Védjük meg szeretettel és eltökéltséggel katolikus hitünket és magyarságunkat!

Ma Komárom szívében már harminchatodik alkalommal gyűltek össze a felvidéki katolikus közösség tagjai, hogy közösen emeljék fel imáikat a magyar főpásztorért. Az esemény különlegességét emeli, hogy Karaffa Attila, a Pázmaneum Társulás elnöke ünnepi beszédet mondott, amelyet az alábbiakban osztunk meg olvasóinkkal.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nagy tisztelettel és szívélyes szeretettel üdvözlöm Önöket a XXXVI. Komáromi Imanapon, a Pázmaneum Társulás, a Jópásztor Alapítvány és a Komáromi Római Katolikus Plébánia képviseletében. A jó pásztor vasárnapján újra egyesül a Krisztus hű népe, hogy közösen emeljük fel imáinkat a magyar főpásztor, a magyar püspökség, valamint a magyar papi és szerzetesi hivatások támogatásáért. Engedjék meg, hogy e szent alkalomra való tekintettel szívből köszöntsem Önöket!
Imanapunkat beragyogja a Katolikus Egyház örömhíre Krisztus feltámadása és az új Szentatya, XIV. Leó pápa megválasztása.
A felvidéki Szent András-bazilikából küldjük üdvözletünket Krisztus földi helytartójának, Péter apostol 267. utódjának. Kérjük a Teremtőt, hogy védelmező és óvó keze kísérje őt, és hogy Égi Édesanyánk, a Boldogságos Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya legyen mindennapjaiban támasza és pártfogója, hiszen a világ terheit hordozza majd. Imádkozzunk XIV. Leó pápáért, hogy békét teremtsen a lelkek és szívek között a háborgó nemzetek között. Megválasztott Szentatyánkhoz eljuttatjuk ezt az Üdvözlő nyilatkozatot, valamint kérésünket a magyar főpásztor ügyében, és mellékelünk egy képes beszámolót az imanapról is.
A felvidéki magyar közösség gazdag zarándokhelyekben, melyek mind a hit mélységét, mind a kulturális örökséget tükrözik. Ilyen helyek például Máriavölgy, Sasvár, Bacsfa-Szentantal, Nyitra, Alsóbodok, Barka, Szepsi és Komárom, ahol a híres Szent András-bazilika is található. A Komáromi Imanap, a felvidéki magyar katolikusok legnagyobb imatalálkozója, különösen fontos esemény, ahol az ősi Komárom városában gyűltünk össze az Úr 2025. évében. Ezen a szent napon rendíthetetlenül kérjük a Teremtőt, hogy hallgassa meg imáinkat, és hogy a szlovák püspökök nyitott szívvel fogadják el kérésünket. A katolikus egyház egyetemes jellege összeköt minket, magyarokat és szlovákokat egyaránt, hiszen közösen szeretnénk építeni Isten országát. Ehhez elengedhetetlen, hogy egy olyan főpásztor vezesse a szlovákiai magyar papokat és híveket, aki képes összekapcsolni a közösséget, és aki beszél a szeretet nyelvén. Kérjük, hogy fogadják nyitott szívvel ezt a felhívást.
A Komáromi Imanap már történelem, de élő történelem. Harminchat éve érkeznek Jó pásztor vasárnapján a hívek, zarándokok, hogy közösen vegyenek részt a keresztúton, a lelki programokon és a legszentebb áldozat bemutatásán. Nemzedékek nőttek fel az imanap alatt. Kis gyermekként, ministránsként, cserkészként ivódott bele a Komáromi Imanap fogalma és küldetése a szívekbe.
Sokunkban élnek a múlt emlékei, amelyek bátorítanak és megerősítenek bennünket abban, hogy soha ne adjuk fel az imádságot, bármilyen nehéz helyzetben is legyünk. Az élet apró csodáiért mindig érdemes hálát adni, hiszen minden egyes papnövendék megjelenése is értékes ajándék a magyar közösség számára. Különösen fontos, hogy kifejezzük köszönetünket a lelkiatyák, helynökök és érsek atyák fáradhatatlan munkájáért. Ők sokszor nem csupán egy, hanem több egyházközséget is szolgálnak, és a magyar paphiány sajnos érzékelhető az élet minden területén. A sok terhet cipelő papjainkért, akik fáradtságot nem ismerve végzik hivatásukat, ma külön imát mondunk.
De mindig van remény, hiszen a jubileumi szentévben, mindannyian a remény zarándokai lehetünk. Megtehetjük ezt ma is a Szent András-bazilika ősi falai között nemzettársaink társaságában.
Ma, a kiváló magyar szentek és boldogok, mint például Boldog Salkaházi Sára és Mindszenty József hercegprímás társaságában, tiszteleghetünk Salkaházi Sára előtt, akinek születésnapja és liturgikus emléknapja van. Sára, aki 1899. május 11-én látta meg a napvilágot Kassán, a Szociális Testvérek Társaságának nővéreként 1944. december 27-én hősies módon áldozta fel életét az üldözöttekért. Boldoggá avatásának dekrétumát XVI. Benedek pápa 2006. április 28-án írta alá, míg ünnepélyes kihirdetésére 2006. szeptember 17-én került sor a budapesti Szent István-bazilika előtti téren. Emlékezzünk tisztelettel felvidéki hitvallónkra, és fohászkodjunk hozzá, hogy közösségünk felismerje és értékelje az alázat, a szolgálat, valamint a helytállás és kiállás fontosságát.
