Szobrok téli öltözetben - A leghíresebb műalkotások is felöltözködnek a hideg évszak érkezésével.


A 17. század elején gyakran előfordult Brüsszelben, hogy vizelő gyerekeket ábrázoló szobrokat emeltek, sőt, akadt egy köpködő lurkót formázó köztéri alkotás is. Az egyik pisilő szoborról azt mondják, egy olyan fiúnak állít emléket, aki ily módon oltotta a tüzet a város ostroma idején. Mindenesetre ez lett mind közül a leghíresebb: a Manneken Pis 400 éve vizel egy barokk szökőkútba, és csaknem ugyanennyi ideje visel különféle jelmezeket. Eleinte királyok küldtek öltözeteket a 60 cm-es szobornak, hogy ily módon fejezzék ki jóindulatukat a város iránt, és annak vezetői is ellátták ruhákkal a bronzfiúcskát.

Ma már a világ szinte minden tájáról kap jelmezeket szervezetektől, csoportoktól, így a gardróbja (amely egy ennek szentelt múzeumban meg is tekinthető) több mint 900 szettet tartalmaz. A pisilő kisfiúnak saját öltöztetője van, aki az év nagyjából 130 napján reggel 9-re ráadja az éppen aktuális alkalomhoz illő gúnyát. December 6-án idén is Szent Miklósnak öltözött a kis szobor, előtte két nappal tűzoltójelmezt öltött, karácsonykor viszont Mikulás-ruhában díszeleg majd, de öltözött már Elvis Presley-nek, Miki egérnek és magyar huszárnak is.

Boston legszebb parkjában, a Public Gardenben 1987 óta nyolc kis vadkacsa totyog sorban egymás után, élükön a mamájukkal. Mintha csak egy mesekönyvből léptek volna ki! És valóban így is történt: Mrs. Mallard és gyermekei egy népszerű amerikai gyerekkönyv szereplői. A történet szerint ebben a parkban lel otthonra a kacsacsalád, melynek tagjait a valóságban Nancy Schön szobrászművész formázta meg bronzból.

A város lakói különleges vonzalmat éreznek a park állandó lakói iránt, és ezt időről időre nyíltan kifejezik: kezdetben csak a nagyobb ünnepek alkalmával öltöztették fel a kedves kis szobrokat ünnepi ruhákba, de az idő múlásával bármilyen apropóért készek voltak megajándékozni őket egy újabb kreatív öltözetben, ami csak eszükbe jutott.

Gyakran politikai üzenetet közvetítenek vagy aktuális eseményekre utalnak a kis szárnyasok, de rendszeresen öltik magukra a Boston Red Sox baseballcsapat mezét is. Máskor kötött sapkában-sálban feszítenek, a járvány miatt pedig már maszkot is kaptak a csőrükre.

Glasgow-ban, az 1980-as évek vibráló éjszakáján, egy merész ötlet született, amikor valaki úgy döntött, hogy egy közúti jelzőbóját helyez el Skócia legnagyobb városának egyik legimpozánsabb emlékművén, Wellington hercegének bronzszobrán. A Napóleon legyőzőjeként tisztelt herceg büszkén állt a Modern Művészetek Galériája előtt, és a szokatlan díszítés csak még inkább felhívta a figyelmet a város szellemes és szabad szellemű lakóira.

A város vezetése határozottan harcolt a tréfás kedvű bűnözők ellen: újra és újra eltávolították a különleges sapkát, folyamatosan emelték a lovas szobor talapzatát, de minden erőfeszítésük hiábavalónak bizonyult, hiszen a móka többször is megismétlődött. Néhány évvel ezelőtt azonban 24 óra alatt 10 000 ember állt ki amellett, hogy a sapkát ne távolítsák el. Így a városvezetés végül megelégedett annyival, hogy térfigyelő kamerát szereltek fel, míg a bója a szobor fején maradt (néha a ló is kap egy kis „kiegészítést”), és időről időre aktuális üzeneteket közvetít. Előfordul, hogy skót zenészek vagy politikai személyiségek képeit ragasztják rá, így a szobor folyamatosan a közélet színhelyévé válik.

A pécsiek egyik legkedveltebb találkozóhelye a város főterén található Hunyadi János lovas szobra, amelyet sokan csak "a ló farkánál" emlegetnek. Évtizedek óta hagyomány, hogy itt találkoznak egymással a helybeliek, de az utóbbi időben egy új szokás is kialakult: a törökverő hős mellszobrát december 6-án Mikulás-sapkával öltöztetik fel. E különleges akció mögött egy rejtélyes, fiatalokból álló csoport áll, akik láthatóan nem riadnak vissza a kihívástól, hogy a magasan elhelyezett sapkát ügyesen rögzítsék. A pécsiek számára így nemcsak a találkozások helyszíne ez a szobor, hanem egy kedves ünnepi szimbólum is, amely mosolyt csal az arcokra a téli időszakban.

Related posts