Teherautón szállítottak kórházba egy túlsúlyos pácienst, mivel a speciális mentőjármű nem állt rendelkezésre.

Platós tehergépkocsival szállítottak egy beteget kórházba a Magyar Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) által megosztott fénykép tanúsága szerint. A fotóhoz azt írták: "2025. Magyarország, Országos Mentőszolgálat, túlsúlyos, intubált-lélegeztetett beteg szállítása platós teherautón". Az eset megtörténtét a mentőszolgálat nem cáfolta. Győrfi Pál szóvivő szerint egy erre a célra szolgáló speciális jármű fejlesztése folyamatban van.
Lengyel Tibor, az érdekképviseleti vezető, a Magyar Hang kérdésére elmondta, hogy a fénykép Budapesten, egy budai kórház területén készült, ahová a beteget szállították. A beteg állapotára való tekintettel mentőautóval történő szállítása nem volt lehetséges.
Korábban egy Mercedes márkájú mentőautó volt rendszeresítve, de azt már több mint öt éve kivonták a forgalomból - emlékeztetett a szakember. Elmondása szerint ez a különleges jármű, melyet a bálnamentő névvel illettek, a budapesti központban állomásozott, és amikor túlsúlyos betegek szállítására volt szükség, a mentőcsapatok ezt a járművet használták. Azóta, hogy ez a speciális autó már nem elérhető, a túlsúlyos betegek szállítása alvállalkozók bevonásával történik. Amikor rákérdeztünk, hogy a képen látható szállítási mód megfelel-e a sterilitási és biztonsági előírásoknak, Lengyel Tibor határozottan kijelentette: semmiféle előírásnak nem felel meg, ami a betegek és a mentőszolgálat munkatársainak biztonságát illeti. Úgy véli, minden megyeszékhelyen szükség lenne egy olyan járműre, amely kifejezetten a túlsúlyos betegek szállítására van tervezve.
Kutatásunk során felkerestük az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ), hogy választ kapjunk kérdéseinkre. Szerettük volna megtudni, miért alkalmaznak platós teherautót a túlsúlyos betegek szállításakor; évente hány alkalommal van szükség ilyen járműre; mennyire felel meg a platós teherautó az előírt biztonsági és steril szállítási feltételeknek; valamint ha valóban kivonták a túlsúlyos betegek szállítására alkalmas járműveket, miért nem pótolták őket, és mennyi lenne egy vagy akár több ilyen jármű beszerzése.
Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és PR vezetője kifejtette, hogy a kirívóan súlyos, 270 kilogramm feletti betegek szállítása nem csupán Magyarországon, hanem más országokban is szokatlan feladat, amely évente mindössze néhány alkalommal fordul elő. Az ilyen esetek különleges kihívást jelentenek, hiszen a betegek lakásból vagy épületekből történő kiemelése, valamint a kórházba történő szállítás rendkívüli megoldásokat igényel.
A járműbeszerzésre vonatkozó felvetéseinkre azt közölte: az elmúlt években többféle járművet is vizsgáltak ellátási, szállítási alkalmasság szempontjából, de a speciális szempontok - például a jármű és hordágy méretei, teherbírása, a beteg körbejárhatósága, a járműbe történő biztonságos behelyezés és kiemelés lehetővé tétele - nem feleltek meg az elvárásoknak. Egy erre a célra szolgáló speciális jármű fejlesztése most folyamatban van.
Köszönjük mentő- és tűzoltó munkatársainknak, hogy a legextrémebb körülmények között is képesek megfelelő megoldásokat találni, és hogy a beteg ellátását a kimentés és szállítás során folyamatosan biztosítják. Győrfi Pál üzenetet küldött a MOMSZ elnökének is: "Szégyenletes, hogy a mentők hírnevének csorbítása érdekében még a betegjogok nyilvános megsértésétől sem riadnak vissza. Egy olyan fényképet tettek közzé, amely alkalmas a beteg azonosítására, és csak órákkal később módosították azt, hogy elhomályosítsák."