Mindszenty József hercegprímás életének példája és ereje mindannyiunk számára inspiráló lehet. Az idei év különleges jelentőséggel bír, hiszen éppen 110 éve szentelték pappá, 80 éve nevezte ki őt esztergomi érseknek, és 50 éve távozott az élők sorából. Ezen évfordulók alkalmával érdemes visszatekinteni a főpásztor örökségére és azokra az értékekre, amelyeket képviselt.
Mindszenty József bíboros kiemelkedő szerepet játszott a felvidéki magyarok deportálásának megfékezésében. 1946. október 26-án írt levelében a világ püspökeihez fordult, hogy felhívja figyelmüket az üldözött közösség védelmére. Levelében így fogalmazott: „Tisztelendő Testvérek! Hozzátok fordulunk, és kérjük imáitokat és támogatásotokat. A püspökök és lelkipásztorok mindenütt a világban a hazájuk, népük és az igazság iránti elkötelezettségükkel tűnnek ki. Nyilvánvaló, hogy minket is mélyen megérint hazánk sorsa, amely súlyos igazságtalanságokkal néz szembe. Emlékezzetek, Tisztelendő Testvérek, hogy az elmúlt ezer év során ez a nép milyen bátorsággal harcolt a keleti pogányok ellen, a keresztény Nyugat védelmezőjeként, a hitért, a szabadságért és a hazáért. Most is egy végső küzdelmet folytat, ragaszkodva hitéhez és szabadságához. Ne hagyjátok, hogy ezt a védőbástyát balga módon elveszítsék! Ha tehetitek, járjatok közben a kormányoknál, világosítsátok fel a közvéleményt, hogy nyilvánvalóvá váljon, milyen kegyetlenül semmisítenek meg egy olyan nemzetet, amely más jövőt érdemelne. Ha segítségetekkel sikerül elhárítani a fenyegetést, és népünk ismét élvezheti szabadságát, hálás lesz Istennek és barátainak, és tanúi lesztek, hogy milyen odaadással állnak majd a közös jó érdekében.”
Mindszenty hercegprímásnak sok buzgó követője akadt még, akik jó pásztorként álltak híveik mellett a vörös veszedelem idején is. Köztük volt Mészáros Gyula atya is, aki felbári plébánosként hosszú éveken keresztül Bakán is lelkipásztori szolgálatot teljesített. Amikor a beneši dekrétumok alapján megkezdődött a magyarok Csehországba való deportálása, Mészáros Gyula atya elutazott Karlovy Vary környékére, hogy az oda elhurcolt magyaroknak lelki vigaszt nyújtson. Csehországból való visszatérése után aktívan részt vett a magyar kisebbség jogainak védelmében.
A felvidéki magyarság számos kiemelkedő képviselője közösen memorandumot állított össze, amelyben részletesen bemutatták a magyar kisebbséget sújtó sérelmeket. A bátor jogvédők Mindszenty hercegprímást is megkeresték, kérve, hogy lépjen fel az elnyomott magyar közösség védelmében, amit ő több alkalommal is megtett. Mindszenty bíboros letartóztatását követően nem sokkal a memorandum szerzőit is elfogták. 1949-ben "államellenes tevékenység" címén öt év börtönbüntetésre ítélték őket. Először Lipótvárra, majd Nyitrabányára kerültek bányamunkára, ahonnan később Horný Sladkovba szállították őket az uránbányába. Számos felvidéki magyar pap is hasonló sorsra jutott, mivel nem akarták árulókká válni, és elutasították, hogy az istentelen rendszer kiszolgálói legyenek. Emlékezzünk tisztelettel bátorságukra és kiállásukra!
Mindenkinek fel kell készülnie arra, hogy ne csupán a biztonságos pillanatokban merjük kinyilvánítani hitünket és nemzeti identitásunkat. Ki kell állnunk értékeink mellett, még akkor is, ha ez hátrányos megkülönböztetést vagy üldözést vonhat maga után. Mindszenty József, a tanúságtevő próféta példája legyen számunkra inspiráció, hogy bátran védjük az igazságot és az örök értékeket, függetlenül a körülményektől. Ezt fogalmazta meg néhai Karaffa János atya, a Pázmaneum alapítója.
- mondta Mindszenty bíboros. A leghatásosabb engesztelés a magyarság bűneiért: a tudatos keresztény élet, a Tízparancsolat megtartása. Fogadjuk meg mindegyiket!
Most pedig, alázatosan és nyitott szívvel készítsük fel magunkat a legszentebb áldozat bemutatására. Szánjunk időt arra, hogy lelkünket felkészítsük a Jézus Krisztussal való találkozásra, és figyeljünk figyelemmel Fábry Kornél püspök atya inspiráló szentbeszédére. DJK!