A Barátság vége: Brüsszel leállítja az orosz energiaimportot.

Bár felröppentek olyan pletykák, miszerint a magyar uniós biztos esetleg gátat vet a folyamatnak, az Európai Bizottság végül jóváhagyta azt a ütemtervet, amelynek keretein belül az EU radikálisan csökkenti az orosz energiaforrásoktól való függőségét. A magyar kormány számára ez kellemetlen hír: a javaslat véglegesítéséhez minősített többség szükséges, így önállóan nem tudják megakadályozni a döntést.
Az orosz gáz és olaj importjának leállításával, valamint az orosz atomenergia fokozatos kivezetésével az EU véget vet az orosz energiától való függőségének, miközben biztosítja az energiaellátás és az árak stabilitását az egész Unióban - áll abban a menetrendben, amelyet most fogadott el és ismertetett az Európai Bizottság.
Az Európai Unió ma egyértelmű üzenetet fogalmazott meg Oroszország felé: az energia már nem lehet fegyver a kezükben, és nem tűrjük el, hogy zsaroljanak minket ezen a területen.
- jelentette ki Dan Jørgensen, az energiaügyekért és a lakhatásért felelős biztos. Az orosz energiáról való leválást már az Ukrajna elleni invázióval megkezdte az EU és már akkor döntés született arról, hogy teljes mértékben felszámolja az orosz energiafüggőségét a közösség. Ennek az utolsó állomásai következnek, amelyekre vonatkozóan az Európai Bizottság jogszabály-javaslatokat is elő fog terjeszteni.
Az Európai Bizottság előrejelzései alapján 2025-től a globális cseppfolyósított földgáz (LNG) készletek drámai növekedésnek indulnak, miközben a gáz iránti kereslet csökkenésével számolnak. Ennek eredményeként az EU 2030-ra akár 100 milliárd köbméter földgázt is képes lesz kiváltani, ami a 2027-re várt keresletcsökkenést 40-50 milliárd köbméterre teszi. Ezzel párhuzamosan, az LNG-kapacitások várhatóan körülbelül 200 milliárd köbméterrel bővülnek 2028-ra, ami ötszöröse az EU jelenlegi orosz gázimportjának mennyiségének.
Az Európai Bizottság előírja a tagállamoknak, hogy még ennek az évnek a végéig készítsenek nemzeti tervet arra vonatkozóan, hogyan válnak le az orosz energiáról legkésőbb 2027 végéig.
Minden intézkedést folyamatos erőfeszítések kísérnek majd az energetikai átállás felgyorsítása és az energiaellátás diverzifikálása érdekében, többek között a gázkereslet összevonása és az infrastruktúra jobb kihasználása révén, az ellátásbiztonságot és a piaci stabilitást fenyegető kockázatok elhárítása érdekében - ígéri cserében a Bizottság.
Az újonnan életbe lépő jogszabályok célja, hogy megakadályozzák az orosz gázszolgáltatókkal való új szerződések megkötését. A már meglévő, rövid távú megállapodásokat 2025 végéig felfüggesztik, míg a hosszú távú szerződések esetében ez a határidő 2027 végére tolódik. Magyarország szempontjából ez különösen érdekes kihívásokat hoz, figyelembe véve a 2021-ben aláírt 15 éves gázszállítási szerződést az orosz felekkel.
Az ütemterv keretein belül a Bizottság új intézkedéseket fog javasolni az orosz olajszállító árnyékflotta problémájának megoldására. Az atomenergiával kapcsolatosan pedig a következő hónapban megjelenő javaslatok célja, hogy intézkedéseket fogalmazzanak meg a dúsított urán oroszországi importjára, valamint új korlátozásokat vezessenek be az Európai Ellátási Ügynökség (ESA) által közösen aláírt szállítási szerződésekre. Ezen intézkedések részeként egy európai Radioizotóp-völgyi kezdeményezést is indítanak, amelynek célja, hogy a helyi termelés növelésével biztosítsák az EU orvosi radioizotóp-ellátottságát.
Az eddig megtett intézkedéseknek köszönhetően az importált orosz gáz mennyisége a 2021-es 150 milliárd köbméterről 2024-re 52 milliárd köbméterre (2024) csökkent - az orosz gázimport aránya 45%-ról 19%-ra esett vissza. Az orosz szén teljes importját szankciók tiltották, az olajimport pedig a 2022 eleji 27%-ról mára 3%-ra csökkent. Az atomenergia terén azok a tagállamok, amelyek még mindig orosz tervezésű VVER reaktorokat használnak, előrelépést tettek az orosz nukleáris üzemanyag más termelőktől származó üzemanyaggal való helyettesítésében.
Az ukrajnai konfliktus drámai módon világossá tette a zsarolás, a gazdasági nyomásgyakorlás és az ársokkok jelentette kockázatokat. A REPowerEU kezdeményezés keretében sikerült diverzifikálnunk energiaforrásainkat, ezzel jelentősen csökkentve Európa korábbi függőségét az orosz fosszilis energiahordozóktól. Itt az idő, hogy Európa véglegesen megszüntesse kapcsolatait egy megbízhatatlan szállítóval. Az energiának, amely kontinensünkre érkezik, nem szabad támogatnia az Ukrajna ellen irányuló agresszív hadműveleteket. Ezt tartozunk polgárainknak, cégeinknek és bátor ukrán barátainknak - hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közleményében.
A jogszabályokat majd el kell fogadniuk az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is. Ugyanakkor a biztos elmondta, hogy
A szabályozások esetében minősített többség szükséges, ami azt jelenti, hogy egyetlen ország sem rendelkezik vétójoggal.
Ha egy tagállam úgy határoz, hogy nem teljesíti az elfogadott jogszabályokat, akkor kötelezettségszegési eljárás veszi kezdetét ellene.