják a tevékenységüket, számítanak a polgárőrökre. A megyei rendőrséggel rendszeres időközönként egyeztetnek, ilyenkor általában a polgármester is a polgárőrökkel tart.
"Nagyon fontos, hogy ne essünk át a ló túloldalára, ne intézkedjünk, és ezt nagyon tudatosan betartjuk. Hála Istennek, ennyi év eltelt, és nem volt olyan, hogy mondjuk a polgárőr elkezdett volna verekedni vagy intézkedni, igazoltatni, ami ugye nem a mi hatáskörünk. Nagyon fontos, hogy ezt a tisztaságot tudjuk megtartani, és akkor kellő módon tevékenykedhetünk" - emelte ki a vezető. Mint hozzáfűzte: a polgárőrök jogi státuszának tisztázása érdekében több alkalommal nyújtottak be törvénytervezet-javaslatot, ám ezekre a kezdeményezésekre a mai napig nem érkezett konkrét válasz a központi vezetés részéről. Ugyanakkor az önkéntes tűzoltóságok működésére vonatkozóan létezik jogszabály, emlékeztetett Gergely István.
Az egyesületi formában működő polgárőrségek a fentiek következtében nem jogosultak központi támogatásra, a működésükhöz a helyi vállalkozók, a közbirtokosságok nyújtanak támogatást. "Több ilyen egyesület van a megyében, ahol a háttérben megvan a segítség, ott működik a polgárőrség, ahol nincs kellő támogatás, ott sajnos nehezen, vagy nem is működik a polgárőrség" - mutatott rá a zetelaki polgárőrök vezetője.
Ahogy Gergely István is említette, az utóbbi évek során több olyan esemény valósult meg, amelyekre büszkén gondolhatnak vissza. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a legutóbbi időszakban, tevékenységeik eredményeként, jelentősen csökkent az illegális tevékenységekkel való találkozások száma.
Gergely István véleménye szerint ez a helyzet mindenképpen kedvező. Ugyanakkor fontos, hogy éberek legyünk, mert gyakran ezek a tevékenységek idővel unalmassá válhatnak. A magyarországi partnereink is felhívták a figyelmünket arra, hogy olyan településeken, ahol a bűnözés szinte teljesen hiányzik, a polgárőrök feladatai sok esetben monotonok. Mégis, kiemelte, hogy a ritka kirívó esetek mellett is mindig találnak értékes és hasznos tevékenységet, amivel színesíthetik a munkájukat.
"A polgárőrség sokkal több feladatra képes, mint csupán az éjszakai járőrözés. Tevékenységeink széles spektrumot ölelnek fel: rendezvények lebonyolításában is aktívan részt veszünk, minden évben szervezünk szemétgyűjtési akciókat, hogy megtisztítsuk a környezetünket. Emellett karitatív eseményeket is támogatunk. Karácsony táján, amikor a helyi vállalkozók összefognak, hogy segítsenek a rászoruló családoknak, mi vállaljuk a csomagok kiszállítását, hogy ezzel is hozzájáruljunk a közösség jólétéhez." - tette hozzá a polgárőr.
A múltban számos olyan eseményre vagyok büszke, amikor a közösség tagjai például egy tolvajt sikeresen meg tudtak fékezni, amíg a rendőrség megérkezett. Volt olyan eset is, amikor a rendőrök már a helyszínre érkezésük pillanatában pontos információval rendelkeztek a betörés elkövetőjéről, így gyorsan és hatékonyan tudtak intézkedni.
Gergely István búcsúzó szavai között kiemelte, hogy a közelmúltban megrendezett kosaras bál során a polgárőrök egy különleges összejövetel keretében ünnepelték munkájukat. A helyi vállalkozók, akik támogatták az eseményt, egyedi ajándékokkal fejezték ki hálájukat a polgárőrök önkéntes tevékenysége iránt, ami számukra nagy megtiszteltetést jelentett. "Ez egy fontos jelzés a helyi vállalkozóinktól, hogy amit teszünk, az valóban értékes és elismerésre méltó" - mondta a zetelaki polgárőrség vezetője.
