Ok nélküli kirúgás – milyen lépéseket tehetünk ellene? A munkahelyi jogviszony megszüntetése, különösen ok nélküli kirúgás esetén, komoly kihívást jelenthet. De mit tehetünk, ha ilyen helyzetbe kerülünk? Íme néhány javasolt lépés: 1. **Dokumentálj minde


Egy olvasó a ŽIVOT magazinban megosztotta, hogy a létszámcsökkentés okán elbocsátották, ám most értesült róla, hogy a munkáltató új munkavállalót alkalmazott a pozíciójára. A lapban jogi szakértő reagált a helyzetre.

"Bár máshogy nevezték el a pozíciót, a munkaköri feladatok lényegében ugyanazok, mint amiket én végeztem. Van-e joga a munkáltatónak ahhoz, hogy a megszüntetett helyre új munkavállalót vegyen fel? Jogom van bírósághoz fordulni ezügyben?" - kérdezte a Život magazin olvasója, Jozef.

Michal Rampášek, a jogi szakértő, kifejtette véleményét:

A Munka Törvénykönyve szerint a munkáltató indokolt esetben felmondhat a munkavállalónak a munkaköri feladatok, technikai eszközök megváltoztatása, illetve létszámcsökkentés céljából, továbbá a munka hatékonyságának biztosítása érdekében, vagy egyéb szervezeti változások miatt. Ilyen esetek előfordulhatnak például belső szervezeti átalakítások vagy a munkavállalók számának csökkentése révén a munka hatékonyságának növelése érdekében.

Ebben a szituációban a munkáltató nem állíthatja vissza a megszüntetett munkakört, és nem alkalmazhat új munkavállalót az adott pozícióra a következő két hónapban. Csak a harmadik hónap elteltével van lehetősége arra, hogy újból létrehozza a megszüntetett állást, és új kollégát toborozzon.

Fontos hangsúlyozni, hogy a két hónapos időtartam, amely alatt a munkáltató nem alakíthatja újjá a megszüntetett pozíciót és nem alkalmazhat új munkavállalót, akkor veszi kezdetét, amikor a korábbi munkavállaló munkaviszonya ténylegesen megszűnik. Ez tehát a felmondási idő letelte után indul. Abban az esetben viszont, ha a munkáltató csupán szervezeti intézkedésre hivatkozva próbálja leplezni valódi szándékait, a felmondás jogszerűségének megkérdőjelezése indokolt lehet.

Amennyiben a munkavállaló úgy érzi, hogy a felmondás jogellenes, lehetősége van bírósághoz fordulni. E fontos lépés előtt azonban elengedhetetlen, hogy figyeljen a törvény által előírt határidők pontos betartására. A kereset benyújtásának határideje legkésőbb a munkaviszony megszűnését követő két hónap.

Related posts