Fedezd fel a varázslatot a Komáromi Jókai Színházban, ahol Tündér Lala ősbemutatója különleges csomagosztogatással és Mikulással várja a kicsiket és nagyokat egyaránt! Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen élményt! Képes beszámolóval készültünk az eseményről,


Valójában egy különleges ősbemutató részesei lehettünk: noha Szabó Magda 1965-ben megjelent Tündér Lala-meséjéből az évtizedek során számos színpadi adaptáció, film, animáció és hangoskönyv készült, a mostani verzióval a közönség még sosem találkozott. Az új dramatizált feldolgozást Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja álmodta meg, aki a dalok szövegét is írta. Lakatos Róbert brácsaművész, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ igazgatója pedig új, magával ragadó dallamokkal tette még színesebbé ezt a különleges produkciót.

A csodálatos alkotói csapat ismételten új színt hozott a színpadra Gergye Krisztián vezetésével, akinek koreográfiáit már korábban is élvezhettük, például A Pál utcai fiúk komáromi feldolgozásában. Különösen figyelemre méltó a lenyűgöző látványvilág, amely Gadus Erika kreatív színvilágának köszönhetően élettel telítette a szereplőket kifejező jelmezeket. Szőke Anita által megálmodott, monokróm, türkiz-világoskék díszlet pedig még inkább fokozza a kétfelvonásos produkció különlegességét. Ez a színházi élmény valóban minden korosztály számára felejthetetlen pillanatokat kínál.

"A Tündér Lala előadását 6 éves kortól ajánljuk, de fontos megemlíteni, hogy miközben a darab elkészült, folyamatosan azon járt az eszünk, hogy ez a mese nem a hagyományos értelemben vett gyerekmese. Sokkal inkább egy családi történetnek tekinthető. Az esztétikai megjelenése, a vizuális elemek és a karakterek játéka a fiatal közönséget célozza meg, azonban a mögöttes gondolatokban és a kapcsolatok mélységében bőven fellelhetők olyan rétegek, amelyeket a felnőtt nézők is értelmezhetnek - mondta el Rédli Károly, az előadás rendezője."

Hozzátette: a történet struktúrája lényegében két párhuzamos dimenzióban bontakozik ki. Az egyik a magánélet szférája, ahol egy rendkívül erős, szeretetteljes anya-gyermek kapcsolat bontakozik ki, tele önfeláldozással, aggodalommal és szorongással. E kapcsolatra építik fel a többi viszonyt, beleértve Írisz tündérkirálynőt, a gonosz varázslót, Áterpáttert és a jószívű kapitányt, Amalfit, aki mély érzelmeket táplál Írisz iránt. A másik dimenzió a tündértársadalom működését vizsgálja, ahol felmerülnek az emberi társadalmakra is jellemző hatalmi játszmák, különös figyelmet fordítva az elfogultság, előítéletek és a befogadás problémáira.

Idézzük fel, hogy miről is szól ez a mese! Az érző emberszívvel rendelkező Tündér Lala unalmában érdekesnek tartott emberekkel barátkozik. Miközben folyton elkóborol, s elcseni édesanyja tündérjogarát és szárnyát, akaratlanul is veszélybe sodorja Írisz készülő esküvőjét Amalfi kapitánnyal. A gyermeki csínytevések okozta helyzetet Áterpáter varázsló arra igyekszik kihasználni, hogy zsarolással elnyerje a tündérkirálynő kezét, s átvegye a hatalmat az országban.

A gonosz varázsló, mint egy sötét árny, első lépésként egy hazug alkoholistává változtatja a valóságot, száműzve az országból a Lala által rendkívül szeretett, igazmondó Gigit. Íriszt pedig kényszeríti, hogy a hazugságok hálójába gabalyodjon. Amikor már-már úgy tűnik, hogy a sötétbe burkolózott Tündérország lakói menthetetlenül elvesznek, a varázslat talán mégis egy utolsó reménysugár lehet. A szereplők végül azt a hitet ébresztik bennünk, hogy "az emberek között is akad igazság", és hogy a tündér valójában emberi szívvel bír, míg az ember is rejtegethet tündéri tulajdonságokat.

A komáromi színtársulat varázslatos előadásában Írisz tündérkirálynőt Holocsy Krisztina eleveníti meg, míg Amalfi kapitány karakterét Szabó Viktor kelti életre. A titokzatos Áterpáter varázslót Béhr Márton alakítja, míg a szórakoztató Gigit Katona Eszter m. v. formálja meg. A további szerepekben feltűnik Skronka Tibor, Szebellai Dániel, Olasz István, Molnár Xénia, Balla Barnabás m. v., Bernáth Tamás és Hostomský Fanni. A Tündér Lalát pedig egy különleges kettős szereposztásban Fördős Zalán és Apostol Áron játssza. Az alkotók közel 80 tehetséges jelentkező közül választották ki ezeket a szerepeket a casting során.

A válogatóra jelentkezett ifjú tehetségekből felállt egy tündérkórus is, amelyben Bencsík Alíz, Csontó Eszter, Mucska Nina, Németh Lili, Ollé Jakab és Szalay Mátyás Botond kapott helyet. A gyermek- és felnőttszíveket egyaránt melengető produkció létrejöttét az Artis Jókai PT, a Kisebbségi Kulturális Alap és a Bethlen Gábor Alap támogatta.

Annak végeztével a színházi Mikulás is adakozó kedvében volt: a színpadon felbukkanva az aprótalpúakat arra sarkallta, hogy majd a kijáratnál vegyék tőle át a nekik szánt csomagokat. Mi tagadás, mindnyájan örömmel tettel eleget ennek a kérésnek, s így nem csak kifestett arccal, saját készítésű díszeket, rajzokat szorongatva, valamint szép művészi élménnyel gazdagodva, hanem torkosságokat is majszolgatva térhettek haza.

Related posts