Trump februárban 10%-os vámot tervez bevezetni Kínára.


"10 százalékos vámról beszélünk Kínával kapcsolatban, ami azon a tényen alapszik, hogy fentanilt küldenek Mexikóba és Kanadába" - mondta Trump kedden a Fehér Házban tartott rendezvényen, és február 1-jét jelölte meg céldátumként.

Úgy véli, hogy nem csupán Kína él vissza a jelenlegi helyzettel, hanem más államok is, és az Egyesült Államoknak jelentős, 350 milliárd dolláros deficitje van az Európai Unióval szemben. Ennek következtében az uniót is megpróbálja vámpolitikával megfélemlíteni.

Ez a fejlemény nem igazán meglepő, hiszen Trump már kampánykörútja során, valamint a választások győzelme után is többször hangoztatta a vámok bevezetésének lehetőségét. Eddig azonban csupán egy konkrét lépést tett: felkérte a kereskedelmi gyakorlatok áttekintésére, amelynek határideje április 1. Ez azt jelenti, hogy Kína és más érintett országok közel 10 hetet kapnak arra, hogy elkerüljék az új adók bevezetését, vagy hogy teljesítsék a megfogalmazott követelményeket.

Trump vámfenyegetésére Kína reagálva kifejezte elkötelezettségét a kommunikáció fenntartása iránt az Egyesült Államokkal, hogy hatékonyan kezeljék a kölcsönös nézeteltéréseket és erősítsék a kölcsönösen előnyös együttműködést. A kínai külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy folyamatosan törekednek a stabil és fenntartható kapcsolatok kialakítására az Egyesült Államokkal. "Meggyőződésünk, hogy a kereskedelmi vagy vámháborúban senki sem jöhet ki győztesen. Kína mindig határozottan ki fog állni nemzeti érdekei mellett" - nyilatkozta Mao Ning, a minisztérium szóvivője szerdán az újságíróknak.

Az Egyesült Államok Kína legfontosabb kereskedelmi partnere. Tavaly a Kínába irányuló amerikai import dollárban kifejezve 0,1%-os csökkenést mutatott, miközben Kína exportja az Egyesült Államok felé 4,9%-kal bővült.

Az adatok alapján 2024-ben Kína kereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben elérte a 361 millió dollárt, ami meghaladja a 2020-as 316,9 millió dolláros szintet, amely Donald Trump első elnöki ciklusának utolsó évében volt. Ekkor a Fehér Ház vámokat vezetett be a kínai importtermékekre, Peking pedig viszonzásként saját vámokat állított be.

Egy gazdasági elemzőcég friss jelentése alapján, amennyiben az Egyesült Államok 10 százalékos vámot vezetne be Kínára, és Kína viszonzásként hasonló intézkedéseket hozna, az amerikai bruttó hazai termék (GDP) a második Trump-kormányzat négy éve alatt 55 milliárd dollárral csökkenne. Ezzel párhuzamosan Kína gazdasága is jelentős, 128 milliárd dolláros visszaesést szenvedne el. További kutatások arra is rámutattak, hogy az Egyesült Államok kukorica- és szójatermesztői évi szinten milliárdokat veszíthetnek el egy lehetséges amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus következtében.

A kínai vezetés felkészült arra, hogy Donald Trump visszatérte az amerikai elnöki székbe rossz híreket hozhat magával. Azonnali 60%-os exportvámok bevezetésével fenyegetőzik, ami súlyos következményekkel járna a világ második legnagyobb gazdasága számára. Azonban a helyzet jelentősen enyhült az utóbbi időszakban. Trump először egy alapos vizsgálatot rendelt el az amerikai-kínai kereskedelmi viszonyokkal kapcsolatban, majd kedden újra megemlítette a fentanil kereskedelme kapcsán bevezetni kívánt 10%-os vámmal való fenyegetést.

Ez elegendő volt ahhoz, hogy a kínai részvények és a valuta piaca hullámokat verjen. Ugyanakkor Trump Kínával kapcsolatos első intézkedései nem tűnnek olyan drámainak, mint a Mexikóra és Kanadára kivetett 25%-os vámok. Emellett említést nyert egy lehetséges átfogó megállapodás is, amely a kínai fél részéről sem kapott elutasítást.

Related posts