Szijjártó Péter bejelentette, hogy különleges partnerségi megállapodásról folynak tárgyalások Washingtonnal.


A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. "Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal." - mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.

Magyarország, a többi tagállammal karöltve, jelenleg 20%-os vámokkal néz szembe az Egyesült Államok politikai döntései következtében. Az interjú során szóba került, hogy Washington részben korrupciós aggályokra hivatkozva vezetett be vámokat az EU országaival szemben, így ezek az intézkedések Magyarországot is érintik.

Szijjártó ezt határozottan visszautasította: "Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt."

A Nemzetközi Büntetőbíróságtól való magyar kivonulásról is beszélt. Mint mondta, az intézmény politikai szereplővé vált, és a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancs politikai indíttatású volt.

- hangoztatta a Bloomberg TV-nek adott interjújában.

Szijjártó Péter határozottan kiállt Magyarország gazdasági kapcsolatai mellett Oroszországgal és Kínával. Hangsúlyozta, hogy az ország energiaellátásának biztosítása érdekében nélkülözhetetlen a Moszkvával való együttműködés. A kínai befektetésekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy azok kizárólag gazdasági alapokon nyugszanak, és "egyszer sem" keverték össze Pekingben a politikai szempontokat a befektetési döntésekkel.

A beszélgetés során a Magyarország és az Európai Unió közötti kapcsolat is a figyelem középpontjába került. Szijjártó világosan kifejezte, hogy hazánk elkötelezett az uniós tagság iránt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy szükségesnek tart bizonyos reformok végrehajtását: "Folyamatosan uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, de szeretnénk, ha egyes reformok megvalósulnának, mivel az unió jelenlegi versenyképessége nem elegendő."

Related posts