A szerbiai tiltakozások új szakaszba léptek: az emberek már általános sztrájkot hirdettek, hogy kifejezzék igényeiket a változásra.

A városok utcáin egyre inkább teret hódítanak a demonstrációk, amelyek heves indulatokat szabadítanak fel a hatalom részéről. Míg a városi térben a tüntetések lángra lobbanják a szenvedélyeket, addig a vidéken a hatalom álhírek hálójával próbálja megfékezni a közvélemény dühét, például a Vajdaság elszakadásával való riogatással. A nép haragja és a zűrzavaros reakciók, az értelem és az erő összecsapása mindezt a mélyen megosztott Szerbiát tükrözi.
Hogy mit csinálunk péntekenként? Kezdjük azzal, hogy messziről elkerüljük az ellenzéki médiát, és nem pazaroljuk az időnket a híreikre. Rendszeresen rendezzük a számláinkat, és elintézzük a heti nagybevásárlást. Az autót csurig töltjük üzemanyaggal, majd egy étteremben élvezzük az ebédet. Szándékosan a hosszabb útvonalat választjuk, mert miért ne? Új futócipővel lepjük meg magunkat, hiszen megérdemeljük. Este pedig kimenőt tartunk, és a legdrágább whiskey-t kortyolgatjuk – ez a mi péntekünk. Ezt a magabiztos, kihívó stílust választotta a Vučić-kormánypárt egyik parlamenti képviselője is, amikor reagált az egyetemisták által január 24-re meghirdetett országos sztrájkra. Ilyen mértékű tömeges megmozdulásra eddig nem igazán volt példa.
Ugyanez a képviselő, Vladimir Đukanović nemrégiben azt állította, hogy a gyermekek 18 éves korukig az állam birtokában vannak. Ezzel a kijelentésével annyira túllépte a határokat, hogy a pártelnök, aki egyben az államfő is, kénytelen volt nyilvánosan kijelenteni: párttársa "komoly tévedést" követett el.
"Szívből vágyom egy olyan államra, ahol a felsorolt kívánságok közül naponta legalább három teljesül minden szerb állampolgár számára, és nem csupán a 'bölényeknek' vagy a tolvajoknak" - tette hozzá egy újságíró a törvényhozó bejegyzésére reagálva, utalva Vladimir Đukanović becenevére, amely a Bölény névre hallgat.
Az ok
Az egyetemisták által indított, a szakszervezetek által is támogatott általános sztrájk idején a megszokottan zsúfolt vendéglátóhelyek hirtelen üresen álltak, és a felszolgálók munkanélkülivé váltak. A nagyvárosok utcái, amelyek általában az élettel teltek, most csendessé és elhagyatottá váltak.
"Szellemváros" - írta egy hozzászóló. De ne hagyjuk, hogy a külsőségek megtévesszenek!
Péntek délután, a szerb főváros széles sugárútjain tömegek vonultak fel, kezükben egy hatalmas molinóval. "Általános sztrájk" - hirdette a szöveg, amely az összegyűlt emberek eltökéltségét és elhatározását tükrözte.
Az általános sztrájkba torkolló demonstrációk sorozatát változatlanul az újvidéki tragédia váltotta ki.
Emlékezetes, hogy az itteni pályaudvar előtetője tavaly november 1-jén leomlott, és emberek tucatjait temette maga alá. Tizenöten nem élték túl a balesetet.
A forgalmas állomást - a Budapest-Belgrád vasút szerbiai szakaszának felújítási munkálatai keretében - kínai kivitelezők újították fel.
A borzalmas szerencsétlenség okait azóta sem sikerült kideríteni. Független szakértők szerint a munkálatok során az előtetőre statikai ellenőrzés nélkül nehéz üvegfalat építettek, és ezt az újabb terhelést a hatvanas években épült szerkezet már képtelen volt elviselni.
A hivatalos vizsgálat azóta is szinte egy helyben topog annak ellenére, hogy tucatnyi illetékest, köztük egy minisztert is őrizetbe vettek.
A gyász mellett a vizsgálat elhúzódása népharagot váltott ki, és demonstrációk sorozata kezdődött először Újvidéken, majd átterjedt az egész országra.
A kiemelkedő és egyenes hátsó vonal.
