Strasbourgban a diákok egy szimbolikus levelet adtak át az Európa Tanácsnak, és emellett lehetőségük nyílt arra is, hogy európai parlamenti képviselőkkel folytassanak eszmecserét. | Vajdaság MA

Strasbourgban diákok egy csoportja egy fontos levelet nyújtott át az Európa Tanácsnak, amelyben részletesen beszámoltak a 2024. november 1-jét követő szerbiai eseményekről. Különösen kiemelték az Újvidéken történt tragédiát, ahol a pályaudvar bejárati tetője leszakadt, sajnálatos módon 16 ember életét követelve.
"Szerbiából érkeztünk Strasbourgba kerékpáron. Az út során megéltünk forró napokat és hűvös estéket, mosolyogtunk és néha könnyeket is ejtettünk. De itt vagyunk, hogy átadjuk Önöknek ezt a levelet, amely az elmúlt öt hónap eseményeit foglalja össze, kezdve 2024. november 1-jétől" - mondta az a diák, aki a levelet Bjørn Berge-nek, az Európa Tanács főtitkárhelyettesének nyújtotta át.
Berge kiemelte, hogy az Európa Tanács, mely a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok védelmére összpontosít, rendkívül lényegesnek tartja a fiatalok aktív részvételét tevékenységeiben.
Elmondása szerint a fiatalok véleményét minden kérdésben figyelembe kell venni, és a szervezet nyitott arra, hogy meghallgassa őket.
A találkozón részt vett Matjaž Gruden, az Európa Tanács demokratikus részvételért felelős igazgatója is. A megbeszélés egy része zártkörű volt, a sajtó nem vehetett részt rajta.
A diákok korábban lehetőséget kaptak arra, hogy európai parlamenti képviselőkkel találkozzanak, köztük Irena Jovevával, Gordan Bosanaccal és Fabienne Kellerrel. A beszélgetés során részletesen bemutatták a belgrádi tüntetés eseményeit, amely március 15-én zajlott, és ahol állítólag egy hangágyút is bevetettek - egy olyan eszközt, melynek használata Szerbiában törvényellenes. A képviselők ígéretet tettek arra, hogy az Európai Parlament keretein belül napirendre tűzik a diákok követeléseit, míg Joveva megemlítette, hogy személyesen is fel fogja venni a kapcsolatot Ursula von der Leyennel.
A diákok felhívták a figyelmet a korrupcióra és a demokrácia hiányára is. A képviselők jelezték, hogy nem kívánnak beavatkozni Szerbia belügyeibe, de támogatásukról biztosították őket az alapvető értékekért folytatott küzdelemben.
Strasbourgban a diákok felolvasták azt a levelet is, amelyet Emmanuel Macron francia elnöknek írtak. Ebben azt írják, hogy fiatalokként, az igazság és a párbeszéd hiánya miatt döntöttek úgy, hogy kerékpárral érkeznek Strasbourgba.
Szerbiának sürgető szüksége van az Európai Unió támogatására. Nem szankciókat szeretnénk, hanem az igazság és a felelősség vállalásának egy kis szeletét kérjük. Elnök úr, Ön többször is hangsúlyozta az európai értékek jelentőségét – most elérkezett az idő, hogy bebizonyítsa, ezek az értékek valóban univerzálisak. Ez nem csupán számunkra lenne jelentős, hanem egy egész generáció számára, amely szeretné Szerbiában folytatni az életét. Nem azért törekszünk Európába, hogy elmeneküljünk hazánkból, hanem hogy visszahozzuk az európai eszméket Szerbiába.
A diákok 13 nap leforgása alatt mintegy 1400 kilométert bicikliztek Újvidéktől Strasbourgig, áthaladva Magyarországon, Szlovákián, Ausztrián és Németországon. Ezzel az úttal céljuk az volt, hogy felhívják a figyelmet a szerbiai helyzetre és tudatosítsák a problémákat.
Ma bejelentették, hogy következő projektjük egy izgalmas váltófutás lesz Brüsszelbe. Április 25-én, pénteken 16 bátor futó veszi kezdetét Újvidékről, és várhatóan május 11-én érkeznek meg, éppen az Európai Parlament ülésszakának kezdetére, ahol napirendre kerül Szerbiáról szóló jelentés elfogadása is.