Trump hatására már a hétvégi nagybevásárlások miatt is aggodalommal teliek az amerikaiak.

A Walmart következő heti negyedéves jelentése iránti érdeklődés a Wall Street-en fokozottan felerősödött, mivel ez a dokumentum szinte azonnali betekintést nyújt az amerikai fogyasztók költési szokásaiba. A befektetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy Trump újonnan bevezetett intézkedései, különösen a védővámok, tovább növelhetik az inflációt az Egyesült Államokban – áll a Reuters összefoglaló elemzésében.
Az S&P 500-as részvényindex a héten mintegy 1 százalékkal emelkedett. A tőzsde egyelőre viszonylag hidegen fogadta a friss, vártnál nagyobb inflációt mutató jelentésre, amelynek hatására jelentősen csökkentek az idei további kamatcsökkentésekre vonatkozó várakozások.
A Wall Street mindig is nagyon komolyan vette a fogyasztói kiadások alakulását, ez határozza meg ugyanis a világ legnagyobb gazdaságának több, mint kétharmadát. Az infláció viszont erre különösen erős hatással van.
Robert Pavlik, a Dakota Wealth vezető portfóliómenedzsere, így fogalmazott: "A Walmart olyan, mint egy kanári a szénbányában, amikor a fogyasztói kiadások és az emberek egészségi állapota kerül szóba." A közelgő gyorsjelentés betekintést nyújt abba, hogy a növekvő élelmiszer-, benzin- és energiaárak milyen mértékben befolyásolják a nem tartós fogyasztási cikkek iránti keresletet – tette hozzá.
Az S&P 500 index idén eddig több mint 3 százalékos növekedést mutatott, és a tavalyi évhez képest az enyhe emelkedés szélesebb spektrumú szektorokban is megfigyelhető. A befektetők láthatóan feldolgozták a Trump-kormányzat által nap mint nap közzétett újdonságokat, beleértve az állandóan változó híreket a tervezett, majd elhalasztott vámokról, a szövetségi költségvetési megszorításokról, valamint az aggasztó inflációs adatokról. A múlt szerdán megjelent statisztikák szerint a fogyasztói árindex januárban olyan mértékben emelkedett, amire másfél éve nem volt példa.
Egy friss jelentés alapján februárban az amerikai fogyasztói hangulat hét hónapos mélypontra zuhant, és ezzel párhuzamosan az inflációs várakozások is jelentős emelkedést mutattak. A felmérés eredményei szerint a háztartások elsősorban a Trump által bevezetett tervezett védővámoknak tulajdonítják ezt a jelenséget, mivel úgy vélik, hogy ezek következtében drasztikusan megemelkednek majd sok termék fogyasztói árai.
A negyedéves jelentési szezon alapján az amerikai vállalatok vezetői is azzal vannak elfoglalva, hogy próbálják megbecsülni a vámok lehetséges következményeit. Az év eleje óta az LSEG adatai szerint a részvények szélesebb körét követő S&P 1500-as index kosarában szereplő cégek közül 430 vállalat említette meg jelentésében a vámokat, vagy pedig vezetőiknek kellett a befektetői konferenciákon válaszolnia ezzel kapcsolatos kérdésekre.
A Walmart legfrissebb gyorsjelentésében nem pusztán a negyedéves pénzügyi mutatók, hanem a vásárlói magatartásra vonatkozó észrevételek lesznek a középpontban. Matt Maley, a Miller Tabak vezető piaci elemzője megjegyezte, hogy ez lehetőséget ad arra, hogy leolvassuk, mennyire aggasztják az amerikaiakat a vámok, és hogy ez esetlegesen kihatással van-e a költési szokásaikra.
A következő hetek során a Walmart jelentését több más, szintén jelentős vállalat beszámolója fogja követni, amelyek szempontjából szintén fontosak lehetnek. Például a Home Depot, a TJX Companies és a Target is sorra kerülnek majd.
A legfrissebb adatok szerint az S&P 500 indexhez tartozó vállalatok körülbelül háromnegyede már nyilvánosságra hozta negyedéves teljesítményét. Az árbevételük átlagosan 15,2%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami az elmúlt három év legdinamikusabb növekedését jelenti. Ennek ellenére az elemzők által előrejelzett nyereségvárakozások az év eleje óta csökkentek, ami jelentősen tompította a kedvező eredmények pozitív hatását. A háttérben az a félelem áll, hogy a tervezett vámok bevezetése negatívan befolyásolhatja az amerikai vállalatok profitabilitását, valamint felerősítheti az inflációs nyomást.
Az egyik megkérdezett elemző véleménye szerint a vámokkal kapcsolatos bejelentések eddigi hatása a piacon viszonylag mérsékelt maradt. Ennek oka, hogy a befektetők szeretnék tisztán látni, mely lépések mögött áll valódi szándék, és melyek csupán politikai fenyegetések. A nagyobb hedge fundok óvatosan járnak el, mivel nem szeretnék kockáztatni a tőkéjüket olyan vámbejelentések következtében, amelyek végül nem valósulnak meg.