A törvényi szabályozás hiányát emelte ki beszélgetésünk elején Máthé Sándor is, a 2018-ban alakult csíkszentdomokosi polgárőr-egyesület vezetője. "Egyesületként működünk és sajnos csak annyi jogunk van, mint egy átlag civilnek" - fogalmazott.
Mint megosztotta: a polgármesteri hivatallal szoros együttműködésben elsősorban bűnmegelőzési feladatokat látnak el a felcsíki nagyközségben. Ennek keretében elsősorban rendszeres éjjeli járőrszolgálatot végeznek, teszik ezt 35 aktív egyesületi taggal. Felszerelést, egységes formaruhát Magyarországról kapott a domokosi polgárőrség, ezen kívül főként a közbirtokosság támogatja tevékenységeiket. Emellett az adó 3,5 százalékának gyűjtésére is jogosultak, de akad olyan vállalkozás is, amely a profitadóját ajánlja fel számukra.
A polgárőrség létrejöttéről Máthé Sándor megemlítette, hogy a településen olyan elviselhetetlen helyzet állt elő, amelyet a rendszeresen felbukkanó illegális árusok okoztak.
"A csalók, akik paplanokat árulnak és csatornázási szolgáltatásokkal próbálnak meg átverni, gyakran idős, kiszolgáltatott embereket céloznak meg. Az előző évek során hatalmas összegeket csaltak ki az áldozatoktól különféle trükkökkel. Ma már büszkén mondhatom, hogy annyira sikerült csökkentenünk ezeket az eseteket, hogy szinte évente csupán egy-egy ilyen incidens történik. Emellett a rendőrség segítségével sikerült elfognunk egy országosan körözött bűnözőt is, aki Domokoson próbált elrejtőzni" - számolt be az elmúlt évek sikereiről a csíkszentdomokosi polgárőrök vezetője.
Máthé Sándor hangsúlyozta, hogy a hatóságok közreműködése nélkül semmilyen lépést nem tehetnek. Általánosan törekednek arra, hogy biztosak legyenek abban, hogy történt-e illegális tevékenység vagy bűncselekmény, és ezt követően mindig értesítik a rendőrséget. Mint elmondta, az együttműködésük a hatóságokkal és a helyi közösséggel is kedvezőnek tekinthető.
Máthé Sándor így nyilatkozott: "A falusi lakosok számára természetessé vált, hogy hozzánk fordulhatnak segítségért. Amikor egy idős asszony este észlel valamit, nem azonnal a rendőrséget hívja, hanem először a mi diszpécser számunkat tárcsázza. Mi pedig mérlegeljük, hogy az adott ügy a rendőrség hatáskörébe tartozik-e, vagy tudunk-e mi magunk is segíteni. A közösség bizalmára építünk, hiszen nélküle nem tudnánk hatékonyan működni."
A polgárőrség vezetője elmondta azt is, hogy a nagy távolságok miatt a megyében működő más polgárőr-egyesületekkel nincs szorosabb együttműködésük, de tartják a kapcsolatot azokkal. A legutóbbi székelyföldi polgárőrtalálkozó házigazdája például éppen Csíkszentdomokos volt.
Nyolc évvel ezelőtt, 2017 májusában került sor a gyergyószárhegyi polgárőr-egyesület megalakulására, mely a már működő gyergyószentmiklósi és zetelaki szervezetek nyomdokain indult el. Az alapító tagok száma, amely kezdetben 41 főt számlált, azóta megduplázódott, és jelenleg több mint ötven aktív tag áll a közösség szolgálatára - osztotta meg velünk Lukács Géza, az egyesület elnöke a beszélgetésünk kezdetén.
A községben tapasztalt házalók és kéregetők jelentette problémák váltották ki a polgárőrség megalakulását. "Összegyűlt a falu vezetősége, valamint néhány helyi vállalkozó, és így hamarosan létrejött a polgárőrség" – osztotta meg Lukács Géza. "Ezután sikerült megfékeznünk a házalók tevékenységét, akik korábban pénzt csaltak ki idős emberektől és egyedülállóktól, valamint telefonokat és termést loptak. Azóta a mezőinket is folyamatosan figyelemmel kísérjük, amennyire csak lehet." A szárhegyi polgárőr-utánpótlás jövője biztatónak tűnik: több fiatal, a szülők nyomdokain haladva, már jelezte, hogy szeretne csatlakozni a szolgálathoz a közeljövőben.