Slobodan Milošević bukása óta Belgrád utcáin nem tapasztaltunk olyan hatalmas demonstrációkat, mint amilyenek december második felében zajlottak. Az események egyetemisták kezdeményezésére indultak, akik az újvidéki tragédia áldozatainak emlékére minden pénteken 15 perces szolidaritási akciókat tartottak az oktatási intézményekben. A kezdeményezés gyorsan átterjedt a középiskolákra is, s a fővárosban a különböző generációk tagjai is egyre többen csatlakoztak a megmozdulásokhoz.
Az egyedüli igény, a felelősségre vonás sajnos süket fülekre talált. Ezt követően döntöttek a rendszerromboló általános sztrájk meghirdetése mellett.
Hosszas hetekig tartó habozás után végre elérkezett az idő, és Szabadkán is utcára léptek az emberek.
"Emberemlékezet óta" nem volt ilyen megmozdulás Újvidéken - írta a január 24-i felvételek alapján egy egyetemi tanár.
Belgrád utcái ezen a napon, a reggeli csúcsforgalom óráiban, szinte kísérteties ürességgel ölelték körül a várost.
Kora délutánra azonban a helyszín teljesen megtelt, és a zsúfoltság szinte tapinthatóvá vált.
Az általános sztrájk a jogaiktól megfosztott állampolgárok lázadásának első lépése, és az egyetemisták teljes mértékben élvezik a támogatásunkat – jelentette ki meglepő módon a szerbiai katonai veteránok szövetsége, hangsúlyozva, hogy tagjaik a legnagyobb veszélyben lévő csoportok közé tartoznak.
"A kiemelkedő és egyenes hátsó vonal. jó tesz az egészségnek" - ezzel a mottóval csatlakoztak a tiltakozókhoz az éppen nem ügyeletes zimonyi orvosok és ápolók.
Eközben az oktatási miniszter bejelentette az iskolaigazgatóknak, hogy a munkabeszüntetésben részt vevő pedagógusok bérmegvonásra számíthatnak.
A gyilkossági kísérlet egy olyan sötét és izgalmas esemény, amely a feszültség határvonalán egyensúlyozik. Képzelj el egy éjszakát, amikor a város fényei halványan pislákolnak, és a levegőben valami baljós készülődik. A főszereplő, akinek a sorsa most a szálak fonalához kötődik, egy olyan döntés előtt áll, amely megváltoztathatja az életét. A szándék, hogy valaki életét elvegyék, egy sötét gondolat, amely mélyen gyökerezik a lélek rejtett zugában. Az indulatok, a félelem és a megbántottság mind-mind hozzájárulnak ahhoz a pillanathoz, amikor a határvonal átlépésre kerül. A cselekedet mögött álló motivációk bonyolult szövevényévé válik a történet, amely felfedi a karakter belső harcait és a társadalmi normák által szabott kereteket. Ahogy a feszültség fokozódik, a szituáció egyre drámaibbá válik. A gyilkossági kísérlet nem csupán egy bűncselekmény, hanem egy szívszorító történet, amely rámutat az emberi természet sötét oldalára, és arra, hogy a döntéseink milyen mély hatással lehetnek a körülöttünk élőkre. Az események láncolata végül nemcsak a főszereplő, hanem az egész közösség sorsát is befolyásolja, megkérdőjelezve a morális határokat és az igazság fogalmát.
A demonstrációk azonban a legrosszabb ösztönöket hozták felszínre.
Az Újvidéki Egyetem orvosi kara előtt egy idősebb férfi váratlanul egy rugós kést rántott elő, és azzal támadt a szervezők egyikére, egy sárga mellényes fiatalemberre.
Az egyetemista fiatalember társainak alig sikerült lefogniuk a gyűlölettől eltorzult arcú, vérontásra készülődő, harcias nyugdíjast, akit később a rendőrök letartóztattak.
Egy nappal ezelőtt, Belgrád szívében, egy gyorshajtó autós a diákok csoportja közé vágott. A baleset következtében egy húszéves lány olyan erővel csapódott a gépjárműhöz, hogy felrepült a kocsi tetejére, majd drámai módon a kemény aszfaltra zuhant.
