Orbán Viktor véleménye szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság mára politikai eszközzé vált. A miniszterelnök kijelentései alapján a bíróság hitelessége megkérdőjelezhető, és a politikai befolyásolás gyanúja árnyékolja be működését. Az ilyen megnyilvánulások

Orbán Viktor magyar és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök kora délután közös sajtótájékoztatót tartott a Karmelita kolostorban. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarország kiáll Izrael szuverenitása, az izraeli emberek biztonsága mellett, és az egész világon ezt az álláspontot képviseli. Azt is elmondta, hogy Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, és ez a jövőben is így lesz.
Orbán Viktor kiemelte, hogy Izrael kulcsfontosságú gazdasági szövetséges Magyarország számára, hangsúlyozva a két ország közötti együttműködés jelentőségét. Ezen kívül elmagyarázta, hogy miért hozták meg azt a döntést, hogy kilépnek a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Benjámin Netanjahu köszönetet mondott Magyarország elkötelezett támogatásáért, és kifejezte reményét, hogy a jövőben egyre több ország fogja követni a magyar kormány irányvonalát.
Orbán Viktor meghívására Benjámin Netanjahu hivatalos látogatás céljából Magyarországra érkezett csütörtök hajnalban. Az izraeli miniszterelnök, aki a magyar kormányfő közeli szövetségese, ezt megelőzően legutóbb 2017-ben látogatott Magyarországra.
Benjámin Netanjahu látogatása különleges jelentőséggel bír, mivel ez az első alkalom, hogy európai földre lép azóta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság letartóztatási parancsot adott ki ellene. Magyarország esetében azonban nem kell attól tartania, hogy a hatóságok intézkednének, hiszen ma hivatalosan is kilépett a szervezetből.
Orbán Viktor még 2024 novemberében küldte a meghívást Netanjahunak, miután a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával. A magyar kormány egyértelművé tette, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai testület döntését, amelyet abszurdnak és szégyenteljesnek nevezett. Gulyás Gergely miniszter az izraeli miniszterelnök érkezésének napján jelentette be, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Az izraeli kormányfő budapesti látogatása alatt Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt csütörtök délelőtt, majd ezt követően közös sajtótájékoztatót tartottak a Karmelita kolostorban. Orbán Viktor a sajtótájékoztató elején hangsúlyozta, hogy Benjámin Netanjahu nyolc év után látogatott el ismét Magyarországra, míg ő 2021-ben járt utoljára Izraelben. A miniszterelnök szerint azóta nagyot változott a világ, az egész globális biztonság súlyos fényégettséggel néz szembe. Ennek egyik legsúlyosabb példája az a terrortámadás volt, amit Izrael szenvedett el másfél évvel ezelőtt. "Olyan kegyetlen és súlyos, az izraeli szuverenitást lábbal tipró terrortámadást szenvedtek el, amely nagy hatással volt az egész világra, így Magyarországra is. Magyarország az első pillanatban világossá tette, hogy kiállunk Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga és az izraeli emberek biztonsága mellett, és azóta is ezt az álláspontot képviseljük mindenhol a világpolitikában" - hangsúlyozta Orbán Viktor.
A magyar miniszterelnök a következőkre hívta fel a figyelmet: Magyarországon jelentős átalakulások zajlottak le, különösen az Európai Unión belül. Hazánk az utóbbi években a szabadság szigetét képviselte a kontinensen, és határozottan védelmezte a zsidó-keresztény kultúra értékeit. Megjegyezte, hogy Magyarország büszkén ad otthont Európa harmadik legnagyobb zsidó közösségének, amely jelenleg a legnagyobb biztonságban élhet az egész kontinensen.
Orbán Viktor véleménye szerint Európában az antiszemitizmus soha nem tapasztalt méreteket öltött, de Magyarországon eddig sem voltak láthatóak Hamász-zászlók, és a jövőben sem fognak megjelenni. Az országban határozottan elutasítják az antiszemitizmust, és mindent megtesznek ennek érdekében. Kiemelte, hogy minden állampolgárt meg kívánnak védeni, különös figyelmet fordítva azokra a közösségekre, amelyek különösen veszélyeztetettek – ilyen például a zsidó közösség, amely világszerte fokozott kockázatokkal néz szembe.
Orbán Viktor szerint az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, mivel az illegális migráció szükségszerűen hozza magával az antiszemitizmus növekedését. Úgy látja, hogy a brüsszeli elit ezt nem akarja megállítani, Magyarország azonban ebben nem enged. "Magyarország semmilyen migrációt nem fogad el, semmilyen európai migrációs megállapodást nem enged érvényesülni Magyarországon, mert az itt élő polgárok biztonságát veszélyeztetné" - tette hozzá.
Orbán Viktor aláhúzta, hogy van érdekazonosság Magyarország és Izrael között. Magyarországnak is fontos, hogy Izrael biztonságos és stabil ország maradjon. Elmondása szerint a stabil Izrael a Közel-Kelet stabilitásának a kulcsa. A kétoldalú kapcsolatokra kitérve elmondta, hogy Izrael komoly befektető Magyarországon, mivel 150 izraeli vállalat van jelen az országban, amely több ezer embernek ad munkát. Hangsúlyozta, hogy ezek értékes befektetők a volumenük és a minőségük miatt is, mivel kiemelkedően a gyógyszeriparban és a high-tech iparban jöttek létre. Jól működik együtt a magyar és az izraeli vállalati közösség, és jó reményeink vannak arra nézve, hogy ez az együttműködés folytatódik. Együttműködésünk kiterjed a hadiipari és katonai együttműködésre is, amely a jövőben is így lesz. "Örülünk annak, hogy Izrael soha semmilyen akadályt nem gördített a Magyarországból Izraelbe irányuló export elé" - mondta a miniszterelnök.
