Tíz alkalommal kíséreltek meg hazautazást biztosítani a mulhouse-i gyilkosnak Algériába.


A mulhouse-i merénylőt tízszer adtuk át az algériai hatóságoknak azért, hogy a származási országa visszafogadja, azért, hogy hazaküldjük. A válasz tízszer volt nemleges. Ez elfogadható? Számomra teljesen világos, ez elfogadhatatlan

- jelentette ki a miniszterelnök a párizsi mezőgazdasági kiállításon tett látogatása során.

- hangsúlyozta François Bayrou, majd hozzátette:

A kiutasítási eljárás keretében álló 37 éves algériai származású férfi, aki egy késes támadás következtében került azonnali őrizetbe, tragikus módon megölte egy 69 éves portugál állampolgárt, és öt rendőrt is megsebesített a helyszínen.

A miniszterelnök véleménye szerint fontos, hogy előre megtervezzük a döntéseinket és határozott lépéseket tegyünk, hogy az algériai kormány és a hatóságok világosan lássák: Franciaország szilárdan elkötelezett a céljai mellett.

A kormány már a támadás előtt bejelentette a megbeszélést. Az utóbbi hetek során a francia rendőrség több algériai állampolgárt kiutasított, mivel gyűlöletkeltő tartalmakat osztottak meg az interneten, amelyek között olyan felhívások is szerepeltek, mint "élve elégetés", "gyilkolás" és "nemi erőszak". Ezek a bejegyzések gyakran az algériai rezsim ellenfelei ellen irányultak, erőszakos cselekményekre buzdítva. Emmanuel Macron francia elnök 2022-ben próbálta megteremteni a közeledést Algériával, a gyarmati múlt újraértelmezésével, azonban a két ország, amely gazdasági és biztonsági szempontból is partnernek számít, között a feszültségek fokozatosan növekedtek, különösen miután Franciaország megváltoztatta álláspontját Nyugat-Szaharával kapcsolatban.

Július végén Emmanuel Macron elnök határozottan kijelentette, hogy Nyugat-Szahara jövője a marokkói szuverenitás keretein belül helyezkedik el. E megnyilvánulás következményeként a francia vezetés közeledni kezdett a marokkói hatóságokhoz, ami viszont újabb feszültségeket szült Algírral.

Related posts