Van egy olyan korosztály, amely számára kiemelten lényeges az átállás az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP szolgáltatásaira.


Az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgár (DÁP) alkalmazás bevezetése számos újítást hozott a felsőoktatási felvételi folyamatában. Azok számára, akik még nem regisztráltak ezeken az új platformokon, a jelentkezési folyamat megkezdése lehetetlenné vált. A rendszerek fejlesztői hangsúlyozzák, hogy az átállás zökkenőmentesen zajlik, ugyanakkor kiemelik, mennyire lényeges, hogy az érintettek figyeljenek a február 15-i határidőre.

Ahogy arról beszámoltunk korábban, január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu, helyét pedig az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság alkalmazás (DÁP) veszi át. Az átállás legfőbb oka, hogy az Ügyfélkapu "egyfaktoros" bejelentkezési formátuma már nem üti meg az uniós elvárásoknak megfelelő biztonsági szintet, ezért a szoftvereket fejlesztő IdomSoft szerint az átállás nem vita tárgya, hanem muszáj a "kétfaktoros" (2FA) hitelesítés bevezetése. Bár többen aggódnak az átállás miatt, a cég megnyugtatott, hogy zökkenőmentes lesz, a rendszerek regisztrációs és azonosítási funkciói tökéletesen működnek.

2025. január 16-tól az Ügyfélkapu megszűnésével az Oktatási Hivatal online szolgáltatásainak igénybevételéhez az ügyfélkapus azonosítás már nem lesz elérhető. Az elektronikus ügyintézés a hivatalban azonban továbbra is folyamatosan működik. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a felhasználók regisztráljanak az Ügyfélkapu+ felületére vagy a Digitális Állampolgárság (DÁP) alkalmazásba.

Az Oktatási Hivatal által közzétett tájékoztatásban szerepel.

Bár a lakosság nagy részére hatással van a váltás, hiszen január 16-tól már nem érhető el a jelenlegi Ügyfélkapu szolgáltatása, az új változatra azután is lehet regisztrálni. Viszont van egy korosztály, amelynek kifejezetten fontos az átállás, hiszen a felsőoktatási intézményekbe való jelentkezéshez elengedhetetlen lesz az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP alkalmazás megléte, ugyanis enélkül az E-felvételi felületére sem lehet belépni.

Viszont ez nem jelent hátrányt, ugyanis ez még egyszerűsítheti is a fiatalok jelentkezési folyamatát, hiszen a Felvi.hu-n így már nem kell külön fiókot létrehozni és ott elküldeni a jelentkezést, hanem mindent egy helyen tudnak kezelni.

Egy újabb biztonsági intézkedésként az E-felvételibe való első belépéskor a rendszer automatikusan megküldi a jelentkező számára a személyre szabott biztonsági kódját. Ez a kód elengedhetetlen a felületre való belépéshez, és a felvételi azonosító számát is tartalmazza.

A jelentkezők adatait az utolsó lépés során rögzítik, ezért fontos, hogy ezeket a részleteket mindig tartsuk szem előtt, hiszen minden ügyintézés és tájékozódás alkalmával hivatkozni kell rájuk. Érdemes tehát elmenteni ezeket az információkat. A felvételi azonosító egy 310-zel kezdődő, 12 számjegyből álló kód, amely folyamatosan nyomon követhető az E-felvételi rendszerében is. Minden egyes felvételi eljárás során egy adott felvételi azonosítóhoz csupán egy érvényes, nyilvántartott jelentkezés kapcsolódhat.

Az E-felvételi kitöltésének útmutatója a hivatalos oldalon is megtalálható, de álljon itt egy rövid összefoglalás belőle:

fontos, hogy alaposan átnézzük a dokumentumokat és javítsuk a hibákat. Érdemes már a kezdetektől figyelni a részletekre, hiszen a felvételi folyamat során a kisebb elírások vagy elavult információk komoly következményekkel járhatnak. Ne hagyjuk, hogy a figyelmetlenség miatt késlekedjünk; a megfelelő adatok megadása kulcsfontosságú a sikeres jelentkezéshez. Szóval, amikor elkezdjük a felvételi kitöltését és az új rendszerek beüzemelését, szánjunk időt arra, hogy minden adatunk pontos és aktuális legyen.

Aki nem akar az utolsó pillanatokban kapkodni és rohangálni - a jelentkezési határidő szokásosan február 15. -, annak mindenképpen ajánlatos előre gondolkodni.

A DÁP alkalmazás használatához elengedhetetlen lehet a kormányablak közreműködése, hiszen ha nem 2021. június 23. után kiadott és aktivált eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezünk (és persze ismerjük a PIN-kódot is), akkor az azonosítást kizárólag a kormányablakban tudják lebonyolítani. Ezért a korábban említett lépések minden esetben alkalmazandók. Ha ez a folyamat megtörtént, csupán annyit kell tennünk, hogy engedélyezzük a biometrikus azonosítást, az értesítéseket és a kamerát az okostelefonunkon, és máris beléphetünk a rendszerbe.

Ez a formátum azonban csupán január 16-ig marad érvényben, mivel az IdomSoft, a szoftver fejlesztéséért felelős cég tájékoztatása szerint "az eSzemélyivel történő elektronikus azonosítás 2025. január 16-tól megszűnik." A gyakorlatban a használata meglehetősen bonyolult, hiszen asztali számítógép esetén külön kártyaolvasó szükséges, amelynek telepítése is elengedhetetlen. A statisztikák is ezt tükrözik: az állampolgárok rendkívül csekély mértékben éltek e szolgáltatás nyújtotta lehetőségekkel.

Kérdéseinkkel megkerestük az IdomSoftot is, és elmondták, hogy "az e-felvételi rendszer és annak használata nem változott, csak a felületre történő belépéshez szükséges gondoskodni a megfelelő azonosítási módról, azaz Digitális Állampolgár alkalmazást vagy Ügyfélkapu+-t regisztrálni. Az oktatási intézmények maguk is részt vettek a diákok tájékoztatásában, alighanem ennek is szerepe van a gördülékeny átállásban".

A cég jelentős mértékben fejlesztette a hiánypótlás és adatmódosítás terén szerzett ismereteinket, hiszen a "Digitális Állampolgár" alkalmazás a rendelkezésre álló állami adatbázisokból szerzi be a megjelenített információkat. Amennyiben az állampolgárok adathiányt vagy hibás adatokat észlelnek, ezeket a problémákat a 1818-as telefonszámon, illetve a [email protected] e-mail-címen jelenthetik be.

Related posts