Meglehetősen szenzációs hírek terjednek a médiában: úgy tűnik, az olaszok titkos tervet szőnek, hogy elcsábítsák Drakula legendáját a románoktól.

A napokban röppent fel a hír, hogy egy új kutatás szerint Nápolyban temethették el az hírhedt havasalföldi román fejedelmet, III. Vladot, vagy közismert nevén, Drakulát. Csakhogy az állítás mögött meglehetősen gyenge érvek sorakoznak fel egyelőre, és a jelenlegi ismereteink alapján egyáltalán nem lehet tudományos eredménynek nevezni az új felfedezést. Ráadásul az ügynek sok évre visszamenő előzményei vannak, és ez az egész inkább egy jól szervezett, régóta tartó turisztikai marketingkampánynak tűnik az olaszok részéről, mintsem komolyan vehető tudományos munkának.
A kedd reggeli kávé mellett igencsak felszaladhatott a szemöldöke a történelem iránt érdeklődnek, amikor azt a friss hírt olvashatták:
Az erről szóló részletes híradás az MTI-ben jelent meg kedd reggel, korábban (a magyar sajtó jelentős részével együtt) korábban mi is beszámoltunk róla.
Miután azonban körbement a sajtón a hír, nem árt felhívni a figyelmet arra, hogy a történetben több dolog is sántít. Ezeket vesszük most végig sorban.
Az egykori fejedelem élettörténetének részleteibe itt most nem tudunk mélyebben elmerülni, de fontos kiemelni, hogy III. Vlad halálának körülményei körül nem állnak rendelkezésünkre egyértelmű adatok.
A beszámolók között jelentős eltérések találhatók a fejedelem halálának körülményeivel kapcsolatban; egyes források szerint akár a saját bojárjai is felelősek lehettek a tragédiáért. Azonban az összegyűjtött információk alapján egyértelműen megállapítható, hogy a fejedelem ott és akkor vesztette életét. Ezt az állítást megerősíti többek között az Encyclopedia Britannica online adatbázisa is, amely szintén ezt az adatot tartalmazza a halálával összefüggésben.
Sőt, a korabeli tudósítások egyes részei azt is állítják, hogy...
A források alapján II. Mehmed szultán Vlad fejét karóba húzva állította ki, ezzel is megörökítve a történelmi eseményeket.
Közben felmerült egy olyan elmélet is, miszerint Drakula maradványait – vagy legalábbis azok egy részét – egy közeli kolostorban helyezték végső nyugalomra. Azonban ezt a feltételezést később nem tudták megerősíteni megbízható bizonyítékokkal. A történészek jelenlegi álláspontja szerint csupán spekulációk léteznek arról, hogy hol is találhatók a hírhedt fejedelem maradványai.
A korábbi események fényében most egy új hipotézis látott napvilágot: a fejedelem maradványait nem Snagovban vagy Konstaninápoly térségében, hanem Nápoly városában érdemes keresni.
A szóban forgó nemesasszony, Maria Balsha (vagy olaszos formában: Balsa) valójában albán származású volt ismereteink szerint, és az oszmánok elől menekült a Nápolyi Királyságba gyerekkorában, majd később ott alapított családot is.
Azt a hipotézist, hogy ő Vlad Tepes eltitkolt született lánya lehet valójában, 2012-ben egy olasz "történész", Raffaele Glinni állította fel - tőle származott egyben az a feltételezés is, hogy a román fejedelem Maria Balsha apósának, Matteo Ferrillónak a sírjában lehet temetve. Glinni elsősorban azzal magyarázta mindezt, hogy a Ferillók és a Balshák közös címerében látható egy sárkány motívuma is. Ez utóbbi valóban köthető a román fejedelemhez, de elég sok más korabeli személyhez is - többek közt például Maria Balsha anyai nagyapjához, Gjergj Arianitihez, vagy a nagybátyjához, a híres albán fejedelemhez, Kasztrióta Györgyhöz (közismert nevén: Szkander bég), akik Vlad Tepeshez hasonlóan mindketten a Sárkány Lovagrend tagjai voltak.
Mindezeket figyelembe véve, meglehetősen erőltetettnek tűnik az a feltételezés, hogy a címerben látható sárkány Drakulához kapcsolódna. Főleg úgy, hogy semmiféle történeti forrás nem támasztja alá azt az elképzelést, hogy a román fejedelemnek bármilyen kapcsolata lett volna Maria Balsha édesanyjával. Glinni ennek ellenére azt sugallta, hogy Drakula oszmán fogságba került, Maria Balsha pedig váltságdíjat fizetett érte, ami után a román fejedelem Nápolyba száműzetett. Azonban ezt a narratívát semmilyen történelmi bizonyíték nem igazolja.