Januárban Magyarországon egy különleges időjárási esemény vár ránk, amelyre ritkán van példa - számol be róla az Agro Napló.


Bár január eleje szokott az év leghidegebb része lenni, idén télen ez az időszak sem hozott komoly fagyokat. Ezen a héten már előfordultak -5 és -10 Celsius fok közötti lehűlések, de tartósabb és -10 foknál erősebb mínuszok, amelyek növényvédelmi szempontból igazán hasznosak lennének, eddig ezen a télen még nem alakultak ki. A következő 8-10 nap sem ígér nagyobb hidegeket, és számottevő csapadékot sem, pedig a mélyebb talajrétegek még nagy területen nem töltődtek föl nedvességgel.

Változatos időben volt részünk az elmúlt egy hét során - írja legfrissebb agrometeorológiai jelentésében a HungaroMet. A péntekre érkezett hidegfront sokfelé hozott csapadékot, jellemzően esőt (de a Tiszántúl egyes részein 3-5 cm hó hullott), majd a front mögött északi áramlással száraz, hideg levegő árasztotta el térségünket. Újabb csapadék szerdán érkezett, ekkor már döntően hó formájában. Az elmúlt tíz napban összességében hazánk délnyugati és északkeleti tájain 10-20 mm csapadék hullott, míg a középső területeken 5 mm sem esett. A 30 napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 10-20 mm hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest, a 90 napos hiány viszont már eléri a 20-90 mm-t.

A talaj legfelső, fél méteres rétege sok helyen a telítettség határán mozog, míg az ország északnyugati részén néhány terület szárazabbnak mondható. A fél méternél mélyebb rétegben, a délnyugati és északkeleti régiókat leszámítva, még mindig bőséges hely áll rendelkezésre a nedvesség számára. Az idei télen hazánkban eddig számottevő talajfagy nem tapasztalható, csupán a legfelső néhány centiméteres rétegben fordult elő, és jelenleg is fagyos állapotban van.

A múlt héten csütörtökön és pénteken a hőmérséklet még tavaszi magasságokban, körülbelül 10 Celsius-fok körül mozgott. Ám szombattól kezdve, egy észak felől érkező hideg légtömeg hatására drámai csökkenés indult. A hét végén a szeles idő miatt még nem tapasztaltunk komolyabb éjszakai fagyokat, de hétfő és kedd reggelre a hőmérséklet már -5 és -10 fok közé süllyedt. Szerdán sok felhő érkezett, ami mérsékelte az éjszakai lehűlést.

A repce egészségi állapota kiváló, köszönhetően az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak. Az októberben elvetett gabonák azonban már nem ilyen egységes képet mutatnak. A november közepéig tartó, egy hónapos száraz időszak következtében sok helyen egyenetlen kelés és nehézkes korai fejlődés figyelhető meg. Bár a november második felében érkezett csapadék valamennyire javított a helyzeten, a december enyhén melegebb időjárása ellenére a kalászosok fejlődése nem volt elégséges, így számos területen gyenge állapotú növények maradtak.

A kártevők és kórokozók számának csökkenéséhez elengedhetetlenek a tartós -10 fok alatti fagyok, ám az idei télen ezek eddig nem tapasztalhatóak, és a közeljövőben sem valószínű, hogy bekövetkeznek.

A következő hét során egy meglehetősen monoton és szürke időjárás vár ránk. A párás, ködös napok dominálnak, és csak helyenként lehet reménykedni a felhők átmeneti ritkulásában. Jelentős csapadékra nem számíthatunk, a hőmérséklet pedig körülbelül 0 fok körül alakul, minimális napi hőingással. A változásra a jövő hét közepén lehet esély, amikor talán enyhül a megfagyott levegő.

Related posts