Régészek különleges és szokatlan temetkezési módszereket fedeztek fel Dunavecsén, amelyek a népvándorlás korából származnak.

A tájékoztatás szerint a cég okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS) bővítését megelőzően a Kecskeméti Katona József Múzeum szakembereinek régészeti kutatása során a sírok mellett épületek, füstölők, árkok, kemencék, kutak, valamint a mindennapi élet egyéb eszközei is előkerültek.
Mint írták, a leletek között számos érdekesség is akad, így például az egyik tárológödörben találtak egy hosszúkás, négyoldalú dobókockát, ami egy római társasjáték kelléke volt. Ez azért számít különleges leletnek, mert a Kárpát-medence területén ritkán kerül elő ilyen tárgy. Találtak továbbá egy sírhelyet, ahol kettős temetkezés volt megfigyelhető, egy nőt és egy férfit helyeztek el közös sírgödörben, ami nem volt általános ebben a nagyjából Kr. u. 3-4. századra tehető időszakban. Szintén szokatlan módon, zsugorított temetkezésre is találtak példát a régészek. Egy olyan sírra is rábukkantak, amibe két, nagyméretű malomkövet helyeztek, ez szintén nem volt általános szokás.
A közlemény idézi Molnár Karolát, a Kecskeméti Katona József Múzeum ásatásvezető régészét, aki szerint a Dunavecse-Öreg-hegy nevű régészeti lelőhelyen feltárt temető abból a szempontból egyedi, hogy viszonylag nagy sírszámú temető, és a régészeknek ritkán van lehetőségük arra, hogy ilyen nagy területen kutathassanak.
A feltárás során számos különleges és egyedi lelet került napvilágra, köztük terra sigillata edények, ékszerek, valamint a férfi sírokban fegyverek is felfedezésre kerültek. Kiemelkedett egy körülbelül 80 centiméter hosszú kard és egy lándzsa is. A női sírokból pedig lenyűgöző, féldrágakőből és korallgyöngyökből készült ékszerek, valamint tükördarabok bukkantak fel. Külön figyelmet érdemel két impozáns ruhakapcsoló tű, melyek közül az egyik madáralakú díszítéssel rendelkezik. A szarmaták a Kr. u. 1. században érkeztek a Kárpát-medencébe, és egészen a Kr. u. 5. századig meghatározó szereplői voltak a térség politikai és kulturális életének.
A társaság tavaly májusban ünnepélyesen átadta a dunavecsei Duna Smart Power Systems (DSPS) üzemet, amely nem csupán a vállalat, hanem az egész európai régió egyik legnagyobb létesítménye. Az üzem építése előtt egy alapos régészeti feltárás zajlott, amely során felfedezték egy neolitikumban (Kr.e. 5500 - Kr.e. 5000) létezett település nyomait. Emellett a gyár bővítése előtt feltárták egy szarmata temető maradványait, valamint egy bronzkori település részleteit is, melyek gazdagítják a hely történelmét. A Schneider Electric idén március 4-én bejelentette, hogy 44 millió eurós beruházás révén terjeszkedik a Dunavecsén tavaly megnyitott DSPS-nél, ahol egy 18 ezer négyzetméteres új üzemrészt fognak kialakítani.