Több ezer milliárd forint értékű támogatás, friss pénzügyi lehetőségek és sürgető kihívások formálják a magyar mezőgazdaság jövőjét.


A 2024-es esztendő számos kihívást hozott a hazai mezőgazdaság számára, de a 2025-ös év új lehetőségeket rejthet a szektor modernizációja és fejlődése szempontjából. Az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának legutóbbi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a gazdálkodók számára eddig soha nem látott mennyiségű vidékfejlesztési támogatás válhat elérhetővé. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ezeknek a forrásoknak a hatékony kihasználása alapos előkészületeket követel meg a gazdák részéről.

A rendezvényen megszólaló szakértők hangsúlyozták, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervének keretében akár 2900 milliárd forintnyi támogatás is rendelkezésre állhat 2027-ig, természetesen az árfolyam alakulásától függően. Az ilyen mértékű források mobilizálásához azonban nem csupán pénzügyi háttérre van szükség, hanem sürgős és összehangolt együttműködésre a gazdálkodók, a bankok és a hatóságok között.

"A kormányzat célja, hogy a KAP-támogatások mellé rendkívül kedvező, akár 80%-os hazai társfinanszírozás társuljon, és ezek az összegek érdemi segítséget jelentsenek a gazdák számára - minimális adminisztráció mellett" - hangsúlyozta Viski József, agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár. Mint elmondta, a gyors támogatás-kifizetések célja nem csupán a túlélés, hanem a hazai agrárium termelékenységének és versenyképességének növelése.

Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy az AVHGA továbbra is biztosítja a pénzügyi stabilitást a gazdák és bankok számára - akkor is, ha épp a ragadós száj- és körömfájás járvány, az időjárási szélsőségek vagy az ukrán gabona okoz kihívásokat.

A fejlesztések kulcsfontosságú célja, hogy az élelmiszerlánc minden egyes szegmense - a termeléstől egészen az asztalunkig - hatékonyabban és fenntarthatóbban működjön. Vulcz László, az OTP Hungaro-Projekt ügyvezetője hangsúlyozza, hogy ehhez elengedhetetlen a modern technológiák alkalmazása, az infrastrukturális beruházások megvalósítása, és különösen fontos, hogy a fiatal generációk bátran merjenek vállalkozni a vidéki térségekben.

A 2023-2027-es időszakban a gazdák akár 50%-os vissza nem térítendő támogatásban is részesülhetnek. Emellett további 10%-os kamattámogatás és 5%-os kezességi díj támogatás is elérhető a beruházási hitelekhez - ami még a korábbi Növekedési Hitelprogramoknál is kedvezőbb feltételeket jelenthet.

Szabó István, az OTP Bank Agrárgazdasági Értékesítési Igazgatóságának vezetője hangsúlyozta: ha egy pályázat nem nyer, érdemes újragondolni, mely beruházási elemek elengedhetetlenek - ezekre ugyanis léteznek finanszírozási alternatívák, például az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel vagy más kedvező kamatozású konstrukciók formájában.

A száj- és körömfájás járvány hatásai bizonytalanságot szülnek a szektorban, de az OTP Agrár szakértői a pénzügyi eszközöket ügyfélre szabottan alkalmazva segítik át a gazdálkodókat ezeken az időszakokon - beleértve a fizetési moratórium lehetőségét is.

A mezőgazdaság jövője most kezd kontúrokba öltözködni. A rendelkezésre álló erőforrások, a kedvező pénzügyi környezet és a technológiai innovációk együttesen teremtik meg azt a lehetőséget, hogy a magyar agrárium egy stabilabb, versenyképesebb és fenntarthatóbb irányvonalra lépjen. Ehhez azonban elengedhetetlen a szereplők közötti szoros együttműködés, tudatos tervezés és gyors reakcióképesség.

Related posts