Zárójelbe tettük a Facebook cenzúráját: Zuckerberg új irányt választott, és úgy tűnik, hogy baráti kapcsolatot szeretne építeni Trumppal.


Mindenki felkapta a fejét arra a hírre, amely szerint a Facebook (Meta) befejezi tényellenőrző programját az Egyesült Államokban, és közösségi jegyzetekre cseréli, hasonlóan az Elon Musk tulajdonában lévő X közösségi médiaplatform által használt rendszerhez. Különösen azok lehetnek boldogok, akiket a "tényellenőrök" jelentése alapján rövidebb vagy hosszabb ideig letiltottak a platformról, vagy csak egyszerűen törölték a bejegyzésüket. Erre szép számmal voltak hazai példák is.

A Facebook egyik alelnöke Richard Allan elárulta, hogy 2017 októbere és 2018 novembere között nem kevesebb mint 2,8 milliárd (!!) "fake accountot" számoltak fel a hálózaton.

Ez az esemény közvetlenül azután következett be, hogy Soros György 2017-ben mozgásba hozta dollárjaival azt a német székhelyű Correctiv nevű szervezetet, amely az "álhír-ellenes" mozgalom zászlaja alatt valójában cenzúrázó tevékenységet folytatott. Azóta ez a hálózat folyamatosan növekedett és fejlődött, különösen miután olyan prominens támogatókra tett szert, mint az eBay alapítója, Pierre Omidyar alapítványa, valamint a Schöpflin, az Adessium és a Rudolf Augstein alapítvány.

A szálak története sokkal messzebbre nyúlik vissza, mint azt elsőre gondolnánk. Az MRC Free Speech America kutatásai szerint 2008 óta a Facebook már 39 alkalommal (!!) avatkozott be az amerikai politikai életbe. Mint ahogy már említettük, 2016-ban a platform "különféle életpárti jelölteket cenzúrázott", köztük Marsha Blackburn republikánus szenátort, Tennessee államból. Ezen kívül felfüggesztette számos Trump-párti oldalt és Bernie Sanders-párti csoportot is. A liberális hírek megjelenését mesterségesen megemelte a Trending News rovatában, míg népszerű konzervatív hangokat, mint Ted Cruz szenátor, feketelistára tett. A választások előtt Trump kampányhirdetéseit intenzíven cenzúrázta, és 2021-re már odáig jutott, hogy törölte Amanda Chase virginiai kormányzójelölt fiókját, tovább fokozva a cenzúrát, különösen a volt elnök esetében. 2020-ban pedig, egy héttel a választások előtt, megszüntette a politikai hirdetéseket, ezzel is befolyásolva a politikai diskurzust.

Ilyen események után nem meglepő, hogy Trump "a nép ellenségének" titulálta a Facebookot a TikTok betiltásáról folytatott vitában. Aznap a Meta részvényei 4%-kal zuhantak... Aztán jött a válaszlépés. Egy évvel később a Facebook és az Instagram letiltotta a volt elnök fiókját, arra hivatkozva, hogy Trump dicsérte azokat, akik január 6-án erőszakot követtek el a Capitoliumban.

De ez már a múlt, mert amikor kiderült, hogy Donald Trump lesz a következő elnök, decemberben Zuckerberg 1 millió dollárt adományozott a régi-új elnök beiktatási alapjába és meg is látogatta őt az otthonában. Majd tegnap jött el a nagy bejelentés a tényellenőrző program leállításáról.

"Itt az idő, hogy újra felfedezzük a szabad véleménynyilvánítás gyökereit a Facebookon és az Instagramon" - jelentette ki Mark Zuckerberg egy videóban. Hozzátette, hogy a tényellenőrzők "túlságosan politikai elfogultságukkal rontották a bizalmat, mintsem hogy erősítették volna azt".

Zuckerberg szerint a közelmúltban az emberek kifejezték vágyukat a Meta tisztviselői felé, hogy több politikai tartalom jelenjen meg a hírfolyamokban. Ennek hatására a Meta fokozatosan visszaállítja a politikai posztok megjelenését, anélkül, hogy cenzúrázná azokat. "Még ha csak a bejegyzések egy százalékát is érinti a cenzúra, az milliók számára jelent problémát. Eljutottunk arra a pontra, ahol már túl sok a hiba és a cenzúra" - fogalmazott Zuckerberg.

A Trump-pal való találkozó után ez az "új Zuckerberg" megosztotta véleményét, miszerint a Meta és a megválasztott elnök együttműködik azon cél érdekében, hogy csökkentsék a világszerte tapasztalható cenzúrázási próbálkozásokat, beleértve a Kínai Kommunista Pártot is. Zuckerberg hangsúlyozta, hogy a Biden-adminisztráció alatt "nehéz időszakot" élt át, mivel az amerikai kormány is támogatta a cenzúra alkalmazását, ami szerinte "bátorította" más államokat is hasonló lépések megtételére.

Szóval szerinte a Facebook cenzúráról a Biden-kormány tehet...

De még mielőtt az egekig magasztalnánk a megtért Zuckerberget, megjegyezzük, hogy hiába tűnnek el (?) a "tényellenőrök", megmarad a "moderáló" csapat, amelyet - nyilván gesztusként - a liberális Kaliforniából, a republikánusTexasba helyeznek át. Az ígérete szerint ezentúl csak a terrorizmussal, az illegális drogokkal és a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos bejegyzéseket fogják vizsgálni és letiltani.

A hitünk akkor válik valósággá, amikor a szemünk előtt bontakozik ki.

Related posts