Lukács Géza elmondta, hogy a polgárőrség minden településen fontos megfigyelő szerepet tölt be. Mint ilyen, ha észlelnek valamit, azt azonnal jelentik a hatóságoknak vagy a helyi őrző-védő szolgálatnak, ahol ő is dolgozik. „Amennyiben bármelyik polgárőr gyanús eseményt észlel, értesít engem vagy a rendőrséget” – mondta. Bár az ő hatásköre sem túl széles, képes megakadályozni, hogy a gyanús egyének elhagyják a helyszínt. Az ilyen esetek nem ritkák, és ennek köszönhetően több körözött bűnöző és tolvaj került már a hatóságok kezére – tette hozzá.
A gyergyószárhegyi polgárőrség nem működtet rendszeres, előre meghatározott járőrszolgálatot, azonban a betakarítás időszakában ez a gyakorlat megváltozik, mivel ilyenkor a mezőn a termés védelme kiemelt fontosságúvá válik. Ezen kívül bármelyik tag szabadon csatlakozhat önkéntes járőrözésre. "Van egy zárt messenger-csoportunk, ahol a tagok jelezhetik, ha elindulnak, és rendelkezésünkre áll egy szolgálati autónk, amit igénybe vehetnek. Általában két-három polgárőr indít közös járőrszolgálatot, bejárják a területet, és jelentést tesznek arról, mit tapasztaltak. Ha valami szokatlant észlelnek, azonnal lépéseket teszünk."
A gyergyószárhegyi polgárőrök partnerként jelentős segítséget kapnak működésükhöz a a magyarországi Országos Polgárőr Szövetségtől (OPSZ): felszereléseket.
"Ruházatot biztosítanak számunkra két nyelven feliratozva, megkülönböztető mellényeket, téli-nyári kabátokat, baseball sapkákat kapunk. Mi fényképes igazolványt adunk ki a tagjaink számára, azzal tudják igazolni magukat, amikor járőröznek" - osztotta meg Lukács Géza. Ugyanakkor minden évkezdetkor megadják az állami rendőrségnél a polgárőrök névsorát, kik azok, akik egész évben járőrözhetnek a községben, Gyergyószárhegyen és közigazgatásilag a településhez tartozó Güdücön, tette hozzá.
Tevékenységük folytatásához ők is részesednek a személyi jövedelemadóból felajánlható 3,5%-os támogatásból, és emellett pályázati lehetőségeket is kihasználnak. Évente egyszer kérnek anyagi segítséget a helyi önkormányzattól a polgárőrség napjának megszervezéséhez, amely a gyereknapra esik. "A gyereknap védnökei vagyunk; délelőtt 10-től 11-ig, majd délután 4-5-ig számos program várja a gyerekeket: ételek, üdítők és szórakoztató tevékenységek. Civil szervezeteket hívunk meg, amelyek szintén támogatnak bennünket, és a helyi önkéntes tűzoltóság, valamint a Güdüc MTB Sportegyesület is mellettünk áll."
Lukács Géza, a gyergyószárhegyi polgárőrség vezetője szerint az együttműködés a többi polgárőr-egyesülettel "a lehető legmagasabb szintet" képviseli. "Rendszeresen tartunk közös megbeszéléseket, és igyekszünk részt venni a különböző rendezvényeken. Amikor szükséges, mindig számíthatunk egymás segítségére. Például a gyergyóalfalvi polgárőrséggel hivatalos együttműködési megállapodást kötöttünk. Mivel közvetlen szomszédságban vagyunk, megállapodtunk abban, hogy az alfalvi polgárőrök bármikor átjöhetnek hozzánk, ha segítségre van szükség, vagy mi hívhatjuk őket, ha problémák merülnének fel. Ugyanez vonatkozik ránk is" - tette hozzá Lukács, hangsúlyozva a közösségi összefogás fontosságát.