Sonja Ponjavićot, az áldozatot, életveszélyes sérülésekkel szállították a kórházba, de szerencsére gyorsan felépült, és mindössze négy nappal később már hazatérhetett. A 37 éves elkövetőt, aki a tragikus esemény mögött áll, őrizetbe vették, és várhatóan bírósági tárgyalásáig nem kerül szabadlábra.
A gázolás után az ausztrál bajnokságon teniszező Novak Đoković egy szívecskével biztosította szolidaritásáról az elütött Sonját. A korábban istenített és nemzeti hősként ünnepelt sportoló ezek után végleg feketelistára került a kormányhű médiában, amely nem nézte jó szemmel, hogy Đoković már korábban is szolidaritást vállalt az egyetemistákkal és a diákokkal.
Az általános sztrájk napján Újbelgrádban a szervezők a gyalogos tüntetőkre tekintettel leállították az autós forgalmat. Egy Citroen vezetője azonban váratlanul gázt adott, és elsodort egy sárga mellényes szervezőt.
"A szemtanúk szerint ez nem csupán egy véletlen esemény, hanem gyilkossági kísérlet zajlott le."
Az áldozat és az életére törő fiatal nő, akit rendőrök vezettek el, egyaránt 26 éves.
A porhintés művészete egy különleges tevékenység, amely során finom porral borítjuk be a felületet, hogy varázslatos hatást érjünk el. Legyen szó akár egy festményről, egy dekorációs projektről vagy egy különleges eseményről, a porhintés lehetőséget ad arra, hogy a hétköznapi dolgokból egyedi és figyelemfelkeltő alkotásokat hozzunk létre. A megfelelő por kiválasztása, a technika elsajátítása és a kreatív gondolkodás kombinációja minden alkalommal újabb csodát teremt. Ahogy a por a levegőbe emelkedik, úgy a fantázia is szabadon szárnyalhat, egy új dimenziót adva a művészetnek.
A városi demonstrációkkal párhuzamosan az államfő és a miniszterelnök vidéki látogatást tett.
A kormányhű média szerint százezren gyűltek össze a közép-szerbiai kisvárosban, Jagodinában Aleksandar Vučić gyámolítására. A létszámot nem támasztják alá a helyszínen készült felvételek.
Emlékeztetőül: így nézett ki az újvidéki pályaudvar előtti sugárút a gyász negyedik napján, tavaly novemberben.
Az elnök bejelentette, hogy 2032-ig részletesen ismerteti Szerbia felvirágoztatására vonatkozó terveit. Ezzel szemben azonban a beszédében inkább arra fókuszált, hogy Szerbiát mind külső, mind belső támadások érik.
Megállapításának ellentmond, hogy Brüsszel és Berlin egyaránt benne látja a balkáni stabilitás zálogát, így eszük ágában sincs bármilyen szerepet játszani hatalma megdöntésében - legalábbis ezt írta egy balkáni elemző, Alexander Rhotert a Berliner Zeitungban.
Vučić szinte egy szót sem mondott azokról a követelésekről, amelyek már csaknem három hónapja napirenden vannak, továbbá a newvidéki tragédia okainak feltárásáról és a felelősségre vonás szükségességéről sem tett említést.
Egy új, eddig nem tapasztalt téma került a középpontba: a Vajdaság önállósági törekvései. Ez a kérdés eddig nem volt napirenden, mégis remek lehetőséget kínál a nemzeti érzések felszításhoz.
A szerb elnök - a magyar miniszterelnökhöz hasonlóan - bejelentette, hogy országa soha nem fogja szankciókkal sújtani Oroszországot, és nem is támogatja a szankciók alkalmazását.
A Vajdaság elszakadásával riogatott Miloš Vučević kormányfő is, aki egy Újvidék melletti faluból, Futakról üzente, hogy nem lesz semmiféle forradalom vagy erőszakos hatalomátvétel, nem lesz átmeneti kormány, senki sem foglalja el az újvidéki városházát, a tartomány pedig az állam szerves része marad.
A Szerbiában uralkodó politikai légkör alapján, úgy tűnik, hogy az államfő és a kormányfő szavai nem sejtetnek jelentős változást a hatalom részéről. Ugyanakkor a nemzeti identitás hangsúlyosabbá válása felerősíti a társadalmi feszültségeket, és tovább mélyíti az országon belüli megosztottságot.
A tervek szerint az általános sztrájk a hétfői ünnepnapot követően kedden újra kezdetét veszi.