Orbán Viktor bejelentette, hogy hamarosan száz új gyár létesül, és elképzelhető, hogy újabb árstop intézkedések lépnek életbe.


Kép: MTI / Fischer Zoltán - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédet mond a Várkert Bazárban, 2025. február 22-én. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán.

Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszédében számos új gazdasági programot ismertetett, amelyek célja a hazai gazdaság megerősítése és a polgárok életminőségének javítása.

- állapította meg Orbán Viktor miniszterelnök a 26. évértékelő beszédének elején a Várkert Bazár hallgatósága előtt.

Ma könnyű napom van

- megjegyezte azt is, majd visszaemlékezett a tavalyi megállapítására, amely véleménye szerint megvalósult: jelentős lehetőségek nyílnak meg előttünk, és a világpolitika arculata alapvetően meg fog változni.

Elmondta azt is, hogy tavaly elvesztették a köztársasági elnököt, az EP-vezetőt, és a gazdasági kilátások is cudarul festettek, olyan volt, mint egy rémálom - fűzte hozzá.

Húsvétig Orbán Viktor befejezheti a lerakattal kapcsolatos munkálatokat.

Az amerikai elnökválasztásról szólva azt emelte ki, hogy bár elsőre egyszerűnek tűnhet, a háttérben sokkal bonyolultabb folyamatok zajlanak, és bizony a helyzet nem mindig rózsás. Kiemelte, hogy büszkék lehetünk arra, hogy a magyar nép jelentős mértékben hozzájárult a világ alakulásához, hiszen mi voltunk a lázadás úttörői – tette hozzá.

A miniszterelnök kifejezte háláját minden bátor magyar lázadónak, aki hősiesen védte meg hazánkat a Birodalom támadásával szemben, miközben az elmúlt évtized sikereit értékelte.

Az idei év egy új irányt vesz, hiszen mi a történelem középpontjában állunk, míg ellenfeleink a sötét, sáros mellékutcákban bolyonganak - magyarázta. Hozzátette, hogy Párizsban mintha valami furcsa dolog történt volna, ami miatt a helyzet zavarosabbá vált. Az Európai Unió vezetői szeretnének a béketárgyalások asztalához ülni, ám a miniszterelnök szerint az illetékesek inkább balekok, mintsem komoly partnerek.

Úgy véli, hogy a túlélés már nem elegendő, a valódi cél a győzelem. Eddig a lázadás volt a fókuszunk, most viszont a győzelem elérése is a célkitűzéseink között szerepel. Magyarország után az Egyesült Államok is felemelte a szavát, de ahogy ő fogalmazott, ők nem tudják megszerezni a győzelmet a mi nevünkben.

Majd határozottan kijelentette:

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem érdemes a tavalyi eredményekbe belemerülni, hiszen most először van lehetőség arra, hogy az ellenfelek visszavonuljanak.

Mit kell tennünk? - tette fel a kérdést.

A Birodalomnak két feje van és egy központi lerakata, Washingtonban, Brüsszelben és a lerakat itt Budapesten - magyarázta Orbán Viktor. Aki hozzátette, begyűjtjük az Egyesült Államokban az összes vonatkozó dokumentumokat, információkat. Ezután alaptörvény-módosítás várható, hogy Magyarországon is legyen egy külföldi pénzeket ellenőrző szabályozás. Jöhet a nyugati nyitás - magyarázta.

Két fontos közéleti ígéretet is megfogalmazott: azt ígérte, hogy húsvétra befejezi a budapesti raktár kialakítását.

A Pride szervezőinek idén nem szükséges különösebb felkészülést végezniük, mivel ez a feladat feleslegesnek bizonyul.

Küzdenünk kell a gyárainkért, amelyek itt működnek, és azokért is, amelyek most próbálnak elhelyezkedni - hangsúlyozta a miniszterelnök az Egyesült Államok vámháborújára utalva.

- részletekkel nem szolgát, de azt elárulta: Szijjártó Péternek és Nagy Istvánnak sűrű munkája lesz.

Orbán Viktor véleménye szerint az iparban jelentős technológiai átalakulások várhatóak, ahol a számítógépek száma felülmúlja az emberi agyakét, és a robotkarok elnyerik a munkaerődominanciát. A miniszterelnök úgy látja, hogy a felkészülés terén nem állunk rosszul, ám sürgeti a tempó fokozását. Szerinte elérkezett az idő, hogy Palkovics Lászlót újra aktív szerephez juttassuk.

Elmondta, meghirdetik Európa legnagyobb adócsökkentési programját, több lépcsőben emelik a családi adókedvezményt, illetve bevezetik a csed és gyed adómentességét, valamint a 2 és 3 gyermekes édesanyák teljes, élethosszig tartó jövedelemadómentességét.

Ez óriási kiadás, a neki lendülő gazdaság képes megtermelni ezeket az összeget, úgy hogy csökken a költségvetési hiány

- tette hozzá, és azt is megosztotta, hogy hamarosan megérkezik a Diákváros, amely 18 ezer kollégiumi férőhellyel fog rendelkezni.

