A férfiak veszélyben: a csalók célkeresztjében. Miért válnak ők a manipulátorok kedvenc áldozataivá?


Úgy tűnik, a férfiak gyakrabban válnak a csalók áldozatává.

Nemrég a Médiaunió Alapítvány és az Ipsos Zrt. közösen végeztek egy figyelemre méltó felmérést a hazai csalással kapcsolatos bűncselekményekről, amely eredményei sokakat meglephetnek - számolt be róla a Kiberpajzs.

A kutatásokat rendszeresen elvégzik, legutóbb másfél évvel ezelőtt került sor egy hasonlóra. Az akkori és a mostani adatok összevetése rendkívül értékes lehet a jövőbeli bűncselekmények megelőzése szempontjából. Megdöbbentő, hogy a csalók az eltelt időszakban kétszer annyi férfit csaptak be, mint korábban. Számos szakértő és különböző kampányok is hangsúlyozzák, hogy a tudatos internethasználat és a fokozott óvatosság olyan területek, amelyekről sohasem lehet eleget beszélni.

A kiberbűnözők sajnos bárhol ott ólálkodhatnak, és ügyesen meglátják az alkalmat, hogy lecsapjanak áldozataikra. Ahogyan a 168.hu is megjegyzi, még egy szakember vagy szerelő megbízása is rejt magában kockázatokat, hiszen az online térben szinte bármi predesztinálhat arra, hogy átverjenek minket. Az óvatosság kulcsfontosságú, hogy elkerüljük a csapdákat, amelyek a digitális világban leselkednek ránk.

A támadások számát nehéz redukálni, hatásaik azonban kivédhetőek, ehhez viszont arra is szükség van, hogy minél többen felkészüljenek a csalók lehetséges megkereséseire.

A felmérés alapján világossá vált, hogy bizonyos tényezők hozzájárulhatnak a kiberbűnözők hatékonyabb működéséhez. A megkérdezett férfiak 90%-a arról számolt be, hogy saját bevallásuk szerint felkészült az online csalások különböző formáival szemben, míg a nőknél ez az arány 80%-ra tehető. Az ilyen mértékű önbizalom azonban nem feltétlenül előnyös, hiszen a csalók folyamatosan újabb és újabb trükköket találnak ki, így nem létezik egységes módszertan, amely segítene az ilyen átverések azonosításában. A folyamatos fejlődés és a változatos megközelítések miatt a felkészültség önmagában nem elegendő, és érdemes fokozottan odafigyelni a gyanús helyzetekre.

Annak ellenére, hogy sokan rendkívül óvatosak a bankkártya-adataik védelmét illetően, a valóságban meglepően egyszerűen válnak kiszolgáltatottá. Csak egy vonzó kedvezmény vagy egy megtévesztő hirdetés kell ahhoz, hogy könnyen csapdába essenek. Ráadásul sokan nem ismerik fel azokat a gyanús üzeneteket, amelyek nyilvánvalóan bűnözőktől származnak. A hamisítványokkal teli üzenetek, amelyek gyakran gyenge magyarsággal íródtak, sokakat megtévesztenek, különösen, ha pénzügyi tranzakciókra szólítják fel őket.

Bár a szakértők folyamatosan próbálnak rámutatni a potenciális veszélyekre, fontos, hogy az egyének is saját magukra figyeljenek. Végső soron ők azok, akik a kritikus pillanatokban megakadályozhatják a jelentős anyagi károkkal járó csalásokat és az adatokkal való visszaéléseket. Az önálló felkészülés kulcsfontosságú a biztonság megőrzésében.

Related posts