Tényellenőrzés: Mekkora összegű támogatást kapott Ukrajna az Egyesült Államoktól, és valóban eltűnt-e a pénz?


Trump szerint a Kijevvel kötött ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok akár 350 milliárd dollár pénzügyi támogatást is visszakapjon. Az Euronews ellenőrizte az állításokat.

Ukrajna és az Egyesült Államok fontos megállapodást kötött az ukrán föld alatt rejlő ásványkincsek és ritkaföldfémek kitermeléséről. Donald Trump elnök hangsúlyozta, hogy ez az alku lehetőséget teremt arra, hogy az Egyesült Államok akár 350 milliárd dollárnyi összeget is visszaszerezzen, amelyet korábban Ukrajnának juttatott.

Kedden Trump így nyilatkozott: "350 milliárdot költöttünk (...) Most adtunk nekik, hogy 300 vagy 350 milliárdot, senki sem tudja. Még nekem sem tudják megmondani a választ, valószínűleg többet jelent".

Kiemelte, hogy az amerikai adófizetők "visszakapják a pénzüket" a vitatott ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásnak köszönhetően, amely az elnök véleménye szerint akár 1 milliárd dollárt is érhet.

A Trump által idézett számok mellett eltörpülnek a saját szövetségi kormánya által közölt összegek.

A nyugati szövetségesek különböző pénzügyi forrásokkal segítik Ukrajnát, amelyek magukban foglalják a humanitárius és fejlesztési támogatást, katonai segítséget, valamint más pénzügyi juttatásokat is.

A támogatás célja, hogy segítse Ukrajnát a gazdaságának támogatásában, és katonai erőt biztosítson, amire szüksége van az ukrán hadseregnek ahhoz, hogy ellenálljon Oroszország inváziójának.

Az amerikai szövetségi kormányzati források szerint a kongresszus a 2022-es invázió óta öt úgynevezett "kiegészítő előirányzatot" fogadott el, amelyekben 174,2 milliárd dollárt különítettek el Ukrajna számára.

Egy másik amerikai kormányzati nyomkövető, amely több mint húsz felügyeleti szerv adatait gyűjti össze, a főösszeget 182,8 milliárd dollárra becsüli. Ennek magyarázata, hogy ez a nyomkövető figyelembe veszi más kormányzati intézmények, például az Amerikai Globális Ügynökség (U.S. Agency for Global) és az Igazságügyi Minisztérium (DOJ) által biztosított kisebb támogatásokat is.

A 182,8 milliárd dolláros keretből mindössze 83,4 milliárd dollárt teljesítettek eddig, míg a hátralévő 99,4 milliárd dollár esetében vagy még nem történt meg a lekötés, vagy a kifizetés jóváhagyása még folyamatban van.

A berlini központú Kieli Világgazdasági Intézet más számításai szerint az Egyesült Államok által nyújtott támogatás összértéke 114,15 milliárd dollárra (vagyis 119,76 milliárd dollárra) rúg.

Ennek oka a Kieli Intézet módszertana, amely csak az Ukrajnának közvetlenül adott támogatást veszi figyelembe. Nem veszi figyelembe az olyan dolgokat, mint a Kijevnek adott adományokat követően az amerikai fegyverkészletek feltöltésére fordított pénz, vagy a szomszédos országoknak az ukrán menekültek befogadására fordított összegek.

Az AP hírügynökségnek február 2-án adott interjújában Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt arra kérték, hogy fejtse ki véleményét a Trump-kormányzat által tett intézkedésről, amely során befagyasztották az Egyesült Államok által nyújtott segélyeket. Ez a döntés számos ukrán projektet érintett, beleértve a humanitárius segítségnyújtást és a háborús veteránok támogatását is. Zelenszkij reagálása rávilágított azokra a kihívásokra, amelyekkel Ukrajna szembesül a külföldi támogatás megszorításainak következtében.

Zelenszkij reagált azokra a hírekre, amelyek szerint az Egyesült Államok több százmilliárd dollárt, pontosan 177 milliárd dollárt, biztosított Ukrajnának. E háborúval sújtott ország elnökeként hangsúlyozta, hogy ebből a támogatásból valójában több mint 75 milliárdot kaptunk.

"Ezért a 100 milliárd dolláros segélycsomagot (...) soha nem kaptuk kézhez" - folytatta az ukrán elnök, hangsúlyozva, hogy a rendelkezésre álló támogatás jelentős része fegyverek formájában érkezett.

Zelenszkij említést tett arról a közel 100 milliárd dollárról, amelyet az Egyesült Államok tervezett biztosítani Ukrajnának, de amely még nem került kifizetésre. Ez az összeg összhangban áll az amerikai kormány hivatalos adataival.

A beszélgetés során kifejtette, hogy az Egyesült Államok részt vett az ukrán katonai személyzet felkészítésében, emellett pedig humanitárius kezdeményezésekhez is hozzájárult. "De amikor azt hallom, hogy Ukrajna a háború alatt kétszázmilliárd dolláros támogatást kapott, ez nem állja meg a helyét. Nem tudom, hova tűnt ez a hatalmas összeg" - tette hozzá.

Az AP által a weboldalon közzétett interjú óta eltelt hetekben Zelenszkij megnyilvánulásait manipulálták, ami arra utal, hogy Ukrajna a korábban említett 100 milliárd dollárt megkapta, holott az elnök állítása szerint ez nem történt meg. Számos online felhasználó tévesen hangoztatta, hogy a támogatásokkal visszaéltek vagy éppen ellopták őket.

Az X platformon, valamint a Facebookon és a TikTokon terjedtek el ezek a kijelentések.

Donald Trump elnök véleménye szerint a Washington és Kijev között szerdán véglegesített ásványi anyagokra vonatkozó megállapodás lehetőséget teremt arra, hogy az Egyesült Államok visszanyerje az eddig nyújtott pénzügyi támogatásokat.

Sajtóforrások alapján a Trump-adminisztráció kezdetben 500 milliárd dolláros bevételt igényelt a tárgyalások során kialakítandó közös alapból.

Ez a követelés mostanra eltávolításra került a megállapodás tervezetéből, amelyet a Financial Times teljes egészében közzétett, és a szöveg nem tartalmaz információt az alku értékéről.

Vasárnap az ukrán hatóságok közölték, hogy mintegy 350 milliárd dollár értékű ukrán kritikus ásványkincs található a jelenleg Oroszország által birtokolt területeken az ország keleti részén.

Related posts