Az infláció kérdéskörével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ez súlyosan veszélyeztetheti a gazdasági program megvalósítását. Ennek érdekében a már meglévő három pillér – a 100 új gyár, az adókedvezmények és az otthonteremtési támogatások – mellett elengedhetetlen egy negyedik intézkedéscsomag bevezetése, amely az infláció visszaszorítására irányul. Emlékeztetett arra, hogy korábban már történtek árletörő lépések, és rámutatott, hogy nem mindig elegendő a magasabb bér, ha az infláció üteme meghaladja a jövedelmek növekedését.

Kijelentette, hogy januárban a kereskedők bizonyos termékek árait emelték, ami elfogadhatatlan. Ezért arra kérte Nagy Márton, hogy alakítson ki megállapodást a kereskedelmi láncokkal.

Ha a kedves szavak nem érik el a céljukat, akkor jöhetnek a hatósági árak. Amennyiben nem sikerül megállapodást kötni, a hatóságok beavatkoznak, és nemcsak az árakat szabják meg, hanem a kereskedelmi hasznot is csökkenthetik.

- fűzte hozzá.

Örömteli hír a nyugdíjasok számára, hogy az év második felében a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek vásárlásakor egy meghatározott havi keretig visszatérítik az áfát. Ez a lehetőség kedvezőbbé teheti a mindennapi megélhetést számukra.

Orbán Viktor korábbi ígérete szerint a kormánynak megvannak a saját tervei is, és azt reméli, hogy a 21 pontos gazdasági program, a gazdasági semlegesség filozófiája és a béke együtt

"jelentős impulzust, egy erőteljes lendületet biztosít a magyar gazdaságnak."

Egy nagyszerű évre számítok - jelezte.

Orbán Viktor miniszterelnök a megszokott pénteki reggeli rádióinterjújában ismét hangsúlyozta, hogy a külső tényezők nem szolgálhatnak mentségként a hazai helyzet kezelésére. Bár ezek a tényezők jelentőséggel bírnak, a lényeg az, hogy itthon mit kívánunk tenni, és milyen eszközök állnak rendelkezésünkre ehhez. A kormányfő egy nappal korábban arra is utalt, hogy az idei évben a békére helyezték a hangsúlyt, mivel azt remélték, hogy az Egyesült Államokban a Trump által vezetett republikánus kormányzat érkezése gazdasági fellendülést hoz majd.

Az Economxnak nyilatkozó szakértők véleménye szerint a magyar munkaerőpiac jövőbeli alakulását jelentősen befolyásolja a társadalom elöregedése és a munkaerőhiány fokozódása, ami a gazdaság versenyképességére is kihatással lehet. A termelékenység növelése érdekében elengedhetetlen a munkaerő színvonalának emelése, amely magában foglalja az oktatás, a képzés és az innováció ösztönzését, továbbá az automatizálás és digitalizálás hangsúlyozását. Továbbá, a gazdasági növekedés fenntartása érdekében Magyarországnak fontos, hogy szélesítse külkereskedelmi kapcsolatait és befektetési tevékenységeit, miközben hatékonyabban kell kihasználni a belső munkaerőpiaci lehetőségeket is.

Emellett fontos látni, hogy

Magyarország gazdasági stratégiáját a beruházásokra való fókuszálás határozza meg, ami 2022-ben a GDP-hez viszonyítva 34,6%-os arányt mutatott. Ezzel a figyelemre méltó teljesítménnyel az EU országai között a vezető helyet foglaltuk el.

(az arány 2023-ban lecsökkent 25 százalékra, de továbbra is az EU élmezőnyébe tartozik). Összességében a hazai GDP szerkezete több lábon áll, stabil belső fogyasztással, növekvő beruházási súllyal, illetve külkereskedelmileg nyitott gazdaságként a globális piaci folyamatok szerves részei vagyunk.

Az elmúlt év során a beruházási aktivitás jelentős csökkenést mutatott, mind a vállalati, mind az állami szektorban. A prognózisok szerint 2025-re a beruházások ismét növekedésnek indulhatnak, és újra a gazdasági növekedés motorjaivá válhatnak. Ennek elősegítésére a kkv-szektor számára kialakított kedvezményes hitelkonstrukciók, mint például a Széchenyi kártya program, kulcsszerepet játszhatnak a vállalati hitelezés fellendítésében. A kormányzat által elindított Demján Sándor Program nem véletlenül jött létre; az európai háború következtében megváltozott fogyasztói percepciók hatására a vállalati beruházások jelentősen visszaestek. A vállalkozások a jövőbeli kilátásaikat kedvezőtlennek ítélték, ami miatt sokan elhalasztották terveiket. Mivel a beruházások alapvető jelentőséggel bírnak a GDP szempontjából, nem meglepő, hogy ez a jelenség egész Európában problémát jelent.

2025-ben a Demján Sándor Program segítségével 1410 milliárd forint mozdul meg, és reménykedhetünk abban, hogy a beruházások csökkenése legalább elmarad, de kedvező esetben növekedhet is.

Related posts