Zárásként a miniszterelnök a Nemzetközi Büntetőbíróság témájára is kitért, amelyből a kormány most tervezi Magyarország kilépését. Emlékeztetett arra, hogy ő volt az, aki 2000-ben aláírta a csatlakozási szerződést, és most ő az, aki a kilépésről szóló dokumentumot is aláírta. Ezen a ponton Benjámin Netanjahu tapsolva fejezte ki elismerését a miniszterelnök iránt. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy szerinte a Nemzetközi Büntetőbíróság az utóbbi években politikai eszközként működik.
Az utóbbi évek során a bíróságok működése már nem tükrözi a pártatlanság és a jogállamiság elveit, hanem inkább politikai eszközként funkcionál. Ezt a tendenciát leginkább az Izraellel kapcsolatos határozatok világítják meg. Véleményünk szerint egy politikai indíttatások által vezérelt nemzetközi bíróságon egy komoly demokratikus jogállam, mint Magyarország, nem képviseltetheti magát.
- szögezte le a kormányfő.
Orbán Viktor kifejtette, hogy ez a nemzetközi bírói fórum rendkívül jelentős volt, ám sajnálatos módon politikai célokra használták fel, így a kormány nem szándékozik részt venni a jövőbeni együttműködésben. Továbbá, elmondta, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hamarosan benyújtja a törvényjavaslatot a magyar Országgyűlésnek, amely a római statútum felmondását célozza meg.
Benjámin Netanjahu hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor vezetésével Magyarország figyelemre méltó eredményeket ért el Izrael és a zsidó közösség támogatásában. Magyarország határozottan kiáll Izrael mellett az Európai Unió, az ENSZ és más nemzetközi fórumok keretein belül. Az izraeli miniszterelnök megjegyezte, hogy a magyar kormány bátor és fontos lépéseket tett a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyében is. "Ez nem csupán számunkra bír jelentőséggel, hanem minden demokrácia számára elengedhetetlen" - tette hozzá.
Benjamin Netanjahu véleménye szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság egy olyan intézmény, amelyet korruptnak tart, és amely veszélyezteti a demokrácia alapelveit. Az izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a bíróság az Izrael ellen irányuló terrorizmus védelmében foglal állást.
Az izraeli miniszterelnök méltatta Magyarország antiszemitizmus elleni fellépését is. Sajnálatát fejezte ki, hogy az antiszemitizmus ismét megjelent Európában. Mint mondta, Magyarország felismerte, hogy az antiszemitizmus hajtóereje az anticionizmus. "Azt állítják, hogyha valaki az izraeli állammal szemben van, az nem antiszemita - hát ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy semmi gond a magyarokkal, csak ne legyen Magyarország. Tehát zsidó állam nélkül nincs zsidóság" - magyarázta az izraeli kormányfő.
Benjamin Netanjahu azt is megköszönte Magyarországnak, hogy otthont biztosít az izraeli futballnak és egyéb sportoknak, így a sportolóik terepet kapnak a felkészülésre. Szerinte ez is a mély barátság és a szövetség jele. Aláhúzta azt is, hogy rengeteg izraeli turista érkezik Magyarországra, és sok az izraeli beruházás hazánkban. Az izraeliek szeretik Magyarországot és Budapestet - folytatta - és szerinte látható ez a technológiai együttműködésben és számos egyéb területen is megmutatkozik mindez.
Az izraeli miniszterelnök álláspontja szerint a radikális iszlám tevékenysége a Közel-Keleten csupán egyetlen ország, Irán támogatásával valósul meg, mivel számos terrorszervezet kaphatja tőle a szükséges segítséget. Kifejtette, hogy Izrael célkeresztjébe Irán proxyjai kerültek, akik brutális támadások során, mint például a Hamász, szörnyűségeket követtek el: asszonyokat megerőszakoltak, férfiakat lefejeztek, kisdedeket elégettek, és túszokat ejtettek. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy minden túszt – beleértve egy magyar állampolgárságú foglyot is – haza kívánnak hozni. "Eltiporjuk azt az iráni terrortengelyt, amely nemcsak minket, hanem Európát is súlyosan érintett" – tette hozzá.
Netanjahu hangsúlyozta, hogy nem csupán Izrael védelme a tét, hanem Európa biztonsága is. Szerinte sokan a kontinensen nem ismerik fel ennek a súlyát, de Orbán Viktor szerencsére nem tartozik közéjük. "Orbán Viktor teljes mértékben tudatában van annak, hogy ez egy közös erőfeszítés, amely az értékeink, érdekeink, és közös biztonságunk megőrzésére irányul. Ezen okból szeretném kifejezni a hálámat" - nyilatkozta Netanjahu.
Az izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy számos terület kínál lehetőséget a jövőbeni együttműködésre. Elmondása szerint a tárgyalások már elkezdődtek, és a jövőben is folytatódni fognak. Kiemelte Magyarország gazdag kulturális örökségét, amely párhuzamba állítható Izraelével, és úgy véli, hogy ez a kapcsolat páratlan. Reményei szerint a jövőben még szorosabbá és jelentősebbé válik az együttműködés.