"Töröljék el azt a rendeletet, amely a tanárok bérének csökkentésére vonatkozik!"

Az egyetemek blokádja alatt álló diákok úgy vélik, hogy a felsőoktatási intézmények munkafeltételeit és teljesítménynormáit érintő szabályozás – amely az állami költségvetésből támogatott tevékenységekre vonatkozik – jogellenesen, a törvényi keretek kijátszásával lett megváltoztatva. Ennek következtében követelik a vitatott módosítások azonnali visszavonását.
Az Instagram-oldalukon megosztott bejegyzésük alapján a rendelet módosításai éles ellentétben állnak azokkal az alapelvekkel, amelyek a minőségi és elérhető oktatás előmozdítását célozzák. Ezt a hallgatói csoport a negyedik követelésükben fogalmazta meg. Véleményük szerint a rendelet "komoly veszélyt jelent a felsőoktatás alappilléreire".
"A felsőoktatásra vonatkozó jogszabályok szerint a normatívák és standardok meghatározása a kormány feladata, amely a Nemzeti Tanács javaslatai alapján történik, figyelembe véve az Egyetemi Konferencia és az Akadémiák és Főiskolák Konferenciájának véleményét is. Meggyőződésünk, hogy ezt a folyamatot nem követték megfelelően, így elengedhetetlennek tartjuk a rendelet hatályon kívül helyezését. Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy egy technikai mandátummal rendelkező kormány - az Alkotmány és a vonatkozó törvények értelmében - nem jogosult rendeletek kibocsátására, csupán a napi ügyek intézésére."
Március 24-én a szerb kormány, amely technikai mandátummal működik, új rendeletet fogadott el, amely jelentős változásokat hozott az állami költségvetésből támogatott egyetemi oktatók és munkatársaik munkaidejének elosztásában.
Az előző szabályozás szerint a tudományos-oktatói személyzet heti 20 órát tanítással és az ahhoz kapcsolódó tevékenységekkel, másik 20 órát pedig tudományos kutatással vagy művészeti munkával töltött.
A módosítás következtében az arányok drámaian megváltoztak: mostantól heti 35 órát kell az oktatásnak szentelni, míg csupán 5 óra jut kutatási vagy művészeti tevékenységekre.