Valóban létezik olyan, hogy emberek kereskedelme?


Számos országban kiskorúakat kényszerítettek arra, hogy kolduljanak vagy bűncselekmények elkövetésére.

Tizenhárom sértett és tizennégy gyanúsított áll a hazai statisztikák középpontjában, amely a nemzetközi rendőrségi akció következménye. Ezt az összehangolt razziát 43 ország rendőri szervei hajtották végre. Az emberkereskedelem elleni művelet célja a szexuális kizsákmányolás, a bűncselekményekre való kényszerítés és a szervezett koldulás feltárása volt. A nyomozók által felfedezett jogsértések között sajnos kiskorú áldozatok is szerepeltek.

Fontos kiemelni, hogy a modern jog által emberkereskedelemnek nevezett cselekmények nem azonosak a történelem során tapasztalt rabszolgasággal és emberek adás-vételével - mondta Horváth László, büntetőjogász, a legutóbbi rendőri akció jogi kereteit elemezve. A törvény szövege alapján emberkereskedelem miatt az vonható felelősségre, aki másokat elad, megvásárol vagy elcserél, ám valójában ezek a bűncselekmények olyan jogsértéseket takarnak, ahol az elkövetők kényszerítik másokat a törvénysértésre. Emberkereskedelem miatt felelősségre vonható az, aki személyi szabadságuktól megfosztva - gyakran irataikat és gyermekeiket is elvéve - nőket kényszerít prostitúcióra, vagy aki fizikai és pszichikai terrorral másokat bűncselekmények elkövetésére ösztönöz. Hasonlóképpen, az is bűncselekményt követ el, aki másokat koldulásra kényszerít, és a hasznot elorozza a kihasznált, szenvedő áldozatoktól. Fontos hangsúlyozni, hogy emberkereskedelem miatt eljárás alá vonható az is, aki "csupán" a szállításban vagy elszállásolásban vesz részt, illetve az is, aki toboroz a jogsértések elkövetésére, például nehéz sorsú embereket szervez be koldulásra vagy szexmunkára.

Az Europol, az Európai Unió rendőrsége július 11-én tette közzé az emberkereskedelmi akció összegzését. A "Globális Lánc" fedőnevű művelet idén júniusban rendelték e, ez volt a harmadik ilyen európai akció. 2025-ben osztrák és román bűnüldöző szervek irányították a razziát, az Europol, a Frontex - az EU határőrizeti rendőri szerve- és az INTERPOL támogatásával. Az akció célja az emberkereskedelemből élő szervezett bűnözői csoportok felderítése és felszámolása, az áldozatok védelme, illetve a bűncselekményekből származó vagyon lefoglalása volt.

A művelet során mintegy 15 000 rendőr vett részt, összesen 43 különböző országból. A műveletbe határőrök, munkaügyi felügyelők, valamint adó- és vámhatóságok munkatársai is bekapcsolódtak. Az akció eredményeként 64 különböző ország állampolgárát azonosították áldozatként, akik közül a legtöbben Romániából, Ukrajnából, Kolumbiából, Kínából és Magyarországról érkeztek. A magyar áldozatok - 17 fő - külföldön, Olaszországban, Svájcban és Németországban prostitúcióra kényszerített fiatal nők voltak, akik 18 és 30 év közötti korosztályt képviseltek.

A művelet során Magyarországon is megvalósult egy akció, amelynek keretében a rendőrség tudomást szerzett arról, hogy egy 15 éves lányt a családja nevében prostitúcióra kényszerítettek. Az áldozatközpontú kihallgatás során a fiatal lány elárulta, hogy ő a család egyetlen anyagi forrása, és szülei utasítására árulta a testét, a befolyt összeg pedig a szülők kezébe került. Naponta 300-400 eurót keresett a család számára. Az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az akcióban összesen 1100 rendőr vett részt, és 14 gyanúsított ellen indult eljárás. A hatóságok hét nőt szabadítottak ki, akiket prostitúcióra kényszerítettek; közülük kettő még nem töltötte be a 18. életévét. Emellett két kiskorút és egy felnőttet is kiszabadítottak, akiket bűncselekmény elkövetésére próbáltak rávenni, valamint három olyan személyt, akit ingyen munkavégzésre kényszerítettek.

Az áldozatok között sokakat határokon, sőt kontinenseken átívelően csempésztek, ezzel is alátámasztva az emberkereskedelem globális mivoltát - nyilatkozta Jean-Philippe Lecouffe, az Europol Műveleti Igazgatóságának ügyvezető igazgatóhelyettese. A kutatások azt mutatják, hogy a szexuális kizsákmányolásra kerülő áldozatok túlnyomó része nő és felnőtt. A gyermekek esetében a kizsákmányolás gyakran koldulásra kényszerítést és bűncselekmények elkövetésére, mint például zsebtolvajlás, való kényszerítést jelent. Ezen fiatalok többsége esetében a családtagok a felelősek a kihasználásért, akik ellen emberkereskedelem vádjával indul eljárás.

Related posts