Szijjártó Péter felfedte, milyen alapelvek mentén formálódik a magyar külpolitika az új világrend keretein belül.


Londonban tartott előadást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki elmondta, új világrend van kialakulóban, amiben a magyar külpolitika négy fő sarokköve a szuverenitás, patriotizmus, a valóság felismerése és a kereszténység. Kijelentette, hogy az Európai Unió elszigetelte magát, miközben Magyarország a keleti és a nyugati beruházások találkozási pontjává vált.

"Az utóbbi időszak komoly válságai nyomán egy új világrend formálódik, és ebben a helyzetben a magyar kormánynak körültekintő, de határozott külpolitikai lépéseket kell tennie" - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Londonban, az MTI beszámolója szerint.

A tárcavezető a Royal United Services Institute (RUSI) nevű kutatóintézet keretein belül tartott előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a legutóbbi válságok következtében egy új világrend formálódik. E kihívások közepette Magyarországnak elengedhetetlen, hogy egyértelmű és határozott külpolitikai irányvonalat alakítson ki. Az előadás során a politikai vezető négy alapvető pillért emelt ki, amelyekre ez a stratégia épül: a szuverenitás, a patriotizmus, a valóság világos felismerése és a kereszténység értékeinek megőrzése.

Az első ponttal kapcsolatban arra is emlékeztetett, hogy Magyarország mindig is a szabadságharcosok nemzete volt.

Mindig figyelembe vesszük, hogy mások is a saját nemzeti érdekeiket védik, de mi is hasonló elvárásokkal élünk.

- Ezt érdemes megjegyezni - fűzte hozzá a miniszter.

Kifejtette, hogy egy hasonlóan kis lélekszámú nemzetnek folyamatosan meg kell védenie az érdekeit, ezért a világ eseményeit csak a saját perspektívájából szemlélheti, ami gyakran konfliktusokhoz vezethet. Példaként említette az illegális migrációt és a koronavírus-járványt, amelyekre reagálva Magyarország déli határán kerítést emeltek, valamint keleti vakcinákat is beszereztek. Hozzátette, hogy ezek a válsághelyzetek is azt bizonyították, hogy "a magyaroknak nem csupán véleményük van, hanem végső soron igazuk lesz".

Szijjártó Péter a harmadik sarokkővel összefüggésben fontosnak nevezte a valóság felismerését, és arra is kitért, hogy tengerparttal és érdemi energiahordozókkal nem rendelkező országként hazánknak létfontosságú a globális kereskedelem. Kiemelte, hogy ezért a kormány minden földrajzi irányból vonzza a befektetéseket.

Kifejtette, hogy Magyarország több mint ezeréves keresztény államisággal bír, ezért felelősséget vállal a globális keresztény közösségek iránt, és elkötelezetten tartja magát a keresztény értékekhez.

Tartjuk magunkat a megszokott normákhoz, és elkötelezettek vagyunk amellett a valóság mellett, hogy léteznek olyan definíciók, melyek már kétezer éve formálják világunkat.

- szögezte le Szijjártó Péter.

A globális politikai és gazdasági átalakulások jelentőségére hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy ezek a változások jelenleg az amerikai politikai színtér új irányvonalának következményei. Kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy Európában már jó ideje a nemzetközi liberális mainstream diktálja a tempót. Ennek következtében a magyar kormány üdvözli Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépését, aki határozottan fellép a woke ideológia ellen.

Kijelentette, hogy az Európai Unió mostanra elszigetelte magát a világpolitika legfontosabb szereplőitől. A miniszter megjegyezte, hogy az európai vezetők nyolc éven keresztül szidták Donald Trumpot, miközben az EU elvágta a közösség a kapcsolatokat Oroszországgal is, ezzel pedig felszámolta az addigi gazdasági növekedési modellt, amelynek semmi nem lépett a helyébe. Emellett a szavai szerint az EU Kínától is elszigetelődött azáltal, hogy vámokat vezetett be a kelet-ázsiai ország elektromosautó-iparával szemben.

Szeretnénk elkerülni, hogy a világ ismét tömbökre szakadjon, hiszen éppen ez zajlik körülöttünk. Ezért inkább a kapcsolatok és a kölcsönhatások fontosságát hangsúlyozzuk.

- A miniszter összegzésre jutott.

Majd aláhúzta, hogy ennek eredményeként Magyarország a keleti és a nyugati beruházások találkozási pontjává vált, amiből hazánk sokat profitál, így az európai és a kínai gazdaság szétválasztására irányuló erőfeszítések nagy károkat okoznának az országnak, ezért fontos a gazdasági semlegesség megtartása.

Related posts